Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pije wiele dzieci, kobiet w ciąży i kierowców. Zmniejszyć liczbę punktów z alkoholem?

Aż 11 proc. mieszkańców gminy Świecie przyznaje się do tego, że zdarzyło im się prowadzić pod wpływem alkoholu. Niestety, połowa tej grupy robi to regularnie. Niepokoić może również fakt, że aż 22 proc. dzieci w wieku poniżej 10 lat zna smak alkoholu.

Udostępnij
piwo

REKLAMA

- Prawdziwe dane mogą być jeszcze gorsze, bo większość osób nawet w anonimowej ankiecie boi się przyznać do całej prawdy - stwierdza gorzko Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.      

Reklama
Reklama

Pod koniec ubiegłego roku opublikowano wyniki "Diagnozy problemów społecznych dla gminy Świecie". W badaniu, prowadzonym w 2021 r., wzięło udział łącznie 241 osób.

W anonimowej ankiecie, publikowanej m.in. na stronie urzędu miejskiego, znalazły się pytania dotyczące spożywania alkoholu, przemocy, narkotyków czy palenia. Pozyskane dane mają w pewnym stopniu kreować politykę gminy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podstawowe pytanie, jakie można sobie zdać patrząc na dane, brzmi - na ile odpowiadają one stanowi faktycznemu, biorąc pod uwagę, że wypowiedziało się tylko 241 spośród około 34 tys. mieszkańców gminy Świecie.

- Chyba nie sposób odpowiedzieć na to pytanie - przyznaje Klaudia Subkowska. - Obawiam się, że prawda jest gorsza od tego, co wynika z ankiety. Z prostego powodu. Wiele osób ma kłopot z przyznaniem się do problemów. Wolą zaprzeczenie. Dlatego nawet w anonimowej ankiecie będą one próbowały nieco umniejszyć skalę zjawiska lub nie wspomnieć o nim wcale, jakby to miało jakąś moc sprawczą.

W przypadku dzieci ankietowano uczniów szkół podstawowych. Co prawda 89 proc. przyznaje, że nigdy nie piło alkoholu, ale 2 proc. sięga po niego regularnie. Pozostałym zdarza się to sporadycznie lub też poprzestali na jednej próbie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Zazwyczaj inicjacja alkoholowa u uczniów podstawówek w gminie Świecie ma miejsce w przedziale wiekowym 10-13 lat (67 proc.). Bardziej zaskakiwać może inna liczba - 22 proc. Tyle uczniów przyznało się, że posmakowało alkoholu mając mniej niż 10 lat.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w naszym kraju żyje około 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu, co stanowi około 2 proc. całej populacji. Do tzw. osób pijących szkodliwie zaliczyć można natomiast 2-2,5 miliona osób, tj. 5-7 proc. populacji.

Reklama
Reklama

Systematycznie zmienia się też struktura konsumpcji alkoholi. Zyskuje piwo kosztem wódki. Na 115 mieszkańców gminy Świecie uczestniczących w badaniu 9 proc. określiło się jako abstynenci. Tyle samo przyznało do picia codziennie, ale niewiele: do jednego piwa lub jednej, dwóch lampek wina (53 proc.) Najliczniejszą grupę stanowią ci, którzy wznoszą toast kilka razy w roku - 33 proc.
REKLAMA

Chyba najbardziej niepokojącym wskaźnikiem jest ten dotyczący prowadzenia na podwójnym gazie. Na pytanie w ankiecie "Raz, lub zdarza mi się sporadycznie" odpowiedziało łącznie 7 proc. respondentów, a 4 proc. przyznało się, że praktykuje to często.

Reklama
Reklama

Kolejna sprawa to picie alkoholu w czasie ciąży. O negatywnym wpływie, jaki może mieć to dla płodu wie 96 proc. Nijak ma się to jednak do odpowiedzi na kolejne pytanie, z którego wynikało, że 36 proc. osób w ciągu minionego roku widziało pijące kobiety w ciąży.

Czy problem dałoby się ograniczyć zmniejszając liczbę punktów sprzedaży alkoholu w gminie Świecie? Aż 47 proc. osób jest temu przeciwnych, a niewiele mniej - 41 proc. - nie ma zdania na ten temat. Tylko 12 proc. chce wprowadzenia ograniczeń w dostępie do alkoholu.

Jak przekonują autorzy opracowania, problem alkoholowy nie jest alarmujący wśród dorosłych. Należy jednak podjąć działania uświadamiające dotyczące szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podczas grudniowej sesji radni w Świeciu przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2022 r. Będzie on kosztował ponad 1 mln zł.

Zasadniczą część tej kwoty (900 tys. zł) to dochód z wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, 200 tys. wpłynie z tzw. podatku od popularnych "małpek" (to dochody z tytułu opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach o pojemności do 300 ml).

Reklama
Reklama

Większość pieniędzy przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi pójdzie na utrzymanie świetlicy profilaktycznej „Gniazdo" dla dzieci z rodzin, w których występuje problem alkoholowy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Powinien być totalny zakaz

Powinien być totalny zakaz sprzedaży alkoholu. A inne używki jsk warde narkotyki typu marihuaną albo amfetamina powinny być jeszcze bardziej karane niż to jest dotychczas 

Ja sobie codzień po pracy dwa

Ja sobie codzień po pracy dwa piwka wypijam. Miłego wieczoru dla wszystkich 

Kiedyś kobiety nagminnie piły

Kiedyś kobiety nagminnie piły w ciąży i jakoś nikomu to nie szkodziło. Może nie piły dużo ale w lampce czerwonego wina czy piwku nikt nie widział problemu. 

Te statystyki są super jak

Te statystyki są super jak popatrzyć na historie polski .

Ja bym je porównał ze statystykami z lat 70/80 ubiegłego wieku . Wtedy trzeźwych było tyle co teraz pijących ha ha .

Pili w pracy i po pracy przez siedem dni w tygodniu o jeżdżenia samochodami nie wspomnę. 

Jazdy jest kowalem swojego losu bo na czym by zarabiało państwo jak ludzie by nie pili ha ha . 

W zasadzie to ja te opinie rozumiem ponieważ ,,  rozumiem pić przez siedem dni pod rząd, ale nie cały tydzień ha ha ha 

Reklama

Władza z chlania ma taką kasę

Władza z chlania ma taką kasę że nigdy nie dopuści by ludzie przestali chlać. 

jak ja slysze w pracy tych

jak ja slysze w pracy tych patusow co sie popisuja ile wczoraj piw nie wypili to mi sie zal robi. 

Facet ktory w swoim zyciu bar i chlanie ma tak wysoko w priorytetach to margines i dno. Wystarczy spojrzec na ludzi pod pilara lub na duzym blankuszu…

Alkohol powinien zniknąć ze

Alkohol powinien zniknąć ze stacji benzynowych i osiedlowych warzywniaków. To samo żabki. Miejsce alkoholu powinno być w marketach i sklepach monopolowych o określonym zasięgu aby nie było 3 na tej samej ulicy. Za alkohol rozumiem ten wysokoprocentowy. Piwo, wino ewentualnie dozwolone. 

Podnoszą ceny alkoholi

Podnoszą ceny alkoholi podnoszą podatki na małpki ale dlaczego ich nie zlikwidują ?Dlaczego nie ma tylko butelek 07? Dlaczego sie sprzedaje nadal jabole? Podatki i wyższe ceny tłumaczą troską o zdrowie obywateli nic bardziej mylnego. Nie zlikwidują czegoś co przynosi kasę.

Reklama

Ja za swoje, uczciwie

Ja za swoje, uczciwie zarobione piję i nikt nie będzie mi mówił ile mogę i czy mogę pić. Lubię to piję, tyle ile chcę pić.

Wprowadzanie jakichkolwiek

Wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń prawnych w sprzedaży alkoholu przyczyni się do powstania rynku wtórego. Pojawią się wtedy problemy z jakością każdego trunku. Pomoc osobom które mają takowe problemy i są na tzw. marginesie społecznym może powinna polegać na świadczeniach rzeczowych,a nie gotówkowych. Statystyki i cyfrki zawsze można „upiększyć”, trochę dziwi fakt, że na tak dużą gminę tak mała ilość osób została objęta anonimowym badaniem. Sposobów na wymuszenie odstąpienia od nałogowego pijaństwa jest wiele nawet tych sterowanych z urzędu, chyba nadszedł właściwy czas na taki wycisk dla pijących bez umiaru i szcunku dla siebie,rodziny i trunku.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo