Podczas czwartkowej sesji radni głosowali w sprawie zmian w budżecie. Jedna z pozycji dotyczyła planów remontu mogiły w Przechowie, w której leżą żołnierze m.in. z 9 Dywizji Piechoty. Zarezerwowano na ten cel 55 tys. zł.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
- Sednem remontu będzie zamontowanie tablicy z nazwiskami wszystkich żołnierzy spoczywających w tym masowym grobie. Wielu nie ma pojęcia, że pochowani są tam żołnierze, którzy polegli we wrześniu 1939 r. W zdecydowanej większości zginęli podczas walk prowadzonych w Przechowie. Najwyższa pora przywrócić należną im pamięć - podkreśla wiceburmistrz Paweł Knapik, który zaangażował się w przedsięwzięcie.
Chęć oddania czci zabitym nie jest pomysłem, który zrodził się w ostatnich dniach. Prace nad stworzeniem listy pochowanych trwały od dawna.
- Polegały one głównie na porównywaniu różnych dokumentów - tłumaczy Józef Szydłowski z Klubu Miłośników Historii, czyli popularnego KaMuHa. - Większą część tej mrówczej roboty wykonał Dariusz Podlejski.
REKLAMA
W tej chwili lista sporządzona przez lokalnych pasjonatów znajduje się w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie weryfikowane jest każde z 50 nazwisk.
- Gdy otrzymamy potwierdzenie, że nasze ustalania są prawidłowe, będziemy mogli zlecić wykucie nazwisk bez obawy, że pojawi się jakaś pomyłka - tłumaczy Knapik. - Mam szczerą nadzieję, że do 1 września uda się sprawę pozytywnie załatwić.
a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
I to jest dobre. Brawa dla
I to jest dobre. Brawa dla IPN. Gdyby nie istniał nie byłoby szans na odnalezienie i zweryfikowanie nazwisk poległych.