Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Najważniejsze są realne pomysły

Co Koalicja Obywatelska chce zrobić dla Świecia i powiatu? Przypominamy kluczowe punkty programu.

Udostępnij

- Świecie i powiat są w naszych sercach - mówią kandydaci z Koalicji Obywatelskiej. - Chcemy razem tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich - dodaje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia i jednocześnie kandydat do rady powiatu.

Zacznijmy od tego, że Koalicja zgromadziła zespół naprawdę ciekawych ludzi: wielu dotychczasowych samorządowców, a także nauczycieli, przedsiębiorców, działaczy sportu i animatorów kultury – po prostu lokalnych liderów. Nic dziwnego, że ich kampania wyborcza jest nie tylko bardzo dynamiczna, ale też merytoryczna.

Tymczasem wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia. - W gąszczu plakatów, banerów i reklamowych gadżetów nie powinno zaginąć to, co najważniejsze, czyli program, z którym każde z ugrupowań staje do wyborów - mówi Dorota Habel, która koordynuje wiele z działań Koalicji w powiecie świeckim. - To, na jaki komitet postawią wyborcy, na kogo zagłosują, będzie kluczowe. Wybierając poszczególnych kandydatów, mieszkańcy zdecydują o przyszłości naszego regionu. Zdecydują, jakie projekty mają szansę na realizację, jak będzie przez najbliższe 5 lat kształtować się przyszłość Świecia i powiatu świeckiego - dodaje.

Reklama
Reklama

- Jesteśmy zjednoczeni w dążeniu do budowania silnej, sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości dla naszego regionu - podkreśla Tadeusz Pogoda, były wieloletni burmistrz Świecia, a obecnie radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kandydujący na następną kadencję. - Nasz program wyborczy opiera się na kluczowych wartościach, które są fundamentem naszych działań: demokracja, otwartość, solidarność i innowacyjność. Wierzymy, że przez współpracę i dialog możemy osiągnąć najlepsze rozwiązania dla mieszkańców naszego regionu - dodaje.

Rozwój lokalny i gospodarczy

Kluczowym punktem programu KKW Koalicji Obywatelskiej jest rozwój gospodarczy. - Mimo, że Świecie ma najwyższą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w kujawsko - pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju, nie możemy spoczywać na laurach - wskazują kandydaci na radnych.

Reklama
Reklama

- Musimy skupić się na kontynuacji działań w zakresie rozwoju lokalnych stref inwestycyjnych, które są podstawą dla rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia nowych miejsc pracy oraz wzrostu dochodów mieszkańców i gminy - tłumaczy Paweł Knapik. - Chcemy też wykorzystać potencjał rzek. Zamierzamy lobbować by w planie transportowym Wisły towarowy port przeładunkowy uwzględniony był po stronie Świecie - dodaje.

Więcej zieleni

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, ważnym punktem programu Koalicji jest ochrona środowiska. Program ugrupowania obejmuje m.in. utworzenie lasu miejskiego, który będzie stanowił pas buforowy pomiędzy osiedlem Marianki a drogą S5.

Reklama
Reklama

- Zamierzamy też podejmować aktywne działania na rzecz gromadzenia wody deszczowej, dotacji dla mieszkańców, tworzenia ogrodów deszczowych i zbiorników retencyjnych, a także zwiększania wsparcia dla rolników w zakresie utrzymania systemu melioracji pól - mówi Sebastian Glaziński. - Zależy nam też na realizacji projektu odbetonowania i zazielenienia Dużego Rynku oraz na szerszym stosowaniu powierzchni przepuszczalnych na terenie miasta - dodaje.

Drogi, transport, komunikacja

-  W celu lepszego skomunikowania miasta i strefy przemysłowej Vistula Park II zamierzamy aktywnie działać w kierunku utworzenia kolejnego zjazdu z trasy S5 - wskazuje Marcin Sarnecki. - Mamy też na uwadze ważną dla mieszkańców realizację kluczowych inwestycji drogowych, w tym budowę połączenia ul. Sienkiewicza z ul. Laskowicką oraz kontynuację budowy ul. Armii Krajowej poprzez spięcie z ulicami Wojska Polskiego oraz Parkową. Pracujemy nad rozwiązaniami mającymi na celu likwidację wykluczenia komunikacyjnego najmniejszych miejscowości, a także przywrócenie odpowiedniej siatki połączeń z Bydgoszczą, Toruniem i Grudziądzem - dodaje.

Reklama
Reklama

Turystyka i rekreacja

Kandydaci z KKW Koalicji Obywatelskiej dostrzegają też ogromny turystyczny potencjał Świecia. Przyszli radni w planach mają realizację kolejnych inwestycji związanych z odbudową zamku pokrzyżackiego oraz zagospodarowaniem terenów przyległych, w tym ścieżki spacerowej na Czarcie Góry.

Jednym z punktów jest też rozbudowa sieci ścieżek rowerowych na terenie gminy, m.in. na odcinku Sulnowo – Laskowice, Sulnowo – Czaple – Wiąg oraz Kozłowo – Terespol, a także budowa wiślanej trasy rowerowej Sartowice – Nowe.

Reklama
Reklama

Infrastruktura kulturalna i sportowa

Osoby startujące w wyborach z ramienia Koalicji nie zapominają również o mieszkańcach, którzy chcą aktywnie korzystać z zaplecza sportowo-kulturalnego w Świeciu i okolic. Optują za przebudową i zadaszeniem amfiteatru, zadaszeniem kortów tenisowych, modernizacją orlików oraz budową boisk wielofunkcyjnych na obszarach wiejskich (np. w Czaplach) i poprawą zaplecza sportowego szkół średnich.

Mieszkania, edukacja i rozwój społeczny

Reklama
Reklama

- Chcemy powrotu do budowy nowych mieszkań komunalnych, a także prowadzenia dalszych inwestycji w mieszkania pod wynajem - zaznacza Sławomir Siemaszko. - Planujemy rozwijać infrastrukturę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci, poprzez rozbudowę żłobka i budowę nowego przedszkola w Grucznie. Zamierzamy też wspierać system edukacji zwiększając wsparcie uczniów zdolnych, a także wyposażenie szkół w specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Jednym z naszych planów jest też budowa świetlicy wiejskiej w Kozłowie - dodaje.

Bezpieczeństwo i nowoczesne technologie

Kandydaci na radnych jednogłośnie uznali, że priorytetem przyszłych władz Świecia powinny być też unowocześnienie i rozbudowa miejskiego systemu monitoringu oraz wprowadzenie systemu rozpoznawania zagrożeń. – Mieszkańcy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie problemów otrzymają niezbędne wsparcie – zauważa Marek Federowicz.

Reklama
Reklama

Jak podkreślają przyszli radni - trzeba iść z duchem czasu i szerzej wykorzystać nowoczesne technologii (smart city) w Świeciu, m.in. uruchomić elektroniczne tablice przystankowe i urzędomaty.

- W Komitecie Wyborczym Koalicji Obywatelskiej jesteśmy przekonani, że poprzez realizację tych celów, możemy razem tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich - zaznacza Jacek Chmarzyński, radny województwa. - Zachęcam do wsparcia naszego programu, do zagłosowania na naszych kandydatów w nadchodzących wyborach. Razem możemy więcej - dodaje.

Materiał sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama