Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę.
Na wychłodzenie organizmu są narażone szczególnie osoby dotknięte kryzysem bezdomności, osoby starsze czy nietrzeźwe przebywające na dworze bądź w budynkach opuszczonych i nieogrzewanych.
Szczególnie noce przynoszą znaczne spadki temperatury, dlatego policjanci z powiatu świeckiego prowadzą kontrole miejsc, w których niektórzy mogą szukać schronienia.
Napotkane w nich osoby informują, w jaki sposób i gdzie mogą otrzymać pomoc w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać.
Tłumaczą też, jak niebezpiecznie jest nocowanie w tak niskich temperaturach.
- Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka - mówi kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej policji w Świeciu.
Zgłoszenia dotyczące takich osób można przekazywać pod numerem telefonu 112.
- Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie - apeluje kom. Tarkowska.
Takie osoby zwykle nie chcą pomocy. Jedyną pomocą, której większość z nich pragnie jest parę groszy pod Kauflandem za które kupują odpowiednie napoje. Dobrze wiedzą, że są noclegownie, ale tam trzeba być trzeźwym, wiec one odpadają.