Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Powiat świecki: mniej urodzeń i małżeństw, więcej rozwodów. Spada liczba mieszkańców

Jak zmieniała się liczba ludności, zawartych małżeństw, urodzeń i rozwodów w powiecie świeckim? Co jest najczęstszą przyczyną zgonów? Czy mieszka u nas więcej kobiet czy mężczyzn? Ilu nas będzie, według prognoz, za około trzydzieści lat? Sprawdziliśmy.

Udostępnij
slub

Przyjrzeliśmy się statystykom Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącym liczby ludności, zawartych małżeństw, urodzeń i rozwodów w ciągu dwóch dekad. Porównaliśmy informacje z końca 2002 i 2021 r.

Według danych GUS, w 11 gminach powiatu świeckiego mieszkało na koniec 2002 r. łącznie 97,4 tys. osób, a w 2021 r. - 98,1 tys., z czego 50,8 proc. stanowiły kobiety, a 49,2 proc. mężczyźni.

Raczej mamy niewielkie szanse, aby przekroczyć barierę 100 tys. mieszkańców.

Reklama
Reklama

Najbliżej było nam do tego w 1998 r., kiedy mieliśmy 99,7 tys. ludności. W kolejnych latach liczba mieszkańców nieznacznie rosła lub spadała, ale nigdy nie przekroczyła 100 tys. Według prognoz GUS, w 2050 r. populacja naszego powiatu wyniesie tylko 91 tys. osób za sprawą malejącego przyrostu naturalnego. To zresztą trend ogólnokrajowy.

O ile w całym 2002 r. mieszkańcy powiatu świeckiego zawarli 538 małżeństw, o tyle w 2021 r. jedynie 405 (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców to wartość porównywalna dla całego województwa kujawsko-pomorskiego).

Socjologowie zwracają uwagę, że w ostatnich latach w Polsce coraz więcej par żyje w nieformalnych związkach. Brak jednak danych statystycznych na ten temat dla naszego regionu.

Reklama
Reklama

W omawianym okresie ponad dwukrotnie wzrosła liczba rozwodów. Z około 90 w 2002 r. do 200 w 2021 r. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców to nieco więcej niż średnia dla województwa.

Spada liczba urodzeń. W 2002 r. w powiecie świeckim przyszło na świat 1 063 dzieci, natomiast w 2021 r. odnotowano 790 urodzeń (w tym 46,5 proc. dziewczynek i 53,5 proc. chłopców).

Czy to czasowe załamanie, czy bardziej trwały trend, okaże się, kiedy w 2023 r. będą dostępne dane GUS za cały 2022 r.

Reklama
Reklama

Powiat świecki miał w 2021 r. ujemny przyrost naturalny. Wyniósł on 491 osób, czyli o tyle więcej umierało, niż się rodziło.

Ponad 40 proc. zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia.

Przyczyną 20,5 proc. zgonów były nowotwory, a za nieco ponad 4 proc. odpowiadały choroby układu oddechowego.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Kobiety zdradzają to są

Kobiety zdradzają to są rozwody

Państwo PiS do tego

Państwo PiS do tego doprowadziło gdyż 500+, mieszkanie+, wyprawka+   nie przekonają młodych ludzi do powiększenia rodziny gdyż więcej jest minusów: inflacja realna ponad 30%, dogorywająca służba zdrowia, nieprzewidywalny Glapiński z karpiami pompujący stopy procentowe, rosnące opłaty za media. Młodzi tej ekipy rządzącej nie interesują bo na nich niegłosują i staniwią procento zbyt małą grupę wyborców w porównaniu do razem wziętych głosujących na PiS emerytów, bezrobotnych z wyboru czy kolekcjonerów datków z programów socjalnych. Aktualnie młodzi mają gorszy start niż było to 10 – 15 lat  temu. 

PIS rozwaliło kościół,

PIS rozwaliło kościół, małżeństwa i przrz polityke pis brak dzieci

jakie tam pis… wasze żonki

jakie tam pis… wasze żonki rocznik 90 w góre piszą sobie z innymi chłopami jak was nie ma w domu XD to wina interentu. Wina Jarosława, że jakiś Czesiek z Krystynką wzięli zbyt wcześnie ślub zamiast się najpierw poznać albo „bo babcia chciała” albo „bo na wsi gadajoo”

Teraz to dają w szyję i

Teraz to dają w szyję i dlatego dzieci nie ma.

WARTO SIĘ ZAPOZNAĆ:

WARTO SIĘ ZAPOZNAĆ:

zpe.gov.pl/a/zmiany-liczby-ludnosci-polski/D1A0dRW01

Niestety dziewczyny dziś to

Niestety dziewczyny dziś to pazerne su. i, owijają sobie chłopaków wokół palca a potem sypią się jak wściekłe. Trzeba być nieudacznikiem aby tworzyć związek i zrobić sobie bachory. Potem alimenty i brak perspektyw, tak tak wiem ci się to nie przytrafi . Łudzić się możesz.

Dzieci nie chcą rodzić bo na

Dzieci nie chcą rodzić bo na każdym kroku słyszą że to takie trudne.Znajomi najpierw muszą mieć samochód pracę mieszkanie dom a jak już wszystko mają to się okazuje że nie mogą mieć dzieci za późno na dzieci. Formalne małżeństwo straciło na wartości z powodu romantycznych bajek tv, braku wzajemnego szacunku, pieniądza wygodnego życia, lepszych dodatków dla samotnej matki

***** ***

***** ***

Doskonale pamiętamy jak było

Doskonale pamiętamy jak było za tamtych rządów HVJ  DVPA I KAMIENI KUPA .Ale slepowrony oglądając syfałen zapomniały już wielcy ewropejczycy z gilem w nosie wiedzą ekonomiczną wielkości brudu za paznokciem lepiej idźcie Poczytać o obrotach stref niemieckich.

Jako ojciec trójki dzieci

Jako ojciec trójki dzieci muszę przyznać, że zazdroszczę kolegom, którzy mają jedno dziecko albo wcale. Ja ledwo wiążę koniec z końcem – mam dwie córki na studiach –  a ono jeżdżą dwa razy w roku na wakacje. Młodzi, dobrze robicie, że nie chce mieć dzieci. Takie życie jest lepsze

to po co i dla kogo buduja

to po co i dla kogo buduja nowe blooki na apratado.jesli ludzi ubywa.kto tu mieszka zoombie?

No trolle po ile dziś płacą w

No trolle po ile dziś płacą w brajzolandzie?

Ludzie dla hajsu zrobią

Ludzie dla hajsu zrobią wszystko. Powinno być 1000+

Zapewniam wszystkich, że

Zapewniam wszystkich, że gdyby zabrać dzisiaj wszystkie socjale.Ale wszystkie jak jeden. To liczba zawieranych malzenstw by wzrosła dwukrotnie.Rodziloby się dwa razy więcej dzieci i rozwodów byłaby minimalna liczba 

W całej Europie od lat jest

W całej Europie od lat jest 1200euro + na dziecko tylko wam ciemnocie ci co napychali własne kieszenie i pasli się  na Polsce wmowili że nic wam się nie należy A nie pasuje to jeszcze tym co płacili pracownikowi 5 zł za godzinę bo dobry robol jest wtedy jak jest biedny.

Mamy czasy gdzie laski chcą

Mamy czasy gdzie laski chcą swobody w zwiazku. Szlaja się potem taka z koleżankami nocami i mamy efekty a alvaro siedzi na chacie i czeka.

wiecej wolności 🙂 = więcej przypałów

dlatego ślub wzięty? To się wychodzi razem proste jak szczanie. Dziecinada się skończyła 

W pisowskiej Polsce decydować

W pisowskiej Polsce decydować się na dziecko, to akt niebywałej odwagi.

***** ***

***** ***

Prawda jest tak że

Prawda jest tak że społeczeństwo robi się wygodne, dotyka to nie tylko Polski ale całej Europy, a tak naprawdę nie ma co się nad tym rozwodzić każdy niech żyje jak chce.

Tak tak macie rację *********

Tak tak macie rację ********* się w karton platwusy tylko tyle tam zostało 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama