Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Odnaleziono liczne kości. Tajemniczy pochówek na dawnym terenie szpitala

Sprawa ciągnie się od ubiegłego roku, kiedy do Urzędu Miejskiego w Świeciu dotarły informacje o ludzkich szczątkach. Odkryto je na terenie należącym w przeszłości do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Udostępnij
pochowek-1920x1440

Na ludzkie szczątki natrafiono w pobliżu miejsca, gdzie mieściło się prosektorium Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

- Odnaleziono liczne kości, które należą do kilku czy nawet kilkunastu osób w różnym wieku, w tym dzieci. O odkryciu powiadomiono Instytut Pamięci Narodowej - informuje Urząd Miejski w Świeciu.

2 marca pracownicy Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost, działający na polecenie Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili na miejscu prace sondażowo-ekshumacyjne.

Reklama
Reklama

W ich wyniku odkryto kolejne szczątki, które prawdopodobnie należą do osób narodowości niemieckiej.

Wskazują na to odnalezione w ich otoczeniu monety niemieckie, pochodzące z okresu po 1941 r.

- O tym, jakie były okoliczności śmierci ofiar i jak znalazły się w tym konkretnym miejscu pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez zakłada, że szczątki należą do ofiar obozu dla osób pochodzenia niemieckiego funkcjonującego po wojnie przy obecnej ulicy Laskowickiej - informuje świecki urząd.

Reklama
Reklama

Gdyby ktoś z mieszkańców dysponował informacjami na temat tajemniczego pochówku, proszony jest o kontakt pod nr tel. 52 33 32 369.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Udostępnij
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dajcie już spokój z tym

Dajcie już spokój z tym rogrzebywaniem mogił. Wojna skończyła się 76lat temu, a w Polsce ciągle wojna i wojna….

Kości już tam dawniej

Kości już tam dawniej wystawały z ziemi po ulewach 

Uważam,  że bardzo ważnym

Uważam,  że bardzo ważnym jest odkrywanie tej niepodręcznikowej,  lokalnej historii…dobrze że ktoś sprawdził teren wykrywaczem metali i znalazł trop prowadzący do wydarzeń II Wojny. Losy tych ludzi zapewne przez wiele lat nie były znane ich rodzinom… niezależnie czy to Żydzi, Niemcy, Polacy czy inne nacje należy się im pamięć i modlitwa.

Reklama

Zmarłym należy się z

Zmarłym należy się z szacunkiem pochówek a ich rodzinom informacja. Może przez długie lata poszukiwali swoich krewnych 

Proponuję przekopać park

Proponuję przekopać park między Młyńską, a kościołem Boboli. Tam był cmentarz ewangelicki, a teraz po nim chodzą ludzie.

Praktycznie na całym terenie

Praktycznie na całym terenie Szpitala Psychiatrycznego można wykopać jakieś  szczątki babcia mieszkała na terenie Szpitala i zawsze mowiła że przy parku koło dyrekcji i na górze gdzie kiedyś był sad byli rozstrzelewywani ludzie 

Reklama

Może poszperacie gdzieś w

Może poszperacie gdzieś w materiałach naszego miasta i napiszecie o tym obozie z Laskowickiej?

Ojciec, mój opowiadał jeszcze

Ojciec, mój opowiadał jeszcze w czasach jak istniała jednostka wojkskowa w Świeciu,  że  obojętnie gdzie ba terenie jednostki zaczęli kopać to zawsze ludzkie kości wykopywali  Potwierdziło się to po części jak deweloper zaczął budować swoje bloki, to przecież  też  troszkę kości wykopali.

Za dwieście lat ktoś wykopie

Za dwieście lat ktoś wykopie kości mojego kurczaka z rosołu  i uznaa że to Olo albo Maniek.  Te dwa karakany to istny zart przyrody i kpina boska .

Reklama

W obozie na Laskowickiej byli

W obozie na Laskowickiej byli przetrzymywani dorośli z malutkimi dziećmi, ich dzieci starsze były przetrzymywane w Szpitalu Psychiatrycznym gdzie utworzono dla nich obóz. Stąd ci co przeżyli (panował tyfus),później zostali przewiezieni do obozu w Potulicach, następnie przekazywani do Niemiec na tereny DDR.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo