Ekonomia społeczna to w wielkim skrócie typ działalności, który służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług użyteczności publicznej na rzecz interesu ogólnego oraz rozwojowi lokalnemu.
To działalność o celach głównie społecznych, w ramach której zyski nie podlegają podziałowi, a są przeznaczane na te cele lub na rzecz wspólnoty – w przeciwieństwie do zwykłych przedsiębiorstw, gdzie celem jest maksymalizacja zysku i zwiększenie dochodu właścicieli.
Te założenia leżą u podstaw działalności Fundacji Aktywizacji i Integracji w Nowem, Makowa w Świeciu czy Toskanii Kociewskiej w Bochlinie.
REKLAMA
Powiat świecki jest ambasadorem tego typu aktywności ekonomicznej już od kilku lat. W 2017 r. starosta świecki wraz z Lokalną Grupą Działania, zespołem ds. ekonomii społecznej powiatu świeckiego oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK zorganizowali konferencję dla samorządowców i przedsiębiorców „Ekonomia społeczna – szanse i możliwości dla powiatu” promującą ideę ekonomii społecznej.
REKLAMA
W tym samym roku oraz w 2019 powiat pośrednio – jako członek Lokalnej Grupy Działania Gminy Powiatu Świeckiego włączył się w organizację wydarzeń „Qui-zES”. W ramach dni przedsiębiorczości w 2017 i 2019 r. zorganizowano wydarzenia tematyczne, podczas których rozmawiano o ekonomii społecznej w aktywny, wesoły sposób. Uczestnicy wydarzeń mogli się dowiedzieć, jak założyć przedsiębiorstwo społeczne, skąd pozyskać środki na działalność oraz poznać przykłady funkcjonujących podmiotów tego typu ekonomii.
REKLAMA
Jednak wspomniane wsparcie nie ogranicza się tylko do konferencji, szkoleń czy konkursów. Ma charakter stałej współpracy.
- Za przygotowanie różnego rodzaju materiałów promocyjnych często odpowiadają Fundacja Aktywizacji i Integracji oraz Makowo - wyjaśnia Iwona Karolewska, sekretarz powiatu. - Ponadto zawsze mogą liczyć na miejsce przy naszym stoisku podczas targów i wystaw, w których bierzemy udział. Jest to dla nich okazja do prezentacji swoich produktów.
Nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów.
REKLAMA
- W ten sposób pokazujemy, że taka forma wsparcia m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem, jest istotnym elementem naszej polityki społecznej - zaznacza Iwona Karolewska.
Co daje certyfikat przyznany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej? Nie wiążą się z nim żadne profity. To raczej wskazanie, że postawa powiatu jest wzorem do naśladowania dla innych samorządów.
Jakoś nie przemawia do mnie
Jakoś nie przemawia do mnie ta nagroda. Chyba dają wszystkim, którzy się zgloszą.
Nagrody za wydawanie
Nagrody za wydawanie publicznych pieniędzy dlatego, że ktoś się nazwie fundacja i nie musi płacić podatków? Akurat interesem społeczeństwa jest maksymalizowanie zleceń dla dobrych firm, bo one generują rozwój, innowacje, dobre stanowiska pracy i płacą podatki. Ale cóż, taki tam w starostwie ekonomista siedzi, że tego pewnie nie zaczaił jeszcze.