Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Plaża nad Wisłą i wycieczkowe rejsy statkami? Pomysły na wykorzystanie uroków rzeki

Coraz więcej organizacji zapowiada chęć odbudowy turystycznego szlaku Wisły. Są już konkretne pomysły. Być może za kilka lat będziemy się cieszyć plażami nad brzegiem królowej polskich rzek i pływającymi pomostami, do których będą cumować łodzie i stateczki.

Udostępnij
wisla-12

W tym tygodniu odbyła się konferencja zorganizowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną. Debatę z udziałem samorządowców na temat odtworzenia turystycznego szlaku Wisły zorganizowano w Toruniu. Patronat sprawowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Dyskutowano m.in. o możliwościach rozwoju żeglugi śródlądowej i turystyki w oparciu o naturalne zasoby rzeki, a także o turystycznej marce Doliny Dolnej Wisły.

- Wśród propozycji pojawił się pomysł budowy pływających pomostów widokowych na terenie Dragacza i Wielkiego Lubienia oraz utworzenia przyrzecznych plaż - mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Uważam, że to bardzo ciekawa koncepcja i możliwa do zrealizowania przy stosunkowo niedużych nakładach.

Reklama
Reklama

Jakich? Na razie nikt jeszcze nie robił dokładanych szacunków. Wiadomo natomiast, że głównym źródłem finansowania miałyby być środki unijne.

Autorzy tych planów nie kryją, że inspiracją są dla nich działania prowadzone z powodzeniem przed drugą wojną światową i tuż po niej.

O wielu inicjatywach, które kiedyś świetnie się sprawdzały, zwyczajnie zapomniano. Chociażby o pływających basenach czy nadwiślańskich plażach. Te ostatnie mogą być świetnym uzupełnieniem dobrze i szybko rozwijających się ścieżek rowerowych. Coraz więcej ma być ich budowanych na wałach przeciwpowodziowych pozwalających napawać się pięknymi widokami na Dolinę Dolnej Wisły.

Reklama
Reklama

Wisienką na torcie ma być przywrócenie żeglugi śródlądowej.

- Przed wojną codziennie pływały statki z Warszawy do Gdańska - zwraca uwagę Dorota Krezymon. - Myślę, że takie rejsy również dziś mogłyby cieszyć się zainteresowaniem.

Zamysł Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej to większa idea mająca mieć oparcie w tzw. konstelacji dobrych miejsc, idei, za którą stoi Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Konstelacje to idea budowania dobrych, trwałych relacji: sieci powiązań, kooperacji, partnerstw, w tym publiczno-prywatnych, tworzących silną strukturę turystyki w regionie.

Reklama
Reklama

Zadaniem branży jest komercjalizacja nowych produktów oraz profesjonalizacja i optymalne zarządzanie tymi, które już istnieją. Wisła to nie tylko rzeka. To również liczne miasta nad nią ulokowane. Każde z nich ma coś ciekawego do zaoferowania. W powiecie świeckim mogłyby zyskać na tym docelowo gminy Pruszcz, Świecie, Dragacz, Warlubie i Nowe.

W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy chociaż cześć tych planów ma szansę doczekać się realizacji. Optymiści mówią, że w grę mogą wchodzić najbliższe 3-4 lata, co wynika z harmonogramu wydatkowania unijnych środków.    

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (24)

 1. Turysta

  26 lutego 2023 10:33

  Super pomysł!!! Oby tylko nie

  Super pomysł!!! Oby tylko nie zrobili betonozy.

 2. troska

  26 lutego 2023 11:00

  A wały przeciwpowodziowe

  A wały przeciwpowodziowe ponaprawiane? Są rzeczy ważne i ważniejsze.

 3. Stiw

  26 lutego 2023 11:10

  Nareszcie jakiś dobry odważny

  Nareszcie jakiś dobry odważny pomysł. Oby nikt z obecnych władz miasta nie próbował go shejtować

  • CAPTCHA

   26 lutego 2023 18:28

   Którego miasta, w artykule

   Którego miasta, w artykule jest mowa o jakimś mieście? Czytałeś artykuł, czy tylko nagłówek?

 4. Tadek

  26 lutego 2023 12:15

  Tak plaża nas Wisłą i dojazd

  Tak plaża nas Wisłą i dojazd pociągiem..na bulwary

 5. Obywatel

  26 lutego 2023 12:19

  Wojt gminy dragacz nie

  Wojt gminy dragacz nie powinien się zajmować  plażami ani stateczkami są ważniejsze żeczy napszykłat droga w dragaczu koło szkoły i straży  to jest bardzo potrzebne bo narazie tylko zbywa ludzi że ma być robiona bo tam gdzie wujt czuje pieniążki u innych ludzi to jest zrobiona droga ale na dzieci nie patrzy grunt że znajomi i rodzina ma ulice a inni jusz nie ważni 

  • Olo

   26 lutego 2023 12:48

   Żeczy albo rzeczy wróć do

   Żeczy albo rzeczy wróć do gimbazy dzieciaku 

   • emeryt

    26 lutego 2023 16:02

     A NAPSZYKŁAT

     A NAPSZYKŁAT

  • Też mieszkaniec

   26 lutego 2023 16:28

   100% racji. Napalona na kasę!

   100% racji. Napalona na kasę!

   • Zdziwiony

    26 lutego 2023 16:46

    Ta kasa do jasnej, mogłaby

    Ta kasa do jasnej, mogłaby być wykorzystana na te wasze drogi. Gmina coś by chyba zarabiała, bo z tych waszych nędznych podatków cudów nie będzie. 

 6. Jan 52

  26 lutego 2023 17:05

  Czasy… kiedy przy świeckim

  Czasy… kiedy przy świeckim moście na Wdzie były zajezdnie (obecnie zasypane) podpływały tam płaskodenne statki motorowe Ondyna i Odylia i woziły wycieczki szkolne do Malborka  i Fordonu….już nie wrócą, a były to lata 1960+. Ponadto przy zamku , cumował wycieczkowiec parowy Matejko,który również odbywał rejsy wycieczkowe po Wiśle.Teraz ,cała rzeka z nadbrzeżami to ” dzicz”- bo tak UE nam każe… u siebie mają wszystko jak w bajce, a tutaj ma być jakiś skansenowy busz.Może się coś zmieni jak powstaną te bulwary,które są w planach miasta..Oby

  • KAR

   26 lutego 2023 22:47

   Pamiętam swoją rodzinną

   Pamiętam swoją rodzinną wycieczkę statkiem „Ondyna” do Grudziądza. Statek zacumował tak mniej więcej na wysokości ulicy Browarnej i popłynęliśmy do Grudziądza. Trochę szurał po dnie, bo było za płytko, ale dał radę dopłynąć z powodzeniem do ujścia Wdy. To było lato 1984 roku. 🙂

   • NUTEKS

    26 lutego 2023 23:03

    To może być super lekcja

    To może być super lekcja lokalnej historii dla nas wszystkich mieszkańców. Jestem żywo zainteresowany tą historią i innymi z naszego regionu… Proszę o więcej wiadomości! Do redaktora: może waro by pomyśleć o zakładce „historia/dzieje regionu”

 7. Fuks

  26 lutego 2023 17:33

  Taką plaża to niezła mina. Bo

  Taką plaża to niezła mina. Bo jak będzie awarią Czajki w Warszawie to świeciaki będą kąpać w warszawskich odchodach. Tyle gmin w Polsce wali ścieki do Wisły że strach rybę zjeść a co dopiero umoczyć w tym dupęk

 8. Xxx

  26 lutego 2023 18:12

  Świecie miało w nazwie nad

  Świecie miało w nazwie nad Wisłą a takie imprezy nad wdą jak dzień morza zapomina. A nasi niektórzy radni zastanawiają się czy robić bulwary nad wdą.

  • CAPTCHA

   26 lutego 2023 18:33

   W artykule było napisane coś

   W artykule było napisane coś o świeckich radnych? W którym miejscu?

 9. Anonim

  26 lutego 2023 19:47

  Najlepsza plaża była by przy

  Najlepsza plaża była by przy kolektorze ściekowym MONDI. Prezes jako pierwszy by wszedłdo wody.

 10. Anonim

  26 lutego 2023 19:51

  Pomysł może byłby i ciekawy

  Pomysł może byłby i ciekawy ale poziom wody w Wiśle to pod względem żeglugi nawet dla płaskodennych łodzi latem może być problemem. Poza tym podróż z Gdańska do Warszawy statkiem to oczywiście z przesiadką we Włocławku raczej.

  • Zeglaz

   27 lutego 2023 09:01

   A czemu z przesiadka mozesz

   A czemu z przesiadka mozesz wytlumaczycz

   • Anonim

    27 lutego 2023 12:15

    Może tak do końca się nie

    Może tak do końca się nie znam ale we Włocławku jest tama której się chyba nie da pokonać więc trzeba byłoby na inny statek się przesiąść.

 11. Niedowiarek

  27 lutego 2023 08:51

  Baju Baju badziemy w raju. 

  Baju Baju badziemy w raju. 

  • Alicja

   27 lutego 2023 10:53

   Oczywiście, to najlepszy

   Oczywiście, to najlepszy komentarz 

 12. Wodniak

  27 lutego 2023 12:43

  W Świeciu mieście położonym

  W Świeciu mieście położonym nad dwoma rzekami nie ma żadnych atrakcji wodnych. Zupełnie niewykorzystany potencjał. Żeby chociaż porządny pomost do deski SUP, kajaku. Popieram pomysł

 13. Skarbnik

  27 lutego 2023 13:16

  Ale są dwa koryta na rynku

  Ale są dwa koryta na rynku niby fontanna ,wygląda to jak pozostałości po oborze , czy decydenci nie bywają w innych miastach gdzie są piękne rozwiązania ??????

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama