Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Pije wiele dzieci, kobiet w ciąży i kierowców. Zmniejszyć liczbę punktów z alkoholem?

Aż 11 proc. mieszkańców gminy Świecie przyznaje się do tego, że zdarzyło im się prowadzić pod wpływem alkoholu. Niestety, połowa tej grupy robi to regularnie. Niepokoić może również fakt, że aż 22 proc. dzieci w wieku poniżej 10 lat zna smak alkoholu.

Udostępnij
piwo

REKLAMA

- Prawdziwe dane mogą być jeszcze gorsze, bo większość osób nawet w anonimowej ankiecie boi się przyznać do całej prawdy - stwierdza gorzko Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.      

Pod koniec ubiegłego roku opublikowano wyniki "Diagnozy problemów społecznych dla gminy Świecie". W badaniu, prowadzonym w 2021 r., wzięło udział łącznie 241 osób.

W anonimowej ankiecie, publikowanej m.in. na stronie urzędu miejskiego, znalazły się pytania dotyczące spożywania alkoholu, przemocy, narkotyków czy palenia. Pozyskane dane mają w pewnym stopniu kreować politykę gminy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
REKLAMA

Podstawowe pytanie, jakie można sobie zdać patrząc na dane, brzmi - na ile odpowiadają one stanowi faktycznemu, biorąc pod uwagę, że wypowiedziało się tylko 241 spośród około 34 tys. mieszkańców gminy Świecie.

- Chyba nie sposób odpowiedzieć na to pytanie - przyznaje Klaudia Subkowska. - Obawiam się, że prawda jest gorsza od tego, co wynika z ankiety. Z prostego powodu. Wiele osób ma kłopot z przyznaniem się do problemów. Wolą zaprzeczenie. Dlatego nawet w anonimowej ankiecie będą one próbowały nieco umniejszyć skalę zjawiska lub nie wspomnieć o nim wcale, jakby to miało jakąś moc sprawczą.

W przypadku dzieci ankietowano uczniów szkół podstawowych. Co prawda 89 proc. przyznaje, że nigdy nie piło alkoholu, ale 2 proc. sięga po niego regularnie. Pozostałym zdarza się to sporadycznie lub też poprzestali na jednej próbie.
REKLAMA

Zazwyczaj inicjacja alkoholowa u uczniów podstawówek w gminie Świecie ma miejsce w przedziale wiekowym 10-13 lat (67 proc.). Bardziej zaskakiwać może inna liczba - 22 proc. Tyle uczniów przyznało się, że posmakowało alkoholu mając mniej niż 10 lat.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w naszym kraju żyje około 800 tys. osób uzależnionych od alkoholu, co stanowi około 2 proc. całej populacji. Do tzw. osób pijących szkodliwie zaliczyć można natomiast 2-2,5 miliona osób, tj. 5-7 proc. populacji.

Systematycznie zmienia się też struktura konsumpcji alkoholi. Zyskuje piwo kosztem wódki. Na 115 mieszkańców gminy Świecie uczestniczących w badaniu 9 proc. określiło się jako abstynenci. Tyle samo przyznało do picia codziennie, ale niewiele: do jednego piwa lub jednej, dwóch lampek wina (53 proc.) Najliczniejszą grupę stanowią ci, którzy wznoszą toast kilka razy w roku - 33 proc.
REKLAMA

Chyba najbardziej niepokojącym wskaźnikiem jest ten dotyczący prowadzenia na podwójnym gazie. Na pytanie w ankiecie "Raz, lub zdarza mi się sporadycznie" odpowiedziało łącznie 7 proc. respondentów, a 4 proc. przyznało się, że praktykuje to często.

Kolejna sprawa to picie alkoholu w czasie ciąży. O negatywnym wpływie, jaki może mieć to dla płodu wie 96 proc. Nijak ma się to jednak do odpowiedzi na kolejne pytanie, z którego wynikało, że 36 proc. osób w ciągu minionego roku widziało pijące kobiety w ciąży.

Czy problem dałoby się ograniczyć zmniejszając liczbę punktów sprzedaży alkoholu w gminie Świecie? Aż 47 proc. osób jest temu przeciwnych, a niewiele mniej - 41 proc. - nie ma zdania na ten temat. Tylko 12 proc. chce wprowadzenia ograniczeń w dostępie do alkoholu.

Jak przekonują autorzy opracowania, problem alkoholowy nie jest alarmujący wśród dorosłych. Należy jednak podjąć działania uświadamiające dotyczące szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży.
REKLAMA

Podczas grudniowej sesji radni w Świeciu przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2022 r. Będzie on kosztował ponad 1 mln zł.

Zasadniczą część tej kwoty (900 tys. zł) to dochód z wydawanych zezwoleń na sprzedaż alkoholu, 200 tys. wpłynie z tzw. podatku od popularnych "małpek" (to dochody z tytułu opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach o pojemności do 300 ml).

Większość pieniędzy przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi pójdzie na utrzymanie świetlicy profilaktycznej „Gniazdo" dla dzieci z rodzin, w których występuje problem alkoholowy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (19)

 1. Rafi

  10 stycznia 2022 17:40

  Powinien być totalny zakaz

  Powinien być totalny zakaz sprzedaży alkoholu. A inne używki jsk warde narkotyki typu marihuaną albo amfetamina powinny być jeszcze bardziej karane niż to jest dotychczas 

  • Anonim

   10 stycznia 2022 19:40

   Nie chcesz to nie pij, w czym

   Nie chcesz to nie pij, w czym masz problem, chyba że masz wszyte i kapselek kusi.

   • Rafi

    10 stycznia 2022 19:53

    Wszyte to masz czipy ze

    Wszyte to masz czipy ze szczepionki 

  • Rychu

   11 stycznia 2022 07:29

   Nie wiem, co znaczy

   Nie wiem, co znaczy określenie „jsk warde” narkotyki, ale po przeczytaniu twojego wpisu, że narkotyki typu marihuana, albo amfetamina powinny być… karane. Oburącz jestem za. Rada, nie ćpaj przed umieszczeniem na forum, tego typu bzdur.

  • RBK

   11 stycznia 2022 13:11

   Mowisz narkotyki?

   Mowisz narkotyki?

   Czyli kawa, herbata, alkohol itp. tez?

   Bo to przeciez tez sa narkotyki.

   Jak nie masz zielonego pojecia o uzywakach to lepiej nie odzywaj sie bo robisz z siebie debila.

 2. Greg

  10 stycznia 2022 17:47

  Ja sobie codzień po pracy dwa

  Ja sobie codzień po pracy dwa piwka wypijam. Miłego wieczoru dla wszystkich 

  • Zdzicho

   10 stycznia 2022 18:03

   Dziękuję i popieram.W końcu

   Dziękuję i popieram.W końcu od życia coś się należy.

  • Popieram

   10 stycznia 2022 22:15

   To samo ja w końcu nie samą

   To samo ja w końcu nie samą woda i chlebem człowieka żyje 

 3. Pamiętam dobrze

  10 stycznia 2022 18:22

  Kiedyś kobiety nagminnie piły

  Kiedyś kobiety nagminnie piły w ciąży i jakoś nikomu to nie szkodziło. Może nie piły dużo ale w lampce czerwonego wina czy piwku nikt nie widział problemu. 

  • Rafi

   10 stycznia 2022 19:55

   A potem stary matce 3 szybkie

   A potem stary matce 3 szybkie 1 spacerowy sprzedaje na łeb dzieciak to widzi i za 30 lat robi to samo

   • Widz

    10 stycznia 2022 20:50

    Stary nie był w stanie ręki

    Stary nie był w stanie ręki podnieść bo był zalany .

    Dzieciak jak takie coś doświadczy to tego nie robi .

 4. Widz

  10 stycznia 2022 20:58

  Te statystyki są super jak

  Te statystyki są super jak popatrzyć na historie polski .

  Ja bym je porównał ze statystykami z lat 70/80 ubiegłego wieku . Wtedy trzeźwych było tyle co teraz pijących ha ha .

  Pili w pracy i po pracy przez siedem dni w tygodniu o jeżdżenia samochodami nie wspomnę. 

  Jazdy jest kowalem swojego losu bo na czym by zarabiało państwo jak ludzie by nie pili ha ha . 

  W zasadzie to ja te opinie rozumiem ponieważ ,,  rozumiem pić przez siedem dni pod rząd, ale nie cały tydzień ha ha ha 

 5. Full mocny

  11 stycznia 2022 01:00

  Władza z chlania ma taką kasę

  Władza z chlania ma taką kasę że nigdy nie dopuści by ludzie przestali chlać. 

 6. ojciec

  11 stycznia 2022 07:04

  jak ja slysze w pracy tych

  jak ja slysze w pracy tych patusow co sie popisuja ile wczoraj piw nie wypili to mi sie zal robi. 

  Facet ktory w swoim zyciu bar i chlanie ma tak wysoko w priorytetach to margines i dno. Wystarczy spojrzec na ludzi pod pilara lub na duzym blankuszu…

  • jolka

   11 stycznia 2022 11:28

   zgadzam się, nie było w domu

   zgadzam się, nie było w domu ojca bo zapił na śmierć. Miłość do alkoholu zabija rodzinę i innych.

 7. Prohibitor

  11 stycznia 2022 09:42

  Alkohol powinien zniknąć ze

  Alkohol powinien zniknąć ze stacji benzynowych i osiedlowych warzywniaków. To samo żabki. Miejsce alkoholu powinno być w marketach i sklepach monopolowych o określonym zasięgu aby nie było 3 na tej samej ulicy. Za alkohol rozumiem ten wysokoprocentowy. Piwo, wino ewentualnie dozwolone. 

 8. Nodd

  11 stycznia 2022 12:47

  Podnoszą ceny alkoholi

  Podnoszą ceny alkoholi podnoszą podatki na małpki ale dlaczego ich nie zlikwidują ?Dlaczego nie ma tylko butelek 07? Dlaczego sie sprzedaje nadal jabole? Podatki i wyższe ceny tłumaczą troską o zdrowie obywateli nic bardziej mylnego. Nie zlikwidują czegoś co przynosi kasę.

 9. Stanisław

  11 stycznia 2022 19:20

  Ja za swoje, uczciwie

  Ja za swoje, uczciwie zarobione piję i nikt nie będzie mi mówił ile mogę i czy mogę pić. Lubię to piję, tyle ile chcę pić.

 10. TRYBUSZON

  12 stycznia 2022 10:43

  Wprowadzanie jakichkolwiek

  Wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń prawnych w sprzedaży alkoholu przyczyni się do powstania rynku wtórego. Pojawią się wtedy problemy z jakością każdego trunku. Pomoc osobom które mają takowe problemy i są na tzw. marginesie społecznym może powinna polegać na świadczeniach rzeczowych,a nie gotówkowych. Statystyki i cyfrki zawsze można „upiększyć”, trochę dziwi fakt, że na tak dużą gminę tak mała ilość osób została objęta anonimowym badaniem. Sposobów na wymuszenie odstąpienia od nałogowego pijaństwa jest wiele nawet tych sterowanych z urzędu, chyba nadszedł właściwy czas na taki wycisk dla pijących bez umiaru i szcunku dla siebie,rodziny i trunku.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Reklama