Od kwietnia w Nowym Szpitalu w Świeciu oraz w przychodniach w Pruszczu i Serocku funkcjonuje w ramach podstawowej opieki zdrowotnej tzw. opieka koordynowana.
- W ramach tych działań lekarz rodzinny współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarkami POZ, dietetykiem oraz koordynatorem opieki. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką, leczeniem i edukacją pacjenta z wybranych chorób - informuje Nowy Szpital.
Chodzi o choroby z dziedziny kardiologii (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków), diabetologii (cukrzyca) i pulmonologii (przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa).
- Realizacja świadczeń w opiece koordynowanej opiera się na wprowadzeniu indywidualnego planu opieki medycznej. Ustala go lekarz POZ z pacjentem - wyjaśnia Nowy Szpital.
W założeniu lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu, wykona badania, dokona ich analizy oraz ustali indywidualny plan dalszego postępowania.
- Opieka koordynowana to także nowe korzyści dla pacjenta - obiecuje Nowy Szpital. - Zapewni powiększoną listę badań diagnostycznych, porady edukacyjne i dietetyczne oraz szybszy dostęp do opieki specjalistycznej.
Nad wszystkim czuwa koordynator opieki. Jego zadaniem jest prowadzenie pacjenta przez cały proces leczenia.
Ustalanie terminów zleconych badań, konsultacji i porad już nie leży po stronie pacjenta.
Jak zapewnia Nowy Szpital, jeżeli będzie potrzebna wizyta specjalisty, pacjent nie będzie musiał samodzielnie szukać lekarza.
To koordynator umówi mu terminy wszystkich wizyt.
- Rozwiązanie wprowadzone do podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko poprawia jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych, ale i niezwykle skraca czas oczekiwania - czytamy w komunikacie Grupy Nowy Szpital.
Kontakt do POZ w ramach opieki kootrdynowanej Nowego Szpitala w Świeciu (ul. Wojska Polskiego 126), Pruszczu (ul. Zamknięta 7) i Serocku (ul. Mickiewicza 8): tel. 41 240 00 00, od poniedziałku do piątku w godz. 07.00-18.00.
Kordynator opieki: Kamila Knop, tel. 502 866 993, e-mail: kknop@nowyszpital.pl.
a.pudrzynski@extraswiecie.pl