Po naszym pierwszym artykule, w którym pokazaliśmy mistrzowskie odtworzenie średniowiecznych sklepień, pojawiły sie głosy, że szkoda przykrywać tynkiem tak kunsztowne wykonanie. Wymaga tego jednak historyczna prawda. W czasach krzyżackich też tak robiono.
O tym, w jaki sposób zostały one wykonane, będą przypominać żebra sklepienne, które nie zostały pokryte zaprawą.
- Gdy zapadła decyzja o tynkowaniu sklepień, było mi ich trochę szkoda – przyznaje Sebastian Pilch, kierownik robót na świeckim zamku. - Jednak efekt końcowy jest wspaniały. Wprawne oko będzie mogło dostrzec pewne nierówności, ale tak powinno być.
Wnętrze zamku prezentuje się coraz bardziej efektownie
Wolne od jasno-szarego tynku pozostały tylko żebra sklepienne wykonane z kształtek odtworzonych na podstawie zachowanych fragmentów.
Teraz ekipa budowlana z bydgoskiej firmy Kontbud przeniosła się w miejsce dawnej kaplicy. Trwa tam budowa drewnianych podpór, które posłużą jako wsparcie dla przyszłych sklepień gwiaździstych, niemal identycznych, jak te w refektarzu, gdzie 600 lat temu rycerze zakonni jadali posiłki.
- Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy pierwszego zestawu podpór, teraz prace przebiegają bardzo szybko - mówi z satysfakcją Sebastian Pilch.
Prace przeniosły się do dawnej kaplicy
Po zimowej przerwie otwarto też podziemia, gdzie kontynuowane są roboty naprawcze sklepień, które ucierpiały na skutek przesiąków.
Przebudowa świeckiego zamku rozpoczęła się wiosną 2020 r. Zakładano, że pierwszy etap zakończy się w grudniu ubiegłego roku, ale ostateczny termin ustalono na połowę listopada tego roku.
Powodem jest specyfika inwestycji, wymagająca niezwykłej drobiazgowości w odtwarzaniu detali historycznych.
Pierwszy etap zakłada m.in. remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego oraz odtworzenie sklepień. Drugi - remont dachu, który będzie dwuspadowy i pokryty dachówkami oraz montaż przyściennego podnośnika dla osób niepełnosprawnych.
Na zamkową wieżę dostaniemy się kręconymi schodami po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy. Po przebudowie, na zamek przeniesie się Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, powstaną sale wystawowe, zabytek będzie też miejscem koncertów.
Na tym jednak nie koniec planów miasto wobec tego miejsca.
Oprócz tego wokół zamku powstanie rozległy teren pełen zieleni, z placem zabaw, alejkami, ławkami, ścieżkami rowerowymi. Miasto chce, aby stał się miejscem rekreacji, wypoczynku i imprez plenerowych.
Przebudowa zamku będzie kosztowała 10 mln zł, z czego 2,5 mln to unijne dofinansowanie.
To więcej niż początkowo zakładano. Ma to związek z rosnącymi cenami usług i materiałów budowlanych, ale też ze stosowaniem pracochłonnych rozwiązań architektonicznych, często nowatorskich, aby zamek nie odbiegał wyglądem od historycznych realiów.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Źródło: Urząd Miejski w Świeciu
REKLAMA
Pięknie 🙂
Pięknie 🙂
Swoja drogą – szwedzka
Swoja drogą – szwedzka artyleria dokonała strasznego spustoszenia tego zamku. Plus oczywiście lokalni szabrownicy, którym średniowieczne cegły z ruin posłużyły jako budulec.
Pięknie, brawo , nie mogę
Pięknie, brawo , nie mogę się doczekać kiedy to zobaczę na żywo. Wspaniały pomysł z odbudową , będzie się czym chwalić. Brawo i wielki szacunek dla wykonawców.
Składam stanowczy sprzeciw,
Składam stanowczy sprzeciw, wobec marnotrawienia państwowych i społecznych środków, na odbudowę niemieckiego zamku. Gloryfikacja Krzyżaków, przez którech cierpieli Polacy jest niezrozumiała. Tyle polskich zabytków niszczeje, a tu proszę bardzo…
Ładnie
Ładnie
Jeżeli powiedziało się A
Jeżeli powiedziało się A odbudowując bryłę zamku za Gierka, to moim zdaniem zasadne jest dokończenie rekonstrukcji. Moim zdaniem będzie to perełka konkurująca z Malborkiem. Z zachowaniem proporcji. Po zakończeniu docenimy. Pełen szacun dla pietyzmu w odtwarzaniu wnętrz. Nie ma gipsowych atrap.
Pięknie.Czekalismy tyle lat.
Pięknie.Czekalismy tyle lat.
Jeśli szukacie kolumn z Zamku
Jeśli szukacie kolumn z Zamku w Świeciu to znajdują się u Subkowskiego Tadeusza przy ulicy Parowej 1.