Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Najtańsza ulica w Świeciu jest już gotowa. Gmina nie wydała na nią ani złotówki

Zakończono budowę ulicy, której patronem jest król Kazimierz Jagiellończyk. Jej powstanie ma ścisły związek z rozwojem budownictwa wielorodzinnego w tej części osiedla Marianki.

Udostępnij
ulica

REKLAMA

Ulica Kazimierza Jagiellończyka, odchodząca od ul. Bolesława Chrobrego, jest najkrótszą z “królewskich” ulic na górnych Mariankach.

Reklama
Reklama

Ma zaledwie 156 m długości, ale jest potrzebna w nowej, szybko rozrastającej się części osiedla. Oprócz tego powstał jednostronny chodnik. Ciemności będą rozpraszać cztery lampy. Warto też wspomnieć o kanale technologicznym, który ułatwi m.in. inwestycje telekomunikacyjne.

Wstępny koszt budowy oszacowano na 757 tys. zł. Zainteresowanie tym zadaniem wśród uczestników przetargu było jednak tak duże, że koszty spadły do 542 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co istotne, w całości zostały one pokryte z rządowej dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina Świecie nie wydała ani złotówki.

Nowa ulica, która nie będzie się krzyżować z żadną inną oprócz Chrobrego.

- Jej powstanie ma ścisły związek z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi realizowanymi w tym rejonie - tłumaczy Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Będzie ona niejako granicą między budowami realizowanymi przez dwóch różnych deweloperów.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Poniżej na mapce "królewskie" ulice, mające za patronów królową i królów polskich, z których większość powstała w ostatnich latach na górnych Mariankach: Jagiellończyka (kolor fioletowy), Bony (niebieski), Sobieskiego (brązowy), Chrobrego (zielony), Kazimierza Wlk. (czerwony).

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (20)

 1. Abc

  2 grudnia 2021 09:22

  Gratulujemy kolejnej ulicy na

  Gratulujemy kolejnej ulicy na mariankach (choć to chyba teoretycznie nadal Sulnówko), gdzie nawet jeszcze nikt nie mieszka, ale już są latarnie i chodnik.

  Nie zapomnimy przy kolejnych wyborach samorządowych, brodząc w błocie i po omacku do lokalu wyborczego 🙂

  • WWW

   2 grudnia 2021 10:29

   Dokładnie, są ulice gdzie nie

   Dokładnie, są ulice gdzie nie ma ani jednej lampy a o dziurach w drodze już nie wspomnę.

   • abc

    2 grudnia 2021 11:17

    Ani jednej latarni, chodnika,

    Ani jednej latarni, chodnika, ławki, śmietnika. Są ulice gdzie ławka ze śmietnikiem stoją co dosłownie kilkanaście metrów, a są ulice gdzie idzie się 1-2 km bez jednego śmietnika (wzdłuż ścieżki rowerowej gdzie spacerują ludzie).

    Na jedne inwestycje idą miliony, wtedy wydaje się z pełnego. Ile ławek i śmietników postawili dookoła blankusza i w parku na górce nad nim? A są rejony całkowicie zapomniane.

 2. Ciekawy

  2 grudnia 2021 11:47

  A podacie, gdzie brniecie w

  A podacie, gdzie brniecie w błocie, nie ma żadnej ławki i jest totalnie ciemno czy tylko tak sobie narzekacie 😉

  • Hmm

   2 grudnia 2021 13:53

   Ten problem nie dotyczy

   Ten problem nie dotyczy jednej konkretnej ulicy tylko całych osiedli, a w zasadzie nawet całych wsi podmiejskich, których mieszkańcy płacą takie same podatki do wspólnej kasy, bo gmina jest miejsko-wiejska.

   Pierwszy z brzegu przykład, ścieżka pieszo-rowerowa przy ul. Laskowickiej do ronda w Sulnowie. Ciemno, kilka latarni od strony Dino i na tym koniec, może 2 śmietniki po drodze (jedyne dwa w całym Sulnowie), z Sulnowa do Sulnówka tak samo, ani jednego śmietnika. A ścieżka cieszy się powodzeniem, bo to jedyny chodnik w okolicy. I mieszkańcy wsi wcale nie muszą czuć się gorsi, płacimy takie same albo i większej podatki, do tej samej kasy. Zresztą to podobno takie fajne tereny, że część od nowego roku zagarnia się do Świecia.

   Ale w mieście nie jest lepiej. Wystarczy iść na jakiekolwiek osiedle domów z końcówki ubiegłego wieku, też nic nie ma, jedyna różnica taka że droga utwardzona i nie spacerujesz w błocie.

   • xxx

    3 grudnia 2021 06:45

    A ty byś chciał wszystkie

    A ty byś chciał wszystkie ulice wiejskie i podmiejskie oświetlić jak choinkę? A jak ci podatki podniosa to będziesz jęczał. Przecież na opłacenie oświetlenia poszłyby miliony rocznie. Już teraz z tego co wiem miasto wydaje na to chyba jakieś 1,5 miliona. Nie przesadzajcie z tym oświetleniem każdej dróżki.

 3. Wsw2x

  2 grudnia 2021 12:00

  Ogólnie Świecie rozwija się

  Ogólnie Świecie rozwija się dobrze w większości rejonów ale są różnice. Nowobudowane osiedla bloków jeszcze zanim pierwsze mieszkanie zostaje oddane do użytku mają robiona cała infrastrukturę łącznie z terenami zielonymi. Natomiast osiedla domków jednorodzinnych traktowane są trochę po macoszemu. Rozumiem że niektóre rzeczy nie są tam potrzebne ale ci mieszkańcy płacą takie same podatki i można by sprawdzić jakie są ich oczekiwania. Ale nie ma co narzekać, są miejsca gdzie jest gorzej

  • Biorę

   2 grudnia 2021 15:05

   No pomyśl ile w łapę

   No pomyśl ile w łapę rządzącym może dać deweloper budujący osiedla bloków a ile mieszkańcy domków….

   • Wsw2x

    2 grudnia 2021 15:18

    Nikogo za rękę nie złapałem

    Nikogo za rękę nie złapałem więc nie będę szerzył pomówień ale różne rzeczy są możliwe. Nie takie afery się w Świeciu działy 

 4. Kaja

  2 grudnia 2021 15:39

  Osiedle w Przechowie , przez

  Osiedle w Przechowie , przez które obecnie są objazdy. Ani kawałka chodnika na całym osiedlu. O koszach na śmieci mozna pomarzyć.

  • Anonim

   2 grudnia 2021 16:27

   fakt. ale to jest Przechowo.

   fakt. ale to jest Przechowo. Jednyny remont drogi w Przechowie licząc od energetyki po tucholską, po mondi i aż pod chełmno to był z 5 lat temu na ul. Leśnej. Dopiero teraz W.P. Wiaduktu nie ma co liczyć, bo miasto nie miało na to wpływu, gdyż to droga krajowa.

  • Przechowo

   2 grudnia 2021 20:09

   Macie przynajmniej drogi

   Macie przynajmniej drogi

   • Pos

    2 grudnia 2021 20:27

    Do remontu, zakorkowane i

    Do remontu, zakorkowane i brudne

 5. 30+

  2 grudnia 2021 18:26

  Skandal! Na taką ulice w polu

  Skandal! Na taką ulice w polu były pieniądze a my z sąsiadami na osiedlu blisko centrum już kilka lat nie możemy się doprosić krótszej drogi i jakiejś lampy! Pisma, wnioski i nic! Czy służyć mieszkańcom to nie jest już podstawową misją urzędnika? 

  • Abc

   2 grudnia 2021 20:01

   Jestem zaskoczony, że to nie

   Jestem zaskoczony, że to nie są tylko moje osobiste spostrzeżenia, ale jak widać problem większej liczby mieszkańców. O dziwo brak komentarzy atakujących nasze zdanie. Trzeba zapisać w kalendarzu 😉

   • DW

    2 grudnia 2021 20:54

    Powiedział DW…. 🙂 styl

    Powiedział DW…. 🙂 styl rozpoznaję.. 

    • Abc

     2 grudnia 2021 21:26

     Akurat DW nie lubię, nie

     Akurat DW nie lubię, nie popieram, i proszę mnie z tym człowiekiem nie łączyć. Nie rozpętuj personalnych wojenek… Sama prawda w komentarzach i ktoś próbuje zmienić kierunek dyskusji?

  • Właśnie

   2 grudnia 2021 20:05

   Zgadzam się w 100%

   Zgadzam się w 100%

 6. Ob

  2 grudnia 2021 20:17

  Dobrze się tą drogą za…,

  Dobrze się tą drogą za…, spox.

 7. Kierowiec

  2 grudnia 2021 21:05

  Jakby ta droga szła za

  Jakby ta droga szła za cmentarzem do ronda na Laskowice to by było ok

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama