Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Palce lizać! Były zylc, ruchanki z fjutem i fefernuski [zdjęcia]

Z okazji Światowego Dnia Kociewia, przypadającego 10 lutego, zorganizowano warsztaty kulinarne, w których wzięło udział 18 kół gospodyń wiejskich z powiatu świeckiego.

Udostępnij
warsztatyczolo1

W Biechówku (gmina Drzycim), dzięki współpracy z Joanną Leszczyńską, przewodniczącą miejscowego koła gospodyń, zorganizowano warsztaty kulinarne potraw kociewskich. Wzięło w nich udział blisko 70 pań z 18 kół gospodyń wiejskich.

Na stołach zagościły tradycyjny chleb ze smalcem i skrzeczkami (skwarkami), zylc (galeretka wieprzowa), szandar (babka ziemiaczana) pieczony z boczkiem, grochowinki (chruściki) czy karbonady (kotlety schabowe). Nie mogło też zabraknąć słynnych ruchanek z fjutem z maślanki (placuszki drożdżowe ze słodkim syropem).

Jednak największym wyzwaniem było odpowiednie przygotowanie fefernusków (piernikowych ciasteczek) i bombonów (cukierków przypominających krówki). Pomogła w tym Krystyna Gierszewska, znawczyni kociewskiej kuchni i autorka książek kulinarnych.

Reklama
Reklama

Gościem honorowym warsztatów była Maria Pająkowska-Kensik ze Świecia, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, językoznawca i ekspert dziedzictwa kulturowego Kociewia. Pojawili sie też Marian Krywald, wójt gminy Drzycim i Przemysław Ossowski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu.

Podczas warsztatów Fabryka Fajansu z Włocławka zaprezentowała ręcznie malowaną porcelanę inspirowaną haftem kociewskim.

Zadaniem jednego z zespołów było przygotowaniem stołu biesiadnego. Kiedy wszystkie potrawy były już przygotowanie, uczestnicy zasiedli do pięknie nakrytego stołu. Podczas degustacji był czas na wymianę doświadczeń i rozmowy. Na zakończenie spotkania padły deklaracje ze strony uczestniczek, że za rok chętnie spotkają się na kolejnych warsztatach kulinarnych potraw kociewskich.

Reklama
Reklama

Okazało się, że wiele potraw, choć tradycyjne, znane są tylko ze słyszenia, a i to nie zawsze. Wyjątkowej oprawy spotkaniu dodawał fakt, że większość uczestniczek była ubrana w stroje regionalne lub nawiązujące kolorystyką i motywami do stylistyki Kociewia.

Organizatorem i pomysłodawcą spotkania była Magdalena Potulska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Chlyb ze szmalcem i posypany

Chlyb ze szmalcem i posypany cukrem. Pychotka.

Uwielbiam ruchanki z fiutem 

Uwielbiam ruchanki z fiutem  !!!!

Kurna, oprócz zylcu,to żadnej

Kurna, oprócz zylcu,to żadnej potrawy nie znam, nawet ze słyszenia, a kilka pokoleń w Świeciu się urodziło i wychowało, może dlatego że kiedyś tu byli Pomożaki, nie Kociewiaki.

Czy ktoś wie gdzie w pobliżu

Czy ktoś wie gdzie w pobliżu świecia są warsztaty z haftu kaszubskiego lub kociewskiego? 

Fajnie, że jeszcze ktoś

Fajnie, że jeszcze ktoś pielęgnuje tradycje. Brawo!!!!! 

Od jakieś 20 czy 30 lat (

Od jakieś 20 czy 30 lat ( jakaś pani magister) błędnie nazwała nasz region KOCIEWIEM co jest kmpl.,ciągle powtarzaną bzdurą.My mieszkamy na GOCIEWIU .Nazwa ta używana była w przedwojennych latach 20stych ,a pochodziła od  skandynawskich plemion Gotów,którzy osiedlili się właśnie w regionach Dolnej Wisły i Borów Tucholskich

Jak można nazywać nas kotami…to jest oburzające i nieprawdziwe

Faktycznie za dzieciństwa na

Faktycznie za dzieciństwa na smażony schabowy mówiono „karbonada” lub typowo po pomorskiu ,karbunada”ale z biegiem lat pomieszano nazwę że śląskim karbinadlem czy też karminadlem a na końcu doszedło włoskie makaronowe danie karbonara i  młodzi nie wiedzą już co jest co?.Dlatego cieszę się z reanimacji schabowego jako KARBONADA,powinno być w w Świeckich restauracjach ujęte w Menu

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama