Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Opanować zamek. Sebastian Pilch: Czułem, że stoję przed wielkim wyzwaniem

- W przypadku tak szczególnego zadania nie można sobie pozwolić na żaden błąd - mówi Sebastian Pilch, kierownik budowy odpowiedzialny za odbudowę zamku w Świeciu.

Udostępnij
Sebastian Pilch w odrestaurowanym wnętrzu świeckiego zamku / Fot. UM w Świeciu

ogłoszenie wyborcze

Jaka była reakcja, gdy dowiedział się pan, że będzie kierował odbudową zamku w Świeciu?
Poczułem, że stoję przed wielkim wyzwaniem. Wiedziałem, że będzie to niezwykle skomplikowana inwestycja. Głównie ze względu na sklepienia, które należało odtworzyć, ale też drobiazgowy nadzór konserwatorski, archeologiczny, przyrodniczy i oczywiście inwestorski. Wiedziałem, że w przypadku tak szczególnego zadania nie można sobie pozwolić na żaden błąd.

Reklama
Reklama

Szefowie rzucili pana na głęboką wodę. Niektórzy byli zaskoczeni, gdy zobaczyli, jak młody człowiek odpowiada za tak poważną inwestycję.
Prowadziłem już inwestycje za kilka milionów złotych, ale rzeczywiście, ta jest największa i najbardziej wyjątkowa. Jestem wdzięczny przełożonym, że obdarzyli mnie takim zaufaniem. Z pewnością mają świadomość, jak ważne zadanie mi powierzyli.

Reklama
Reklama

Jakich trudności obawiał się pan najbardziej?
W przypadku budynków zabytkowych de facto nigdy nie wiemy, czy to, co mamy w dokumentacji projektowej odpowiada rzeczywistości. Z zamkiem jest tak, jak się spodziewałem, czyli dokumentacja sobie, a życie sobie.

Na takiej budowie trzeba wiele rzeczy samodzielnie zwymiarować i sprawdzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Na przykład po odkuciu ściany, która miała być dla czegoś podporą, okazywało się, że jest w środku pusta.

Reklama
Reklama

To pociągało za sobą konieczność szybkiego znalezienia jakiegoś rozwiązania, które mimo tych okoliczności, pozwoli zrealizować projekt. Trzeba pamiętać, że wprowadzaliśmy dużo nowej tkanki. 

Niewątpliwie największym wyzwaniem były wspomniane już sklepienia gwiaździste. Choćby z tego względu, że takich sklepień w zasadzie nikt nie wykonuje i trzeba było samodzielnie opracować technikę ich budowy.
To prawda. Nie było na to projektu ani technik budowy. Mało która firma w Polsce może się poszczycić tym, że robi takie sklepienia. Bardzo rzadko się to zdarza. Ostatni raz robiono je w Malborku.

Reklama
Reklama

Musiałem sięgnąć do starych ksiąg niemieckojęzycznych z XVII w., na których pewien mistrz murarski z Gdańska opracowywał te sposoby. Na szczęście, udało mi się przekuć tę wiedzę w praktykę.

Wszystko robiliśmy starymi metodami. Drewnianym cyrklem o średnicy 8-10 metrów rysowaliśmy po drewnianej podłodze, aby stworzyć właściwe profile.

Reklama
Reklama

Był jakiś moment zwątpienia? Obawa, że to może nie wyjść?
Przygotowywałem się do tego przez rok. Jeździłem po okolicznych zamkach. Pomógł mi między innymi ten w Radzyniu Chełmińskim. Tam wprawdzie nie ma już tych sklepień, ale można było podpatrzeć technikę budowy spływów sklepiennych. Tak samo zamek w Malborku.

Na pewno momentem najbardziej stresującym było rozszalowanie. Wszyscy patrzyliśmy czy to się nie zawali. Należy pamiętać, że na wierzchu tego sklepienia zamontowaliśmy krąg ze sztucznego kamienia, który ważył ponad 200 kg. Zgodnie z prawami fizyki, to wszystko klinowało się, ale pewna obawa zawsze się rodzi.

Reklama
Reklama

Po rozszalowaniu pierwszego sklepienia ciśnienie wyraźnie spadło i w kaplicy były wykonywane już na spokojnie. Chociaż te ostatnie sklepienia były większe niż w refektarzu, to zrobiliśmy je szybciej, bo dysponowaliśmy już pewną wiedzą i umiejętnościami.

Reklama
Reklama

Prowadzona w Świeciu inwestycja skłoniła pana do podjęcia studiów podyplomowych z konserwacji zabytków.
Rzeczywiście, poszedłem na studia z zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Chciałem inaczej spojrzeć na ten zabytek. Z perspektywy konserwatorów. Tego typu wiedza na pewno pomoże mi w rozmowach, jakie będę jeszcze wielokrotnie prowadził z konserwatorami.

Uświadomiły mi one, że w tego typu pracach bardzo istotne jest ujawnienie historycznej i estetycznej wartości zabytku, przy jak największym poszanowaniu autentycznej substancji budowli. Dość przyjemnym epizodem był moment, gdy poproszono mnie o poprowadzenie wykładu na temat techniki budowy sklepień. 

Reklama
Reklama

Odbudowa zamku w Świeciu jest najważniejszą pozycją w pana dotychczasowej pracy zawodowej?
Na pewno będzie jedną z najważniejszych, ale liczę na to, że pojawi się jeszcze jakaś równie ciekawa pozycja. Pozostało jeszcze parę zamków do odbudowy.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo dla Pana.

Zamek Krzyżacki.Po co to komu ? W miejsce tej inwestycji lepiej by było zbudować kilka bloków czynszowych i wynajmować mieszkańcom.Zamek będzie dla nielicznych a mieszkania dla wielu.Historia a w szczególności ta krzyżacka nie ma nic wspólnego z Polską a raczej z jej ciemiężycielami .Może odrestaurujmy też pomnik tych dwóch żołnierzy co stał na rynku to też byli ciemiezyciele albo innym którzy nas w naszej historii prześladowali ?

Historia to historia nie da się wymazać faktów czyli zamku my tam innych zabytków tej klasy nie mamy
Wilcze doły są oblegane przez turystów a urzędował tam niejaki adolf

Reklama

Czego by nie zrobić na tym ziemskim padole to i tak komuś zawsze coś nie pasuje.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru domu w gminie Świekatowo.

Wiadomości

W czwartek doszło do wypadku w Plewnie na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Dziś w nocy doszło do kolizji radiowozu z jeleniem. Samochodem jechało dwóch policjantów.

Historia

Ludzkie szczątki w Belnie koło Jeżewa odkrył na swoim polu jeden z rolników. Stały się one widoczne, gdy po ulewnym deszczu osunęła się skarpa.

Wiadomości

Wracamy do dzisiejszego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 240 w Plewnie. Policja poinformowała o wstępnych ustaleniach funkcjonariuszy prowadzących czynności na miejscu zdarzenia.

Wiadomości

W piątek na drodze wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola zderzyły się samochód osobowy i ciężarowy. Spowodowało to trwające sześć godzin utrudnienia w ruchu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dziś krótko po północy strażacy interweniowali w stolarni w Osiu, gdzie zauważono gęsty dym wydobywający się z hałdy trocin.

Wiadomości

Do dramatycznego wypadku doszło we wtorek podczas prac polowych w Przysiersku.

Wiadomości

W środę rano doszło do kolizji na drodze ekspresowej S5. Trasa w kierunku Bydgoszczy była nieprzejezdna. Przez dwa dni poszukiwano psa, który znajdował się...

Wiadomości

Niefortunna pora spotkania, brzydka pogoda, czy może po prostu brak autentycznych zagrożeń nad Dużym Blankuszem na osiedlu Marianki? Nie ma pewności co faktycznie zadecydowało...

Extra Nowe

Prokuratura Rejonowa w Świeciu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 64-letniego mężczyzny. Dziś ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Wiadomości

W piątek po południu strażacy dołączyli do poszukiwań prowadzonych przez policję. W lesie w gminie Osie zaginęła kobieta podczas grzybobrania.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru domu w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do sprawy zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu świeckiego. Zapewne nie spodziewali się, że już po jednej dobie kryminalni wpadną na ich trop.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę w gminie Lniano samochód osobowy uderzył w drzewo. Jako pierwsi pomocy kierowcy udzielali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lnianie.

Wiadomości

Niedawno oddany do użytku Posterunek Policji w Laskowicach czeka malowanie elewacji, którą ktoś pobazgrał farbą. Sprawcy lub sprawcom grozi grzywna, a nawet więzienie.

Wiadomości

Wracamy do sobotniej kolizji na drodze krajowej nr 91. Okazuje się, że przed maskę radiowozu wybiegło całe stado jeleni.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W minioną sobotę Wisła Anbud Świecie świętowała swoje pięćdziesięciolecie. Z tej okazji klub zorganizował turniej zapaśniczy dla dzieci oraz nagrodził najbardziej utytułowanych zawodników, działaczy...

Wideo

Zainteresowanie niedzielnymi zawodami w wyciskaniu sztangi było tak duże, że podjęto decyzję o wpisaniu ich do kalendarza imprez Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu...

Wideo

Osiem drużyn z siedmiu jednostek, z gmin Świecie i Jeżewo walczyło w sobotę na stadionie w Grucznie o tytuł najsprawniejszych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.