Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Posłanka i radna: Te programy ułatwią kobietom szybszy powrót do pracy

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników objęcia opieką instytucjonalną dzieci do 3 lat w Unii Europejskiej. Najwyższa pora zacząć to zmieniać - mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej w Osiu posłanka Iwona Karolewska.

Udostępnij
Piątkowa konferencja odbyła się na terenie przedszkola w Osiu / Fot. Andrzej Bartniak

Piątkowa konferencja prasowa w Osiu, tuż przed rozpoczęciem wojewódzkiego zakończenia roku, miała ścisły związek z dwoma rządowymi programami: "Aktywny maluch" i "Aktywny rodzic". Obydwa mają w zasadzie prowadzić do tego samego celu - zapewnieniu opieki dzieciom do 3 lat, co z kolei umożliwi kobietom szybszy powrót do pracy.

- Dziś nie zawsze jest to możliwe. Wiele kobiet nie decyduje się na to, bo wynajęcie opiekunki jest zbyt kosztowne - zauważyła Ewa Otlewska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego.

Reklama
Reklama

W spotkaniu z dziennikarzami, oprócz Ewy Otlewskiej, wzięli też udział Iwona Karolewska, posłanka na Sejm, Tadeusz Pogoda, radny sejmiku województwa, Michał Grabski, wójt gminy Osie i Hanna Jurek, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu.

Program "Aktywny maluch" dedykowany jest samorządom, które mają czas do 30 czerwca na to, aby składać wnioski o fundusze na tworzenie miejsc opieki dla dzieci do 3 roku życia. Pod koniec lipca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Pieniądz na konto samorządu powinny trafić w ciągu pół roku.

Reklama
Reklama

Nie chodzi tu o konieczność budowy nowej placówki przez gminę. Prowadzenie żłobka można powierzyć prywatnej firmie. To coraz częściej stosowane rozwiązanie w powiecie świeckim, choć zazwyczaj podmioty te działają na nieruchomościach powierzonych im przez samorządy.

- W powiecie świeckim takimi białymi plamami, gdzie wciąż brakuje opieki dla dzieci do 3 lat są gminy Drzycim i Dragacz - wskazywała posłanka Iwona Karolewska. - W Warlubiu też jeszcze jej nie ma, ale została podpisana umowa na tworzenie takich miejsc, a więc jest nadzieja, że już niedługo się to zmieni.

Reklama
Reklama

Drugi program, "Aktywny rodzic", to wsparcie finansowe dla tych rodziców, którzy będą chcieli powierzyć opiekę na dzieckiem opiekunce, członkowi rodziny lub skorzystać z oferty prywatnego żłobka.

- Rządowe wsparcie może wynieść nawet 1500 zł miesięcznie - podkreślała Iwona Karolewska,

Program wystartuje 1 października.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
39 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dzieci już od kołyski systemowo kształtowane pod nową korporacyjną Europę.

Jo bo kobiety nie marzą o niczym innym tylko o pracy. Śmiech na sali

W świeciu wybudowano żłobek ale za mały przedszkola przy tak bogatej gminie też słabo a pani poseł gdzie była zanim pojechała tyrać do sejmu

Reklama

Jeździ i wali farmazon, wszędzie baba obiecuje gruszki na wierzbie. A tak naprawdę zastanawiają się nad likwidacja 800+ bo znów nie ma pieniędzy, podwyżki wszystkiego dochodzą pisma podnoszące opłaty , zaraz dostaniecie prąd,wodę ścieki gaz . Przykleili serca do klaty i udają że są zainteresowani ludźmi a ludzi mają głęboko.

Zamiast kolalicja obywatelska powinni nazwać Krutyni obywatelskie na czele fałszywy rudy.Złodzieje ciągle im mało.

W dobrze zorganizowanym społeczeństwie kobiety nie pracują. Zajmują się domem, dziećmi i dbają o to by był codziennie dobry obiad.

Reklama

Zapraszamy do Warlubia Pani Poseł tam z przedszkolem się dzieje

Jasne. Politycy obiecują i kłamią oby tylko dostać się.

Tak to prawda kobiety powinny być w domu opiekować się dziećmi i domem a nie żłobki i opiekunki a mężczyźni powinni zarabiać na dostatnie utrzymanie beż nadgodzin

Reklama

Pięknie to wszystko wygląda… A może konferencja przed bunkrem w decznie??? Ludzie zadali by pare pytań… Czemu nikt nie ma odwagi tam się pojawić???

Powrót…słowo klucz. Bo często nie ma do czego wracać. No chyba, że z perspektywy ciepłej posady w szeroko rozumianej budżetówce to ma się taki komfort.

ZUS idzie w górę na utrzymanie Ukraińców i inżynierów, a tu ludzi pierdołami karmią…a ludzie to łykają i udają że nic się nie stało…

Reklama

posłanka to miejsca do spania dla psów lub innych zwierząt. Brzmi to okropnie i powoduje, że język polski staje się nielogiczny

Mi zawsze powtarzano w domu że żłobek to najgorsza rzecz jaka może spotkać dziecko. Od wychowywania są rodzice a nie obcy ludzie. Ale to nowe pokolenie karierowiczów zamiast opiekować się rodzicami będzie wolało posłać ich do domu starców. Niech tam sobie żyją byle bym mogła robić karierę i jeździć na wakacje do Turcji.

Mieszkaniec.Pani Iwona-posłanka tylko gości na różnych imprezach,spotkaniach itp.lansując się i obiecując gruszki na wierzbie.Czas zabrać się za prawdziwe działanie i stanowienie dobrego prawa i rozwiązań dających szansę na godne życie i rozwój naszego kraju.

A co ta radna powiatowa wie o życiu zwykłych ludzi którzy pracują za najniższą krajową???? Lepiej niech się nie ośmiesza tymi swoimi wynurzeniami o problemach zwykłych kobiet.

Od lipca dostaniecie platwusowe Twnoskie zombiaki namiastkę uśmiechnietej Polski A od sierpnia będziecie prać jeszcze majtki kanclerza.

…czy wrócimy do czasów gdzie będą dokarmiane głodne dzieci, albo będą one zabierane rodzicom na rzecz rodzin zastępczych, często patologicznych, które chcą zarobić? Co Pani na to?

Jasno widać że niemieckie korporacje potrzebują taniej siły roboczej. Stąd te działania rudego na rzecz Berlina

Kto to jest posłanka ?

P.posel bywa,celebruje,obiecuje,przecina wstegi…niech sie pani wezmie do pracy bo przeciez pracuje pani w sejmowe komisji zdowia,niech porozmawia lub poczyta opinie ludzi,ktorzy korzystaja z tzw.opieki zdrowotnej w gminnych osrodkach zdrowia,w przychodniach w Swieciu czy N.Szpitalu….przed wyborami obietnice szybkiej poprawy,utworzenie powiatowych centrow zdrrowia i co?nadal brak w takim duzym powiecie okulisty na NFZ,terminy do kardiologa na 26r,do neurologa na 25,podobnie do alergologa czy reumatologa,a obiecywano,ze kolejki do specjalistow beda krotsze…prosze sie tym zajac p.posel,prosze przede wszystkim w imieniu ludzi chorujacych i starszych.

pani posłanko / piszę z małej bo na większe litery trzeba zasłużyć / proszę przestać herezjować o powrocie mam do pracy dziecko chce być z mamą może u pani nie koniecznie ale są mamy Mamusie

Takie same obiecanki jak chodnik do McDonalds. Bogata gmina a lubi upodlić pieszych. Upodlić prezentem w postaci kilku jabłek na dzień pielęgniarki. Bujda na resorach z tych obiecywanek.

Drzycim nie potrzebuje żadnego żłobka. To katolicka gmina i tu matki same wychowują swoje dzieci.

Byle się pokazać. Pani posłanka. Ręce opadają . Robią żłobki dla imigrantow nic więcej. Mają dostać 2,4 tyś na osobę, darmowe mieszkanie min. 50 metrów, darmowe baseny i inne atrakcje. Będą mogli sprowadzić rodzinę i tak na 4 osoby będą mieć 10 tyś. Nie jedna rodzina w Polsce za te pieniądze i ulgi chętnie by żyła i skorzystała ze żłobka. Pani poseł tak dba o mieszkańców m.in Świecia. W jednej miejscowości gdzie są nowi mieszkańcy już boją się wyjść, kobiety zaczepiają i nie tylko. Gdzie Polacy mają oczy by takich posłów wybierać co tak o nas dbają a później robią sobie fotki że niby tacy rodzinni. Tabletki wczesnoporonne dla dziewczynek też można kupić w naszym rejonie więc po co żłobki? Dla fotki i reklamy…

Oczywiscie Pogida jak zawsze i wszędzie, obydwoje są sobie równi .Ùśmiechnięci Polacu , wstyd co robi ich rząd . Gdyby Karolewska i inni mieli chociaż trochę chonoru, odcięła by się od tego swojego z…..a z Sopotu i założyła niezależne koło Polskie, a tak suedzi wciska guzik głosowania zgidnie z tym co Rudy nakaże .

Spokojnie. Przed następnymi wyborami młodym „niezależnym” kobitkom znow najsrają do pustych łbów że muszą protestować bo im się krzywda dzieje i rudy odpad, marionetka Berlina dalej będzie orac nasz kraj. Nawet jak przyjdzie ktoś normalny to będzie miał związane ręce. Teraz już się mówi o procedurze nadmiernego deficytu będzie można mówić że pieniędzy nie ma i nie będzie, inwestycji też nie będzie. Ale uśmiechajcie się szeroko patalachy. Nawet mi was nie żal.

Ciekawe czy pani poseł widzi te komentarze. Tutaj przynajmniej można cokolwiek krytycznego poczytać o niej. Na swoim profilu FB ma same superlatywy, wiadomo- nieprzychylne usuwa, żeby było cacy.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo