Oszuści wyłudzają pieniądze wykorzystując epidemię koronawirusa

Powszechne uczucie niepewności i zagrożenia sprzyja podejmowaniu nieracjonalnych decyzji. Doskonale wiedzą o tym przestępcy, którzy opracowali nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy.

33665683_s1

REKLAMA


Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega m.in. przed okazyjnymi ofertami kupna akcji lub obligacji producentów sprzętu medycznego. Oczywiście sprzedający zaznaczają, że chodzi o producenta urządzeń wykorzystywanych w placówkach medycznych do walki z koronawiusem. Oszuści kuszą wizją szybkiego i łatwego zysku przy minimum wysiłku. Potrzebny jest tylko odpowiedni wkład finansowy.

Przestępcy korzystają też z fałszywych stron internetowych, złośliwego oprogramowania rozsyłanego za pomocą linków w e-mailach i SMS-ach.

Przykładem takiego oszustwa w ostatnich dniach jest SMS informujący o tym, że pieniądze z rachunków bankowych Polaków zostaną przekazane na rezerwy Narodowego Banku Polskiego i aby zachować chociaż 1 000 zł należy zalogować się na podanej stronie.
REKLAMA


Cyberprzestępcy uruchomili również fałszywą stronę internetową z mapą zagrożenia koronawirusem, aby wyłudzić dane osobowe. Nowa strona dołącza do rosnącej liczby oszustw z wykorzystaniem COVID-19 pokazując, że gdy na świecie mogą kończyć się środki do odkażania rąk, przestępcom nie kończą się sposoby na wykorzystanie ludzkiego strachu i  ciekawości.

„Brudna robota” wykonywana jest poprzez link: corona-virus.map.com.exe. Ofiary, które odwiedzą stronę widzą mapę świata pokazującą, w jakich krajach wirus rozprzestrzenił się wraz informacją o liczbie odnotowanych zgonów i zakażeń.
REKLAMA


Aby nadać fałszywej i złej mapie dodatkowej aury autentyczności, przestępcy zaprojektowali ją w taki sposób, że imituje autentyczną mapę zagrożenia COVID -19 stworzoną przez Uniwersytet Johna Hopkinsa, która w posobny sposób przedstawia kraje, gdzie uderzył wirus wraz z najnowszymi danymi statystycznymi.  

Złośliwe oprogramowanie posiada graficzny interfejs użytkownika, który wygląda bardzo dobrze i przekonywująco. Osoby, które kliknęły na link nieświadomie uruchomiły złośliwe oprogramowanie wykradające dane. Wykrada ono historię przeglądania, ciasteczka (cookies), hasła, informacje dotyczące karty kredytowej zapisane w historii przeglądarki użytkowników itd. Może ono także ściągać dodatkowe złośliwe oprogramowania na zainfekowane urządzenia.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

do mnie też napisali, dalem

do mnie też napisali, dalem znak, że się zgadam , jak przyszli po pieniądze to się sytałem jak ma na imę, powiedział, że Henio, to mu siekierę wbiłem z łem, a ten drugi jak uciekał to sąsiad  mu podstawił nogę i jak się obalił to mu wbiłem kilof z przodu w czoło, na Policję nie dzwonię bo gonią wirusy.

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors