Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Pieniądze zakopane w lesie. Kiedyś można by za nie mieć duży… kurnik [zdjęcia]

Od kilku lat okolice Osia są terenem zainteresowania badaczy. Efekt? Odkryto ślady po osadzie i cmentarzysku Gotów sprzed blisko 2 tys. lat. A na tym nie koniec.

Udostępnij
Monety pochodzą sprzed około 250 lat / Fot. Mateusz Sosnowski i Olaf Popkiewicz

Okolice Osia nie przestają zaskakiwać kolejnymi odkryciami.

- Jeszcze nie opadły na dobre emocje i kurz po badaniach na cmentarzysku Gotów w Starej Rzece, a my możemy znowu przekazać wspaniałą wiadomość dotyczącą kolejnego odkrycia – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu (o tamtym odkryciu przeczytasz tutaj).

Tym razem w lasach Nadleśnictwa Osie, Olaf Popkiewicz, archeolog i redaktor programu „Poszukiwacze historii”, trafił na kolejny archeologiczny skarb. W przenośni i dosłownie.

W trakcie badań powierzchniowych, prowadzonych w ramach działań Wdeckiego Parku Krajobrazowego, odkrył 14 srebrnych monet króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, pochodzących z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XVIII wieku.

- Jako ciekawostkę możemy dodać, że ówczesna wartość odkrytych monet była dość znacząca, ponieważ można było za nie nabyć około dwustu kur. Nie była to raczej przypadkowa zguba, tylko pewnie próba ukrycia większej sumy pieniędzy – podaje Wdecki Park Krajobrazowy.

Zobacz poniżej zdjęcia odkrytych monet.

Fot. Mateusz Sosnowski i Olaf Popkiewicz

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Halerz

  3 września 2023 16:03

  Skarb że ja nie mogę🤣

 2. Pokpik

  3 września 2023 19:59

  Takie cod to każdy poszukiwać znajduje

 3. Ciekawy

  3 września 2023 22:47

  W tekście artykułu napisane jest 14 monet a tu na zdjęciach ja by nie liczył max 12. Gdzie pozostałe 2 szt?

 4. Anonim

  4 września 2023 08:47

  U archeo w domu

 5. Jorg

  4 września 2023 10:51

  Ciekawe ale ja kopnąłem ciekawsze o dużej wartości

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama