Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Palce lizać! Były zylc, ruchanki z fjutem i fefernuski [zdjęcia]

Z okazji Światowego Dnia Kociewia, przypadającego 10 lutego, zorganizowano warsztaty kulinarne, w których wzięło udział 18 kół gospodyń wiejskich z powiatu świeckiego.

Udostępnij
warsztatyczolo1

W Biechówku (gmina Drzycim), dzięki współpracy z Joanną Leszczyńską, przewodniczącą miejscowego koła gospodyń, zorganizowano warsztaty kulinarne potraw kociewskich. Wzięło w nich udział blisko 70 pań z 18 kół gospodyń wiejskich.

Na stołach zagościły tradycyjny chleb ze smalcem i skrzeczkami (skwarkami), zylc (galeretka wieprzowa), szandar (babka ziemiaczana) pieczony z boczkiem, grochowinki (chruściki) czy karbonady (kotlety schabowe). Nie mogło też zabraknąć słynnych ruchanek z fjutem z maślanki (placuszki drożdżowe ze słodkim syropem).

Jednak największym wyzwaniem było odpowiednie przygotowanie fefernusków (piernikowych ciasteczek) i bombonów (cukierków przypominających krówki). Pomogła w tym Krystyna Gierszewska, znawczyni kociewskiej kuchni i autorka książek kulinarnych.

Reklama
Reklama

Gościem honorowym warsztatów była Maria Pająkowska-Kensik ze Świecia, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, językoznawca i ekspert dziedzictwa kulturowego Kociewia. Pojawili sie też Marian Krywald, wójt gminy Drzycim i Przemysław Ossowski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu.

Podczas warsztatów Fabryka Fajansu z Włocławka zaprezentowała ręcznie malowaną porcelanę inspirowaną haftem kociewskim.

Zadaniem jednego z zespołów było przygotowaniem stołu biesiadnego. Kiedy wszystkie potrawy były już przygotowanie, uczestnicy zasiedli do pięknie nakrytego stołu. Podczas degustacji był czas na wymianę doświadczeń i rozmowy. Na zakończenie spotkania padły deklaracje ze strony uczestniczek, że za rok chętnie spotkają się na kolejnych warsztatach kulinarnych potraw kociewskich.

Reklama
Reklama

Okazało się, że wiele potraw, choć tradycyjne, znane są tylko ze słyszenia, a i to nie zawsze. Wyjątkowej oprawy spotkaniu dodawał fakt, że większość uczestniczek była ubrana w stroje regionalne lub nawiązujące kolorystyką i motywami do stylistyki Kociewia.

Organizatorem i pomysłodawcą spotkania była Magdalena Potulska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świeciu.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Chlyb ze szmalcem i posypany

Chlyb ze szmalcem i posypany cukrem. Pychotka.

Uwielbiam ruchanki z fiutem 

Uwielbiam ruchanki z fiutem  !!!!

Kurna, oprócz zylcu,to żadnej

Kurna, oprócz zylcu,to żadnej potrawy nie znam, nawet ze słyszenia, a kilka pokoleń w Świeciu się urodziło i wychowało, może dlatego że kiedyś tu byli Pomożaki, nie Kociewiaki.

Reklama

Czy ktoś wie gdzie w pobliżu

Czy ktoś wie gdzie w pobliżu świecia są warsztaty z haftu kaszubskiego lub kociewskiego? 

Fajnie, że jeszcze ktoś

Fajnie, że jeszcze ktoś pielęgnuje tradycje. Brawo!!!!! 

Od jakieś 20 czy 30 lat (

Od jakieś 20 czy 30 lat ( jakaś pani magister) błędnie nazwała nasz region KOCIEWIEM co jest kmpl.,ciągle powtarzaną bzdurą.My mieszkamy na GOCIEWIU .Nazwa ta używana była w przedwojennych latach 20stych ,a pochodziła od  skandynawskich plemion Gotów,którzy osiedlili się właśnie w regionach Dolnej Wisły i Borów Tucholskich

Jak można nazywać nas kotami…to jest oburzające i nieprawdziwe

Reklama

Faktycznie za dzieciństwa na

Faktycznie za dzieciństwa na smażony schabowy mówiono „karbonada” lub typowo po pomorskiu ,karbunada”ale z biegiem lat pomieszano nazwę że śląskim karbinadlem czy też karminadlem a na końcu doszedło włoskie makaronowe danie karbonara i  młodzi nie wiedzą już co jest co?.Dlatego cieszę się z reanimacji schabowego jako KARBONADA,powinno być w w Świeckich restauracjach ujęte w Menu

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo