Na poniedziałkowe spotkanie w świetlicy wiejskiej w Sulnowie (gmina Świecie), oprócz rolników, przybyli także samorządowcy i przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Gminy Powiatu Świeckiego. Powodem spotkania było sprawowanie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.
Reprezentanci instytucji związanych z rolnictwem przedstawili aktualne działania prowadzone na rzecz rolnictwa i rolników.
Obecni na sali mogli zadawać pytania ekspertom z toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy.
Jednak największe poruszenie zapanowało podczas wystąpienia przedstawicielki Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy. Przyczyną były tematy związane z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ostatnio w powiecie świeckim stwierdzono kolejne przypadki u padłych dzików (pisaliśmy o tym tutaj).
Powoduje on wiele problemów u hodowców trzody chlewnej. Muszą oni spełnić mnóstwo dodatkowych wymogów w gospodarstwie, które przede wszystkim angażują nakłady finansowe i czas. Jednocześnie ceny skupu świń znacznie spadają.
- Chorobę przenoszą głównie dziki, więc najlepiej by było, aby wojsko wszystkie je wybiło - stwierdził jeden z obecnych na sali rolników.
Miałoby to, jego zdaniem, znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie ASF. Jak można się domyśleć, wywołało to na sali falę dyskusji.
Organizatorem spotkania był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie przy współpracy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu. Moderatorem i prowadzącym spotkanie był Łukasz Urbański, dyrektor KPODR.
Zobacz poniżej zdjęcia.



