Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policja potraktowała nas, jakbyśmy byli przestępcami - mówią uczestnicy protestu przeciw zakazowi aborcji

Pierwsze dwa marsze w Nowem przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej miały spokojny przebieg. W ubiegłą środę wybrano inną formę protestu – przejazd przez miasto kolumny samochodów. Do akcji wkroczyła policja.

Udostępnij
nowe-protest

REKLAMA

Uczestnicy zaczęli zbierać się 4 listopada około godz. 17.00 na placu przy Urzędzie Gminy w Nowem. Kiedyś znajdowało się tam targowisko, teraz służy za parking. Oprócz nich pojawiło się też kilkunastu policjantów.

- Rozmowę z nami rozpoczęli od wyrecytowania, za co mogą nas ukarać, a mnie, jako przedstawicielkę środowej akcji, spisali – opowiada pani Joanna. - Policjanci nagrywali kamerą i fotografowali wszystkich na parkingu, który jest zarządzany przez gminę i jest ogólnodostępny.

Reklama
Reklama

- Każdy, kto wjechał lub wcześniej zostawił tam samochód był rejestrowany, nawet jeśli nie miał nic wspólnego z naszą akcją – dodaje pani Dorota, kolejna uczestniczka protestu samochodowego.

Przed samym wyjazdem padło pytanie, jaka jest decyzja uczestników protestu, czy są pewni, że wyjeżdżają „w miasto”. Odpowiedzieli twierdząco.
REKLAMA

- Nie zdążyłam wyjść z auta, gdy pojawił się obok mnie funkcjonariusz ze Świecia, który się nawet nie przedstawił. Spisał numer rejestracyjny i prawo jazdy, ale nie powiedział, w jakim celu. Pouczył mnie, że będą nas sprawdzać i obowiązują nas wszystkie zasady ruchu drogowego, co było dla mnie oczywiste – wspomina pani Dorota.

Reklama
Reklama

Obydwie uczestniczki samochodowego protestu mówią, że policjanci traktowali je i pozostałe osoby, jak potencjalnych przestępców, którzy za chwilę złamią prawo. Funkcjonariusze zachowywali się spokojnie i nikomu nie ubliżali.

- Rzucali jednak teksty w rodzaju, że będą na nas mieli oko i mamy się pilnować. Krótko mówiąc, „szeryfowali”, nie wyjaśniali, dlaczego nas filmują i fotografują, nie przedstawiali się, traktowali nas, jakbyśmy już zrobili coś złego. Można to zrozumieć, gdybyśmy mieli coś na sumieniu. Ale my przecież nic nie zrobiliśmy! Nawet nie wyjechaliśmy jeszcze na ulicę – mówią uczestnicy akcji, w której brali udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
REKLAMA

- Część policjantów była naprawdę miła, ale niestety został wielki niesmak po tych, którzy ulegli naciskom, żeby pokazać, kto tu rządzi. Tym bardziej mnie to dziwi, że informowaliśmy wcześniej policję w Nowem o środowej akcji. Nie było żadnych utrudnień. Dobrze się dogadywaliśmy również podczas dwóch spacerów protestacyjnych organizowanych wcześniej -  nie ukrywa zdziwienia pani Joanna.

Reklama
Reklama

Około godz. 17.30 kawalkada 40 samochodów wyjechała na ulice Nowego. Jak relacjonują uczestnicy, policjanci przez długi czas jechali za kolumną, zdarzało się, że nieoznakowanym radiowozem wbijali się w jej środek.

- W czasie przejazdu nie stwarzaliśmy żadnego zagrożenia, jechaliśmy w odstępach. Policja nie zgłaszała żadnych problemów i nikt nie został zatrzymany. Mimo to później posypały się mandaty – utrzymuje pani Joanna.
REKLAMA

Po godzinie wrócili na parking przy ul. Bydgoskiej. Policjanci zastawili radiowozami wyjazdy z placu. Protestujący usłyszeli, że część z  ich nie stosowała się do przepisów ruchu drogowego. Wyczytano rejestracje kilku aut.

Reklama
Reklama

- Zrobiło się nieprzyjemne napięcie, gdy czekaliśmy na osoby, które dostawały mandaty. Pojawiły się pojedyncze okrzyki: „Policjanci, wy też macie żony”. Krzyczący szybko jednak zostali uciszeni przez pozostałych – opowiada pani Dorota.

- Jednemu z policjantów chyba nadmiernie udzieliła się presja, bo rzucił kilku osobom, że wszystkich nas nagrali i będą po kolei wyłapywać. Trochę to było słabe. Co znaczy nadmierne używanie sygnałów dźwiękowych lub świateł awaryjnych? To jest uznaniowe. Weselnikom też wystawiają mandaty? Po paru minutach usłyszeliśmy, że będą nas wypuszczać po kolei! Na jakiej podstawie i dlaczego? – zastanawia się pani Joanna.
REKLAMA

Uczestnicy protestu kontaktowali się z Czesławem Wolińskim, burmistrzem Nowego.

Reklama
Reklama

- Przedstawili swoje stanowisko. Twierdzili, że policyjna akcja miała ich zastraszyć, aby zrezygnowali z akcji protestacyjnej – przyznaje burmistrz.

Czesław Woliński rozmawiał z komendantem powiatowym policji w Świeciu.

- Wyjaśnił, że działania policji nie miały nikogo zastraszać i były podyktowane względami bezpieczeństwa. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, z drugiej strony policja musi reagować, gdy dochodzi do łamania przepisów. Jako burmistrz i jako osoba prywatna powiem tak - dobrze się stało, że obydwie strony trzymały nerwy na wodzy i nie doszło do utarczek – zaznacza Czesław Woliński.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Komenda Powiatowa Policji w Świeciu informuje, że działano w trosce o bezpieczeństwo na ulicach. Mandaty od 20 do 100 zł wystawiono za wykroczenia drogowe.

- Trzy osoby dostały je za nadużywanie sygnałów dźwiękowych i dwie za niezatrzymanie się przed znakiem STOP – mówi asp. szt. Agnieszka Żokowska, p.o. rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
78 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To policja popisała się… ⚡⚡

To policja popisała się… ⚡⚡⚡⚡

WSTYD I HANBA na to co robi

WSTYD I HANBA na to co robi policja 

No i ok

No i ok

Potraktowali protestujących jak normalnych obywateli. 

A o policjanci mieli czerwony dywan rozwijać czy jak! 

I co kogo Nowe obchodzi…

I co kogo Nowe obchodzi… Mnie! Mało brakowało a by były starcia. Kobiety mają moc! A policja tylko przywileje i uprawnienia. ⚡

Reklama

STOP dyktatury KOBIET.

STOP dyktatury KOBIET.

KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA. 

                           **

                           ***** ***

Z opisu wszystko ok , spisali

Z opisu wszystko ok , spisali i dobrze w razie łamania prawa 

Biedni ci Policjanci, nie

Biedni ci Policjanci, nie dość że ciężkie czasy z wirusem to jeszcze muszą ludzi pilnować, jakby każdy z was miał po 5 lat, dobrze że posypały się mandaty co Wy chcecie udowodnić? Policjanci mają żony i dzieci i do tego muszą jeździć na 'protesty’ które są zagrożeniem zdrowia, ale co niektórzy tego nie zrozumieją będą głośno rźeć żeby wszyscy słyszeli tą ludzką głupotę i nienawiść, zdrowia życzę a Policji cierpliwości 

Reklama

To teraz za chwilę będą

To teraz za chwilę będą aresztowania głównych osób bo kaczor się boi , pewnie za byle powody poto oni spisują  

I dobrze że was spisywali.

I dobrze że was spisywali. Trzeba było burdy wcześniej nie robić i nie drzeć ryja  ” białe kaski robią laski ” 

Zamiast normalnie odbyć służby to musieli was pilnować bo Julki i Oskarki przyszły drzeć jape i przy okazji coś zdewastowac. Sami sobie jesteście winni. Potem płacz że cmentarz zamknięty bo przyrost zakażeń. W Rosji czy Korei to już by dawno było po protestach. 

A spisywali was żeby potem jak coś się stanie nie szukać po nagraniach i się zastanawiać kto tam w tej masce i kapturze był. 

Brawo Policja, robić porządek 

Brawo Policja. 

Brawo Policja. 

Zostali powołani do służby po to by pilnować porządku. Prawo jest jedno i obowiązuje wszystkich.

Czekam z niecierpliwością jak

Czekam z niecierpliwością jak zachowa się policja 11 listopada, oczywiście nie w Świeciu czy Nowem. Wątpię w takie bohaterstwo.

Reklama

i bardzo dobrze   mandaty

i bardzo dobrze   mandaty byly za niskie stop dyktaturze kobiet oszolomow

Czy  wy ludzie  nie widzicie 

Czy  wy ludzie  nie widzicie  że Balbina  czyli  kaczor jest osrany nadszedł  jego  koniec paru ormowcow jeszcze próbuje  go ratować ale to jego łabędzi  śpiew a ty kochany pisiorku tzn Obatelu o jakim prawie  mówisz chyba o bezprawiu  Pana zero w normalnym  kraju Szumowskie  Sasiny i i temu podobne indywidua  dawno gniły  by w więzieniu ale oni nasi czyli  twoje ich nie ruszamy lepiej ukarać zwykłych obywateli ,brawo Dziewczyny  z Nowego  nie dajcie się  zastraszyć każdą  dyktaturę  idzie pokonać a zkobietami się  nie zadziera ale co o tym może  wiedzieć facet  z kotem

No i brawa dla Policji,

No i brawa dla Policji, szybkie leczenie i po temacie. Większość z tych protestujących nawet nie ma świadomości po co tam są i o co postulują, kilku bardziej kumatych podburzyło tłum i poszli jak stado owiec za jednym baranem

No to teraz dzielni 

No to teraz dzielni  policjanci  do Warszawy  11tego przejazd ONR  i innych patriotów można wystawiać  mandaciki ,co odwagi brak jasne karki idą  my do nory  co innego  Panie tym to można  doj…ac

Ich macice ich kur w ice, 

Ich macice ich kur w ice,  jesli many byc panstwem o standatdach zachodu nie moze byc wschodnich sztuczek zastraszenia społeczeństwa. Policja osmiesza się takimi akcjami , jest protest jest niską szkodliwość czynu spolecznego. 20 zł za klakson to jest żenada.

Bo ludzie co pracują w tym

Bo ludzie co pracują w tym zawodzie myślą że są lepsi. Szeryfowanie to norma a to zwykle krawężniki… Niczym się to nie różni od magazyniera

Powinni tłuc pałami po tych

Powinni tłuc pałami po tych pustych łbach, epidemia szaleje, a tam sobie cyrk urządzają, myślą że jak protestują to są ponad prawem. 

A wszystko to przez

A wszystko to przez rządzących. W gdyby nie ich pani od Trybunalu było inaczej zapewne. A kaczor tylko podburza świadomością głupich ludzi że mają chronić państwa. Wszystko to on takie cyrki w kraju zaczął. Swojego kota niech wydepiluje i podaruje swojej akcji piątka. 

Kotlet z Wisionka napewno po

Kotlet z Wisionka napewno po policję dzwonili Pisory wy jedne nie Ładnie tak 

Bardzo mylący tytuł. Nikt

Bardzo mylący tytuł. Nikt nikogo nie rzucił na ziemię, nie zakuł w kajdanki… Więc gdzie to traktowanie jak przestępców? Jeśli ktoś popełnił, wykroczenie, to dostaje propozycję mandatu karnego. Zawsze można się nie zgodzić z policjantem i sprawę oddać do sądu. W tym przypadku widać, że winowajcy uznali swoją winę. Nie rozumiem oburzenia! Uczestnicy protestu myśleli, że policja będzie z nimi protestować? Czytając komentarze, niektóre panie niczym przedszkolaki były podjadanie, że siedzą w radiowozie. Brawo Policja! Bo ostatnio nie reagowała na wenia dotyczącego zaśmiecania i wykrzykiwania wulgaryzmów

PISIORY się produkują na tym

PISIORY się produkują na tym forum jak KRÓLIKI!!!

Bardzo dobrze, nie jestem za

Bardzo dobrze, nie jestem za pisem ale w końcu się za Was wzieli. Was nie obowiązują obostrzenia, kary za wulgaryzmy na ulicacach, torowanie ruchu?? Brawo dla policji.

STOP AGRESJI KOBIET. 

STOP AGRESJI KOBIET. 

KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA!!!

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo