Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Od ziarenka do bochenka. Tak było na festiwalu chleba [zdjęcia]

Wioska Chlebowa w Janiej Górze to miejsce znane już daleko poza granicami powiatu świeckiego. Nic dziwnego, że Janiogórski Festiwal Chleba co roku przyciąga tłumy.

Udostępnij
To była już 14. edycja Janiogórskiego Festiwalu Chleba / Fot. Marek Wojciekiewicz

Na sobotnim festiwalu w Janiej Górze (gmina Świekatowo) pojawili się mieszkańcy z całego regionu. Nie zabrakło też samorządowców i polityków.

- To dla nas wielka radość, że możemy witać tylu wspaniałych gości - powiedział  Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - Jania Góra, to wieś, w której wycieczki z całego kraju mają okazję prześledzić cały proces powstawania chleba. To cenna wiedza, bo pozwala docenić trud wielu ludzi - podkreślił wójt.

Słowo festiwal zobowiązuje, dlatego podczas sobotniego świętowania atrakcji było co niemiara.

Głównym bohaterem był oczywiście chleb, ale nie zabrakło też polowej wędzarni ryb oraz stoisk z wyrobami mięsnymi czy miodami.

Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Łuczniczka wprowadzali najmłodszych w arkana archeologii. To nie przypadek, bo pozostałości po piecach chlebowych, podobnych do tego w Janiej Górze, to częste znaleziska tropicieli śladów przeszłości.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (1)

  1. Edmund

    10 września 2023 13:41

    Każdy bochenek chleba to tragiczna historia ziaren które mogły stać się alkoholem ale ktoś podjął zła decyzję…😉

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama