Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Nastolatki spotykają się w toaletach, bo nie mają gdzie się podziać. Stwórzmy dla nich klub

Prawdopodobnie jeszcze tej zimy na osiedlu Marianki powstanie klub młodzieżowy. Z taką inicjatywą wyszła radna Iwona Karolewska poruszona opowieścią strażników miejskich o młodych ludziach, którzy z braku lepszej alternatywy przesiadują zimą w miejskich toaletach.   

Udostępnij
tpd

REKLAMA

Wszystko zaczęło się od opowieści strażnika miejskiego, który pewnego dnia nakrył w miejskiej toalecie dziewięcioro nastolatków. Podobno spotykali się w tym miejscu regularnie. Dlaczego? Dlatego, że nie mieli się gdzie podziać. To wszystko działo się na największym świeckim osiedlu.

- Przeanalizowałam sytuację na Mariankach i musiałam przyznać, że faktycznie młodzież zimą nie ma gdzie się spotkać, żeby sobie porozmawiać - mówi radna Iwona Karolewska. - Nie każdy ma warunki czy też po prostu przyzwolenie rodziców, aby zaprosić do domu tak liczną grupę. Dlatego młodzież wynajduje sobie takie miejscówki, jak miejskie toalety, które - chyba każdy przyzna - nie są do tego stworzone. Wtedy pomyślałam sobie, że trzeba coś z tym zrobić. Przecież nie wymaga to wielkich pieniędzy, projektów, pozwolenia na budowę itd.
REKLAMA

Swoimi przemyśleniami radna Karolewska podzieliła się z radnymi podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świeciu. Większość przyznała, że stworzenie na Mariankach takiego miejsca spotkań to dobry pomysł.

Jako potencjalną siedzibę wskazano budynek przy ul. Wojska Polskiego, w którym mieści się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Teraz tylko trzeba ustalić, z jakich źródeł to sfinansować. Prawdopodobnie uda się spożytkować na ten cel pieniądze przeznaczone na walkę z narkomanią i alkoholizmem.
REKLAMA

- Ma to być miłe, schludne miejsce z dostępem do internetu, Netflixa, może jakiś stół bilardowy, albo inne gry - snuje wizję klubu Iwona Karolewska. - Nie jest potrzebny żaden wychowawca czy instruktor opracowujący zajęcia. Wystarczy osoba, która będzie pilnowała porządku. Najlepiej ktoś młody odczytujący potrzeby młodzieży - dodaje radna.

Niewykluczone, że "klub Karolewskiej" powstanie jeszcze tej zimy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij

Komentarze (38)

 1. Krisol

  28 grudnia 2021 14:16

  młodziezowy dom kultury 🙂

  młodziezowy dom kultury 🙂 już ferdek taki prowadził z Pazdziochem i Boczkiem hehe

 2. TRUTEŃ

  28 grudnia 2021 14:31

  Pomysł Pani Radnej jak

  Pomysł Pani Radnej jak najbardziej trafiony, zaznaczam POMYSŁ. Lokalizacja, cóż pobliże pijalni piwa to już nie wróży dobrze, chyba nadal obowiązuje sutawa o wychowaniu w trzeźwości. Fundusze mają być pozyskane z działań przeciw narkomanii i alkoholizmowi,o jaki % zostaną one uszczuplone?. Mając do czynienia z młodzieżą w różnych sytuacjach na terenie miasta jestem osobą sceptycznie nastawianą na poszanowanie tego co dostaną. Jesteśmy w okresie pandemicznym-czy powierzchnia pomieszczenia spełni wymogi obostrzeń jakie na chwilę obecną obowiązują. Mam nadzieję,że Pani Radna dopracuje swój pomysł tak by nikt nie mógł się czepiać tak jak ja.

 3. Majka

  28 grudnia 2021 14:33

  Ludzie inteligentni nie nudzą

  Ludzie inteligentni nie nudzą się.

