Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pacjentka świeckiego szpitala wywalczyła 200 tysięcy złotych odszkodowania!

Za błędy popełnione w świeckim szpitalu nie zapłaci ani lekarz, ani lecznica, lecz powiat. W grę wchodzi 200 tys. zł i dożywotnia renta. Dlaczego odpowiedzialność finansowa spada na samorząd?

Udostępnij
kobieta-poparzona

OGŁOSZENIE WYBORCZE


Danuta K. może mówić o prawdziwym pechu. Pod koniec 2004 r. poddała się zabiegowi ginekologicznemu w świeckim szpitalu. Po wyjściu z narkozy skarżyła się na zimno. Jedna z pielęgniarek przyłożyła jej do stóp termofor. Z wrzątkiem. Kobieta nie czuła, że woda parzy ją do kości. Doznała głębokich oparzeń. Dodatkowo kilka miesięcy później okazało się, że operujący ją lekarz pozostawił w jej brzuchu tampon. Konieczna była kolejna operacja.

Za oparzenie sąd przyznał kobiecie dożywotnią rentę 300 zł miesięcznie oraz jednorazowe odszkodowanie w wysokości 50 tys. zł. Z zaległymi odsetkami wyniosło ono blisko 70 tys. zł.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Niedługo potem rozpoczęła się sprawa o błąd popełniony przez lekarza. Chodziło o pozostawiony w jamie brzusznej tampon, który wywołał stan zapalny. W efekcie była konieczna kolejna operacja. Adwokat poszkodowanej pacjentki domagał się 400 tys. zł zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty. Procesy ciągnęły się latami, aż do tego roku.

Reklama
Reklama

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy przyznał 200 tys. zł i rentę w wysokości 300 zł miesięcznie. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, płatnikiem ma być Starostwo Powiatowe w Świeciu. Powiat zamiera zapłacić Danucie K. 100 tys. zł (wraz z odsetkami będzie to 138 tys. zł), a o drugą część kwoty wniesie apelację.
REKLAMA

Orzecznictwo w podobnych sprawach pozwala jednak przypuszczać, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzyma orzeczenie wydane w Bydgoszczy, co oznacza, że kobieta otrzyma całe zasądzone 200 tys. zł wraz z odsetkami.

Dlaczego za błędy personelu szpitala musi płacić powiat, a nie lecznica? W 2004 r. szpital w Świeciu działał jeszcze jako Samodzielny Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej podległy powiatowi. Dopiero rok później zaczął działać jako spółka prawa handlowego pod nazwą Nowy Szpital.

Reklama
Reklama

Placówka znajdowała się na granicy upadłości. W tym czasie SP ZOZ miał 750 wierzycieli. Dyrektor nieustannie stawał przed dylematem: zapłacić za prąd i strzykawki czy może kupić papier toaletowy.
REKLAMA

Dziś nie ma pewności czy ktoś to zaniedbał, czy też po prostu w kasie nie było pieniędzy, w każdym razie na konto ubezpieczyciela nie wpłynęła rata za czwarty kwartał. Pech chciał, że właśnie wtedy ucierpiała Danuta K.

W obliczu konieczności wypłaty poszkodowanej wysokiego zadośćuczynienia powiat chce przeanalizować dokumenty z tamtego czasu i sprawdzić, czy nie ma możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej lekarza, który popełnił błąd.

a.bartniak@extraswiecie.pl
Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
Głosuję na Tadeusza Pogodę, kandydata do Sejmu z powiatu świeckiego! [wideo]

Udostępnij
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie bez powodu nazywają ten

Nie bez powodu nazywają ten szpital umieralnią xd

Co się dzieje w tym szpitalu

Co się dzieje w tym szpitalu to przechodzi lucdzkie pojęcie tam to aż strach jechać 

Ten szpital powinien zostać

Ten szpital powinien zostać zlikwidowany, a SOR i opieka nocna to całkiem jakaś masakra. Dlatego od dawna jeżdżę do Grudziądza.

Reklama

ta spalona noga powinna być

ta spalona noga powinna być +18…, mniej więcej w podobnym roku również miałem operacje w tym szpitalu, lekarz zamiast mi pomóc to jeszcze bardziej uszkodził i było trzeba się szybko ewakuować ratować do Bydgoszczy, pewnie takich historii jest więcej. Obyło się bez pozwu dla szpitala, ale pewnie tylko dlatego, że Bydgoszcz poprawiło błąd po świeckim szpitalu i wyleczyło to co miało. Lekarze w Bydgoszczy z żalem wyśmiali wtedy tego który mnie operował. Od tamtej pory nadal ma uraz do świeciej placówki, mam nadzieje, że ten szpital w końcu się poprawił

Po co to utrzymywać?

Po co to utrzymywać? Zlikwidować, budynek wynająć pod prywatne praktyki i dofinansować szpital w Grudziądzu dal mieszkańców powiatu świeckiego. Niby proste, a czemu takie trudne…..?

SOR i opieka nocna koszmar, z

SOR i opieka nocna koszmar, z łaska przyjmują, jakby za karę pracowali. Zwolnić personel lub zlikwidować Szpital. 

Reklama

Dariusz sie nie chwalil

Dariusz sie nie chwalil stanem finansowym. W swojej sprawie to jakis milczacy. Kto nie zaplacic skladki? I tsk to udzie z naszej kasy-to jest z budzetubna ktory sie skladamy

O prywatyzacji szpitali,ktore

O prywatyzacji szpitali,ktore przebiegaly niezgodnie z prawem ukazalo sie wiele publikacji w prasie i nawet sa postawione zarzuty po kontrolach NIK,a szczegolnie w tych,ktore za przyzwoleniem wladz powiatow pozwolily preksztalcic je w spolki prawa handlowego z wiekszosciowym pakietem udzialu nad ktorymi nikt nie ma kontroli.Nam tez wmowiono,ze inaczej byc nie moglo a starostwo powiatowe pozbylo sie problemu i w kilka minut przy protestch w 2004 r oddalo szpital spolce ze Szczecina a mechanizm tych dzialan ukazala p.Anita Gargas w Magazynie sledczym nr 14. dnia 4.01.2017r.(dostepny w internecie,polecam)ale po jego emisji znowu nie zrobiono u nas w tym zakresie nic.Nowy Szpital w Swieciu byl przedstawiany jako lider na rynku przeksztalcen.Moim skromnym zdaniem jest to powod mowiac oglednie do wielkiego wstydu,bo dramaty ludzkie zwalnianych wtedy pracownikow,zle traktowanych do dzis pacejntow,nagminne lamanie praw pacjenta,naruszanie ich godnosci,bledy i uchybienia ze strony szpitala,procesy w sadach ciagnace sie latami(spolka zatrudnia wielu prawnikow i trzeba wielkiej determinacji,zeby w sadzie udawadniac wine szpitala,ale powyzszy przyklad tej pani wskazuje,ze mozna i warto..chociaz trudno wycenic cierpienie,okaleczenie,narazenie zycia… bardzo pani wspolczuje i uwazam,ze odszkodowanie nizsze od premii p.prezesow,ktorzy z tzw.zysku inkasowali w 2006r ponad 200tys.zl nie jest przesadnie duze)Ja jako potencjalny pacjent tego szpitala nie rozumiem roznic etyki lekarskej,jaka w wiekszosci prezentuja lekarze ze szpitali bydoskich czy z Grudziadza a nawet z Tucholi a naszego szpitala w Swieciu,ktorzy b.czesto niegrzecznie odnosza sie do pacjenta,nie rozumiem rowniez dlaczego szpital nadal nie korzysta z posilkow z nowej kuchni w psychiatryku(remont 7 mln.a wyposazenie 3mln.)a chorzy nadal skazani sa na przywozone z Torunia kiepskie jedzenie,czy zyski i premie sa nadal takie wysokie,dlaczego naszym pielegniarkom placono przez lata najmniej w wojewodztwie,ze przeszly do innych szpitali i teraz ich ciagle brakuje,dlaczego nie powiadamia sie oczekujacych do poradni w szpitalu o odwolaniu czy zmianie terminu mimo czekania przez kilka miesiecy…pytan o funkcjonowanie tego szpitala jest b.duzo a odpowiedzi pani rzecznik prasowej ze Szczecina delikatnie mowiac mijaja sie z prawda,do kogo i kiedy pojsc z biezacymi sprawami,skoro nasz pan prezes nie zawsze jest na miejscu bo teraz obsluguje rowniez szpital we Wabrzeznie i szybciej uzyska sie wyjasnienia od Rzecznika Praw Pacjenta na bezplatnej infolinii 800 190 590 ale znowu problem co zrobic dalej bo nie pomagaja dziesiatki arykolow w prasie i internecie,setki opisanych zlych przykladow i uwag,sonda,ktora wykazala wielkie niezadowolenie z uslug naszego szpitala,pytania mieszkancow i dzinnikarzy pozostajace czesto bez odpowiedzi… to ciagle niemoc i wierzcholek naszej lokalnej gory lodowej.

natlok mysli pytan emocji..

natlok mysli pytan emocji…przepraszam powinno byc artykulow

Reklama

Zgadzam się z wszystkimi

Zgadzam się z wszystkimi negatywnymi komentarzami nt. świeckiej lecznicy. Podkreślę przy tym, że również wygrałam sprawę sądową ze świeckim szpitalem (podobnie jak bohaterka artykułu – po wielu latach cięzkiej batalii). Tak więc drodzy pokrzywdzeni – naprawdę warto!!! Może postepowanie skargowe często skazane jest na niepowodzenie, jednak zaznaczam – warto mimo tego wejść na drogę sądową. W przypadku drogi sądowej juz nie będzie orzekał kolega o koledze z pracy, czy moze z tego samego srodowiska zawodowego czy lokalnego, ale niezależny sąd powszechny!!! Wsyscy powołani biegli sadowi (przez prokuraturę oraz sad okręgowy w Bydgoszczy) stwierdzili w swoich opiniach ewidentna wine lekarza (który do samego końca szedł w zaparte). Ostatecznie sad okręgowy tez orzekł wine lekarza (a własciwie lekrki) i przyznał mi oraz mojemu dziecku (bo to głównie ono było pokrzywdzone) zadośćuczynienia. Tak więc drodzy niezadowoleni pacjenci – nie poddawajcie się, lecz walczcie o swoje prawa, nie rezygnujcie z dogi sadowej. 

Ludzie czy wy umiecie czytać?

Ludzie czy wy umiecie czytać? To jest smutna historia z 2004 roku!! Jeszcze zanim szpital został przejęty przez prywatną firmę. Gdyby do tego nie odszó, to takie przypadki pewnie zdarzałyby się co dwa lata o ile oczywiście szpital by przetrwał. Pomyślcie o tym. Nasz szpital wcale nie jest taki zły. No może poza oddziałem wewnętrznym.  

Gdzie są opublikowane wyniki

Gdzie są opublikowane wyniki ankiety na temat szpitala? -miały być znane ok połowy lipca!

Reklama

A w jaki sposób

A w jaki sposób zweryfiukujecie czy wyniki ankiety, które kiedyś podadzą są prawdziwe? Przecież mogą napisać że 89 proc. pacjenów jest zadowolonych z usług szpotala a 9 proc nie mz zdania i tylko 2 proc. stanowią niezadowoleni. Że wszystkie odziały otrzymały b. dobą ocenę a tylko jeden średnią. I co wam dadzą takie wniki? To będą dane nie do zweryfikowania. Można się tylko domyślać jakie są.

Ja rodziłam w tym szpitalu w

Ja rodziłam w tym szpitalu w 2014r. Po porodzie lekarz zostawił tampon który wypadł po trzech dniach wielkości piłki do tenisa ziemnego. Po tym jak to zgłosiłam do ordynatora nie usłyszałam nawet przepraszam od tego lekarza, tylko zapytał czy planuje iść gdzieś dalej z tym i że i tak z nim nie wygram. A że byłam wystraszanola nigdzie tego nie zgłosiłam i żałuję Żałuję że go nie skarżyłam! Tego lekarza omijam szeroki łukiem 

Rezeptfrei Viagra Deutschland
Rezeptfrei Viagra Deutschland http://viacialisns.com/# – Buy Cialis Overnight Cialis Delivery Buy Cialis Cialis Sirve Para Diabeticos

Overseas Generic Viagra http
Overseas Generic Viagra http://apcialisle.com/# – cheapest cialis direct isotretinoin next day delivery discount Cialis Casas Propecia

Porażka, cesarskie cięcie też

Porażka, cesarskie cięcie też zostawiaja waciki czy jakieś narzędzie, gdyby nie szolginia to by kobieta umarla

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Styl życia

Młodzi kajakarze zmierzyli się w sobotę w Decznie w konkurencjach na lądzie i na wodzie. Wyniki nie były tu najważniejsze. Liczyła się przede wszystkim...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo