Ostatni udokumentowany lęg rybołowa miał miejsce w 1996 r. właśnie na sztucznej platformie wybudowanej w Nadleśnictwa Osie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Gniazdo opuściły wtedy szczęśliwie dwa młode rybołowy. W kolejnym roku był już tylko samiec, a po kilku latach okazało się, że samica zginęła zaplątana w sieci kłusownicze w jednym z rezerwatów. Stanowisko przestało funkcjonować, a gniazdo rozpadło się.
Po prawie 30 latach Wdecki Park Krajobrazowy, a dokładnie tereny Nadleśnictwa Osie, doczekały się drugiej sztucznej platformy dla rybołowa. To efekt współpracy Komitetu Ochrony Orłów, leśników z Nadleśnictwa Osie i Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Montaż platformy ma zachęcić ptaki do osiedlenia się na tych terenach.
Umieszczenie takiej sztucznej platformy nie jest przypadkowe. Zanim nastąpi jej montaż poczynione są m.in. obserwacje terenowe i badania pod względem atrakcyjności bazy żerowej.
Rybołów rzadko gniazduje w drobnych kompleksach leśnych, natomiast w warunkach puszczańskich może budować gniazda na pojedynczych wyeksponowanych drzewach. W Polsce 90 proc. gniazd osadzonych było na sosnach w wieku ponad 150 lat. Pozostałe na świerku, modrzewiu, zdeformowanych wierzchołkach drzew liściastych i słupach energetycznych.
Ważnym elementem terytorium rybołowa są czyste płytkie zbiorniki wodne, chociaż samo gniazdo może być oddalone nawet o kilka kilometrów od zasobnych łowisk. Rybołów żywi się prawie wyłącznie rybami.
Poluje, przeczesując na niewielkim pułapie zbiornik wodny, a na upatrzoną zdobycz uderza wbijając się szponami w wodę. Może w ten sposób zanurzyć się nawet na głębokość 1 m.
Zjada wszelkie dostępne na danym łowisku gatunki ryb, w akwenach naturalnych najczęściej leszcze, karpie i płocie. Obliczono, że para rybołowów odchowująca dwójkę młodych przez cały sezon lęgowy zjada ok. 170 kg ryb.
Zobacz poniżej zdjęcia.
A kormorany to największe szkodnki jezior!No ale chronione!My wędkarze płacimy grube pieniądze za kartę ale wara rusz czarnego!Dwa lata do pudła!Parodia i śmiech na sali!!!
Brawo!
Niech żyje przyroda:)
Przy pierwszym wietrze spadnie przypięte na plastikowe paski konstrukcja mizerna żaden ptak nie zaryzykuje życiem żeby tam założyć rodzinę
Stawiać platformę na suchym drzewie ?
Zacznijmy od zmniejszenia o połowę populacji Kormoranów
„Charakterystyka”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kormoran_(ptak)#:~:text=i%20zasi%C4%99g%20wyst%C4%99powania-,Charakterystyka,-edytuj
Brawo