  • BELZEBUB

   28 grudnia 2021 14:42

   Ten obiekt ma powstać nie dla

   Ten obiekt ma powstać nie dla zabicia nudy,wręcz przeciwnie do większego rozwoju intelektualnego młodzieży. Dyskusje na temat „Procesu” Franca Kawki, analiza i przemyślenia z trylogii Henryka Sienkiewicza, ocena serii filmów  „Rambo” lub „Matrixów”. Śledzenie najnowszych propozycji rynku fonograficznego, gier komputerowych. Ocena przydatności posiadanych przez młodzież smartfonów i innych gadżetów szpanerskich.Ocena stosunków międzypłciowych oraz układów koleżeńskich. Można by długo wymieniać problemy z jakimi boryka się obecnie młodzież ale…, tematykę zostawiam pomysłodawczyni.

 4. Klm

  28 grudnia 2021 14:41

  A nasz Dom Kultury nie

  A nasz Dom Kultury nie powinien być dla młodzieży. Kiedyś tam się spotykało i było fajnie. 

 5. Dk

  28 grudnia 2021 15:37

  Właśnie a od czego jest dom

  Właśnie a od czego jest dom kultury? 

  • Piter

   28 grudnia 2021 16:05

   Dom kultury daj spokój 

   Dom kultury daj spokój 

 6. Obserwator

  28 grudnia 2021 16:15

  Młodzież tam nie będzie

  Młodzież tam nie będzie chodzić zrozumcie że wasze dzieci i cała młodzież w Świeciu pije i ćpa w takich miejscach jak toalety bo w domu przypał później. Młodzi nie byliście nie ma to żadnego sensu kto będzie z młodych ludzi siedział w takim lokalu haha

  Szkoda pieniędzy , lepiej opłacić hale sportowa żeby młodzi mieli gdzie zima się rozwijać sportowo parę razy w tygodniu czy coś obudźcie się

 7. HANS KLOC

  28 grudnia 2021 16:40

  Oczyma wyobraźni widzę już tę

  Oczyma wyobraźni widzę już tę młodzież grzecznie siedzącą przy stoliczkach, popijając herbatkę i prowadzącą dyskusje na poziomie intelektualno – merytorycznym hehe, Uważam, iż coś się komuś pomyliło, nie te czasy, nie ta młodzież..

  • KTOŚ

   30 grudnia 2021 09:41

   Oczywiście. Spotkanie z

   Oczywiście. Spotkanie z kumplami bez piwka, to niemożliwe.

 8. UB-ek Stary

  28 grudnia 2021 16:45

  Przecież koleżanka p.

  Przecież koleżanka p. Karolewskiej z OPS-u w radzie miasta p. Styczeń zarządza osiedlowym domem kultury Stokrotka. Rozumiem, że pomysł p. Karolewskiej jest wynikiem braku pomysłów i jakiejkolwiek oferty dla młodzieży którą powinien mieć „osiedlowy dom kultury”, na który składamy się w swoich czynszach za mieszkania jako członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. 

  Może nie mają czasu na porządne pracowanie, bo zajmują się obie panie „Wielkom Politykom w Gminie Świecie”. Pomysł pani  Karolewskiej budowy bulwarów nad Wdą za 80 milionów burmistrz odrzucił, to może znajdzie chociaż marny milionik na klub, który już uczynna „redakcja” nazwała „klubem Karolewskiej”.

  • Szkoda02

   28 grudnia 2021 18:58

   Stokrotka to relikt

   Stokrotka to relikt przeszlosci, tak jak ludzie nia zarzadzajacy, brak pomyslow, inwencji

  • Anty Ubek

   28 grudnia 2021 21:45

   Widać, że jesteś starym

   Widać, że jesteś starym ubekiem z betonowym łbem bo bulwary to pomysł Woźniaka a nie Karolewskiej. Tak jak kolej za 300 czy 400 milionów. Coś ci sie w starej ubeckiej łepetynie poprzestawiało.

  • Rodzic

   29 grudnia 2021 21:54

   Tak może pisać ktoś co nic

   Tak może pisać ktoś co nic nie eie o ofertach ośrodków kultury w Świeciu. Moja rodzina korzysta z jednego i z drugiego ale jak już ktoś napisał tej młodzieży nie chodzi o rozwijanie swoich oasji i uzdolnień. Cel spotkań jest zupełnie inny. I wszyscy wiedzą jaki. Jak chcecie udawać, że nie wiecie to trudno ale dla chcącego jest mnóstwo zajęć od klubów sportowych po zajęcia artystyczne. Na picie i palenie trawki nikt wtych i stytucjach się nie zgodzi.

 9. Dawne czasy

  28 grudnia 2021 17:10

  W czasach mojego gówniarstwa

  W czasach mojego gówniarstwa było dostępnych mnóstwo zajęć i miejsc pomagających zabić nudę i dać upust emocjom. Boks, zapasy, kickboxing, lekkoatletyka, koszykówka, piłka nożna. Były kluby sportowe ale też sksy czy poprostu z grupą znajomych organizowaliśmy sami nawet jakiś turniej. Nie było potrzeba na to wielkich finansów a jedynie ludzi z pasją chcących podzielić się wolnym czasem. Teraz mamy szumne projekty szlachetne w swoim zamyśle lecz jednak oderwane od rzeczywistości. Młodym nie trzeba na siłę szukać zajęć i miejsc a jedynie dać narzędzia i wolną rękę aby sami mogli sobie coś stworzyć.

  • Abc

   29 grudnia 2021 22:06

   Teraz te wszystkie zajęcia

   Teraz te wszystkie zajęcia też są ale młodzież jest inna. Wolo gapić się w komórki, amiast rozmawiać   nagrywać filmiki, wpuszczać w sieć i się wysmiewac. Jeszcze jedno za moich czasów rodzice pozwalali by przyprowadzać rówieśników do domu, ludzie co się z wami dzieje? A rodzice nie widzą co ich dzieci robią. Najlepiej zwalić na innych odpowiedzialność wychowania i ukształtowania charakteru. Ci co narzekają to nie wiedzą co się w Świeciu dzieje i chyba nie znają potrzeb i zai teresowan własnych dzieci

 10. Obiektywny

  28 grudnia 2021 17:12

  Pani Iwono – ładnie to tak

  Pani Iwono – ładnie to tak przypisywać sobie cudze inicjatywy ? Przecież Burmistrz Knapik wyjaśnił, że ta kwestia jest już rozważana w UM, że wynikła ona po rozmowie komendantem SM, który przedstawił problem. Zapewne temat omawiany był na komisjach RM i przypisała Pani to sobie – słabe to Pani radna, bardzo słabe …

  • Janek

   28 grudnia 2021 17:56

   Oglądałem i slyszałem jak pan

   Oglądałem i slyszałem jak pan Knapik zgodził się z panią Karolewską bo tez słyszał o tym od strażników miejskich. Oby im się udało zrobić coś dobrego dla dzieciaków 

  • PoZero1

   28 grudnia 2021 18:55

   Knapik nic nie wyjasnial zero

   Knapik nic nie wyjasnial zero inicjatywy z jego strony

 11. Anonim

  28 grudnia 2021 17:26

  ta… już młodzi z marianek

  ta… już młodzi z marianek lecą do domu kultury pograć w chińczyka i wypić herbatke ; d poza tym dom kultury na te chwile to miejsca do zarabiania pieniędzy, a nie do spotkań ludzi. Nawet stokrotka na mariankach już się nie nadaje do tego, bo zbyt komercyjna. taka sala przy pijalni piwa mogłaby być okej

 12. Brawo p. Karolewska

  28 grudnia 2021 17:27

  Artykuł p.karolewskiej był w

  Artykuł p.karolewskiej był w nowym świeciu  po komentarzu zniknął. Czyli niewygodne tematy znikają. Przypominam :dziwny fakt że P.radna bierze pomysły po przeczytaniu komentarza z profilu ( Pawła Knapika z 19.XII.godz 19⁰³)ŚWIECIE . JESTEŚMY.

 13. Obiektywny

  28 grudnia 2021 17:46

  Z artykułu wynika ze problem

  Z artykułu wynika ze problem zgłosili strażnicy miejscy. Z drugiej strony skoro od lat są skargi na młodzież nad Blankuszem i niszczenie drugich toalet to czemu nikt wcześniej na to nie wpadł. Rozwiązanie wydaje się proste. Może się nie udać ale dobrze że ktoś się zainteresował 

 14. Świeciak

  28 grudnia 2021 18:14

  Dobry pomysł. Życzę żeby się

  Dobry pomysł. Życzę żeby się udało 

 15. Gary

  28 grudnia 2021 18:29

  Pamiętajmy kto w kiblu czuję

  Pamiętajmy kto w kiblu czuję klimat zawsze do kibla wróci. Najlepsza na świecie jest miłość w klozecue.

 16. Oko

  28 grudnia 2021 21:52

  On chodzi o to żeby się

  On chodzi o to żeby się spotkać w parku czy blankuszu i chlac wódkę i ćpać a nie spotykać się dla pogaduchy…od taka to różnica

 17. Dzieci z Dworca Z O.O

  28 grudnia 2021 23:52

  Młodzież nie potrzebuje klubu

  Młodzież nie potrzebuje klubu czy klubokawiarni a jedynie ciepłego miejsca bez jakiejkolwiek kontroli żeby się spotkać i wyszumieć.Kiedyś takimi miejscami chociaż w części były kawiarenki internetowe . Chociaż żeby coś wypić i przypalić niepotrzebny jest internet jeśli jedna grupa zwolni taka miejscówkę jak toaleta to inna ja zajmie . A terenie Świecia nie ma miejsca dla takiej młodzieży ,bo nikt nie będzie wychowywał cudzych dzieci.Rodzice tych dzieciaków nie mają pojęcia co ich dzieci i z kim robią a Pani Radna by chciała kogoś na siłę uszczęśliwić?Dobrze tu ktoś napisał że jest Osiedlowy Dom Kultury i nie potrafi swoją ofertą zachęcić te dzieci do uczestnictwa w tym co oferuje . Każde pieniądze włożone w taki klub jaki chce stworzyć Pani Radna będą wyrzucone w błoto.Może Pani Radna by chciała oddać w ręce młodych lokal z czterema koślawymi stołami i wytartym gumolitem odmalowany na odczepnego przez paru pijaczków jak to było w przypadku „Towarzystwa Przyjaciół Dzieci”?Kto przekona dzieciaki że lepiej smakuje cherbata w klubie niż owoc zakazany w kiblu? Zamiast na siłę uszczęśliwiać kogokolwiek może lepiej wyłączać z użytkowania toalety od zmierzchu do świtu i wysłać patrole piesze na osiedla a nie wozić się jak paniska brykami i zamykać oczy jak coś się dzieje niedobrego .

 18. Dora

  29 grudnia 2021 01:04

  Zaraz zaraz, wciąż tylko

  Zaraz zaraz, wciąż tylko dzieci i Panie,baraki kultury ,kołka gospodyń itp. A co z Panami ? Rokse prokuratura zamknęła a na escorcie ,są tylko trzy stare rury w CSW. Dajcie Panom też trochę radości i zróbcie jakąś legalną agencję. Nieduży koszt kupić dwa wyra w Ikei.

  • Olo

   29 grudnia 2021 07:32

   Dora a ty gdzie umawiasz??

   Dora a ty gdzie umawiasz?? Oglos się to chętnych full

   • Dora

    29 grudnia 2021 08:15

    W domu synku,jak jesteś w

    W domu synku,jak jesteś w szkole.

 19. TRYBUSZON

  29 grudnia 2021 08:44

  Wywołany temat przez Was

  Wywołany temat przez Was piszącycyh domów kultury w Świeciu,a szczgólnie przez U-bek Stary (domyślam się,że Spółdzielca) trochę mnie poirytował. Wygląda na to,że wiedza na temat działalności jest żadna,a ocena pracy wynika z krótkiej pamięci. Może warto przypomnieć sobie imprezy plenerowe dla mieszkańców,zajęcia w okresie wakacji i ferii, a może dyskoteki dla „młodzieży starszej” w okresie jesienno-zimowym.Okres pandemii znacząco ograniczył możliwości działania placówek kultury. Finanse,cóż chce się powiedzieć takie mamy czasy,działalność kulturalna z założenia jest deficytowa,a jeżeli jest z niej jakiś zysk to minimalny, najczęściej pozostaje satysfakcja. Spółdzielczy Ośrodek Kultury „Stokrotka” jest zawsze otwarty na rozsądne pomysły młodzieży i pozwala na rozwijanie zainteresowań. Mam nadzieję, że po unormowaniu sytuacji pandemicznej wrócą zajęcia z robotyki dla młodzieży i dzieci, zajęcia plastyczne, po prostu wróci normalność pracy.

  • Och

   29 grudnia 2021 09:30

   Polskość to nienormalność jak

   Polskość to nienormalność jak mówi Der Opozition Fürer . Więc normalność to gra w szachy, śpiewanie do suszarki i rysowanie palcem po wodzie.Gdzie tu wow!Domy kultury są miejscami pozbawionymi życia z okrojonym budżetem.Ledwo wystarczy na dobre pensje animatorów,papier i kredki a dzieciaki chcą dziś coś innego.Napewno nie potrzebują zajęć z robotyki!Tyle jest instytucji samorządowych , które mają nieść pomoc i wspierać rodziny do tego kościół ,zbór i wiele innych a Alicja w samotności buja się na huśtawce w zimowy mroźny wieczór.To smutne i żadne gadanie o domach kultury tego nie zmieni.Lepiej Państwo Rajcy zbierajcie kasę na uprzątnięcie tego śmietnika po Stachu.Nawiasem mówiąc spotkałem go z rodziną w Święto Zmarłych na cmentarzu i tyle sobie robi z Was wszystkich.

   • KAMIKAZE

    29 grudnia 2021 12:05

    Skoro szukasz wow to napisz

    Skoro szukasz wow to napisz czego chcą dzieciaki, oświeć nas, może Twoje pomysły wywrócą pracę w domach kultury do góry nogami, ostatnio rewolucje są w modzie.

    • Ad Rem

     29 grudnia 2021 15:35

     Nikogo nie mam zamiaru

     Nikogo nie mam zamiaru oświecać!Pomysł kosztuje a skoro trzymacie się stołków animatorzy , dyrektorzy , kierownicy sekcji i wogole to sami pomyślcie.Wam to trzeba dać do łapy żebyście coś z tym zrobili .Sami nie myślicie to inni za Was mają myśleć? Pozdrawiam 

     • Właśnie

      29 grudnia 2021 17:09

      Moze nie słyszeliśmy o tych

      Moze nie słyszeliśmy o tych wydarzeniach bo nie są one rozpowszechnione i nie docierają do wszystkich co jest trochę słabe w dobie internetu. Za dużo kultury w kulturze to też niezbyt trafiony pomysł. Robotyka, plastyka czy kółko teatralne to propozycje raczej do wąskie go grona odbiorców. Lud zawsze będzie rządny chleba i igrzysk. Moim zdaniem oferta gminy jezewo jest wzorem do naśladowania. Dużo zajęć, wyjazdów dla dzieciaków, zawodów itd. Trzeba jednak wyjść do ludzi a nie tworzyć coś na sztukę. Mamy mnóstwo obiektów a inicjatyw jak na lekarstwo. I nie mówię że jest to wyłączna wina domów kultury ale żadna sekcja się jakoś nie wybija z tym aby zarazić młodzież swoją ofertą. A pandemia to trochę wymówka bo wielu pokazało że nawet wtedy można było stworzyć jakiś challenge czy ki uj

 20. Mieszkaniec

  29 grudnia 2021 09:40

  Młodzież potrafi dbać o takie

  Młodzież potrafi dbać o takie miejsca. Może trzeba pozwolić im samym urządzić wnętrze, może chcieliby zorganizować sobie jakieś meble a miasto zapłaciłoby za transport

  • Aha

   29 grudnia 2021 15:45

   I kto to mówi?Młodzież o nic

   I kto to mówi?Młodzież o nic nie dba a szczególnie o coś co otrzyma za darmo , bez wysiłku i szybko.Pomyśl zanim coś napiszesz!

   • Trochęprzeżyłem

    29 grudnia 2021 18:07

    Właśnie dlatego lepiej żeby

    Właśnie dlatego lepiej żeby sami urządzali! Czytaj że zrozumieniem

    • Ad hoc

     29 grudnia 2021 19:03

     Czytam ze zrozumieniem

     Czytam ze zrozumieniem.Napisaleś że młodzież  o takie miejsca potrafi zadbać .Moim zdaniem nie i sami nic nie zrobią bo ich nikt do tego nie zmusi.Tzw wychowanie bezstresowe.Jeśli dużo przeżyłeś to książki pisz ale nie bajki , bo dzisiejszej młodzieży nigdy nie zrozumiesz . Wbrew temu co przeżyłeś.Wobec młodzieży trzeba być asertywnym a nie spolegliwym.Tego właśnie powinno nauczyć Cię Twoje bogate doświadczenie.Pozdrawiam

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama