Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Powiatowi przeszło koło nosa blisko 80 milionów „O co tu chodzi?” – pytają starosta, burmistrzowie i wójtowie

Rządowe wsparcie popłynęło szerokim strumieniem do sześciu gmin powiatu świeckiego, a starostwu oraz gminom Świecie, Nowe, Osie, Dragacz i Pruszcz nie skapnęła nawet kropla.

Udostępnij
80-mln-czolo

REKLAMA

Niedawno informowaliśmy, że ze wsparcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych skorzystało 6 z 11 gmin powiatu świeckiego. Trudno się dziwić zadowoleniu wójtów, którzy dostali pieniądze na realizację projektów, które w przeciwnym razie musieliby sfinansować w całości z budżetu gminy, albo przełożyć je na inny termin.

Jednak trudno się też dziwić, że ci, którzy nic nie dostali, są mocno rozgoryczeni. Nadal nie wiedzą, dlaczego tak się stało, bo nie było żadnych klarownych procedur.

Reklama
Reklama

Dwa tygodnie temu gminom Bukowiec, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Świekatowo i Warlubie przyznano w sumie ponad 17 mln zł.

- Gratulujemy im otrzymania dotacji, ale dlaczego pozostałe samorządy nie dostały ani złotówki, skoro wnioski były kompletne? – zastanawia się Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
REKLAMA


Gmina Nowe złożyła wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na modernizację ścieżki rowerowej Nowe-Twarda Góra i remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2. Obydwie inwestycje miały kosztował około 2,4 mln zł.

Reklama
Reklama

- Sądziliśmy, że fundusz pokryje połowę tych kosztów. A tu nic. Trudno, zrobimy jeszcze jedno podejście pod koniec grudnia. Jeśli i tym razem nic nie dostaniemy, zrobimy to w całości za swoje – wzrusza ramionami Czesław Woliński.

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Świeciu spotkali się włodarze z gmin, których swoją łaskawością nie zaszczycić rządowy fundusz.

- Wszyscy zastanawialiśmy się, jakie kryteria przyjmował rząd przy dzieleniu środków, bo do tej pory nie dostaliśmy żadnego wyjaśnienia w tej sprawie – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Burmistrz jest tym bardziej zdziwiony, bo Świecie wielokrotnie wspierało inwestycje państwowe i wojewódzkie.

- Zbudowaliśmy drogę dojazdową od ronda do nowej siedziby straży pożarnej. Zadeklarowaliśmy też gotowość przekazania za darmo gruntu pod przyszłą komendę policji. To tylko niektóre działania z ostatnich miesięcy – zaznacza Krzysztof Kułakowski.

Świecie wnioskowało łącznie do funduszu o 16 mln zł na sfinansowanie projektów o wartości około 26,7 mln: utworzenie terenu rekreacyjnego koło zamku (po zakończeniu przebudowy), modernizację ośrodka nad Decznem i oświetlenie ścieżki rowerowej prowadzącej nad jezioro (9 mln) oraz na budynek z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (7 mln).
REKLAMA

Reklama
Reklama

Powiat świecki złożył aż sześć wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Każdy z nich wręcz doskonale wpisywał się w kryteria decydując o przyznaniu tych środków – twierdzi starosta Barbara Studzińska. - Bardzo się zdziwiłam, gdy okazało się, że ani jeden nie przeszedł.

- Składaliśmy dofinansowanie na sześć projektów. Ich ogólna wartość to 57 mln, a ubiegaliśmy się o 45,8 mln zł dofinansowania – dodaje Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu.

Reklama
Reklama

Pieniądze miały być przeznaczone na budowę sali gimnastycznej przy II LO i budowę internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
REKLAMA

- Oprócz tego zamierzaliśmy sfinansować instalację fotowoltaiczną na wszystkich budynkach powiatowych, zrealizować dwa etapy przebudowy ulicy Wojska Polskiego w Świeciu i przebudować most w Łążku – wylicza Dariusz Woźniak.

Co teraz? Pod koniec grudnia ma być kolejny nabór, ale wiadomo, że pieniędzy do podziału będzie stosunkowo niewiele.

Reklama
Reklama

Tym razem powiat chce ubiegać się o wsparcie tylko dla trzech inwestycji: budowy sali gimnastycznej przy II LO, modernizacji ul. Wojska Polskiego (budowa trzech rond) oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

W przypadku pozostałych trzech samorząd zamierza poszukiwać innych zewnętrznych źródeł finansowania. Wiadomo jednak, że nie będą one już tak wysokie, jak w przypadku ostatniego rozdania w ramach FIL.
REKLAMA

Powodów do zadowolenia nie ma też w gminie Osie. Wprawdzie gmina złożyła tylko jeden wniosek, ale za to ważny.

Reklama
Reklama

- Przede wszystkim ze społecznego punktu widzenia - podkreśla wójt Michał Grabski. - Chcieliśmy rozpocząć budowę nowej remizy dla OSP Osie. Jednostka ze względu na rolę, jaką spełnia w tej części powiatu, mocno oddalonej od Świecia, zasługuje na odpowiednie zaplecze. W grę wchodzą różnego rodzaju zagrożenia związane zarówno z rozległymi obszarami leśnymi, jak i akwenami wodnymi.

Kosztorys budowy remizy oszacowano na 4 mln zł. Gmina złożyła wniosek na 3,2 mln zł.

- Spróbujemy jeszcze raz – zapowiada Michał Grabski. - Może z niższą kwotą będziemy mieli trochę więcej szczęścia.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W całym kraju coraz głośniej odzywają się głosy samorządów, które pozbawiono rządowego dofinansowania. Twierdzą, że przy podziale środków zadziałał mechanizm polityczny. Samorządowcy z powiatu świeckiego nie są tak radykalni w swoich ocenach. Wolą wierzyć, że to efekt niedopatrzenia.

Gmina Dragacz, która do tej pory bardzo sprawnie przygotowywała wnioski o dofinansowanie, ty razem nie dostała wsparcia na żadną z trzech inwestycji o wartości około 1 mln zł.

Reklama
Reklama

Mowa o remoncie drogi osiedlowej w Polskim Stwolnie, modernizacji drogi Dragacz - Michale oraz fotowoltaice, która miała pozwolić obniżyć koszty energii elektrycznej zarówno urzędowi, jak i mieszkańcom.
REKLAMA

- Nie pozostaje nam nic innego, jak dalej próbować - zapowiada wójt Dorota Krezymon. - Jest jeszcze kilka możliwości, jak chociażby Fundusz Dróg Samorządowych, który może okazać się pomocny w przypadku remontu odcinka Dragacz-Michale. 

Pruszcz złożył cztery wnioski na inwestycje o łącznej wartości ponad 13,7 mln zł. Żaden z nich nie został pozytywnie rozpatrzony.

Reklama
Reklama

Gmina miała nadzieję, że uda się znacząco obniżyć wkład własny w przypadku budowy przedszkola w Pruszczu, remontu drogi biegnącej w kierunku cmentarza w Pruszczu, modernizacji ulicy Mostowej w Serocku oraz budowie sieci wodno-kanalizacyjnej w Pruszczu na terenach objętych miejscowy planem zagospodarowania przestrzennego.            

redakcja@extraswiecie.pl

REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

REKLAMA
Gazetka promocyjna Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Nowem. Produkty dostępne w sklepach GS. Kliknij na okładkę gazetki i sprawdź ofertę świąteczną!

Udostępnij
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A moze tak przemalowac linie

A moze tak przemalowac linie na ulicach w swieciu na zolte jak maja w Stanach? bedzie to na pewno kozacko wygladac miasto dostanie prestizu i jest szansa ze powazne swiatowe firmy sie zainteresuja inwestycja tutaj.

Nie przekazywać za darmo

Nie przekazywać za darmo gruntu pod przyszłą budowę komendy Policli , sprzedac po wysokiej cenie .

Nie można mówić , że to

Nie można mówić , że to Pinokio itp. Podobno w Warszawie wystarczy nie kraść. Wystarczy na wszystko.

Świeczki w rękę i pod sąd

Świeczki w rękę i pod sąd rejonowy. Politykierstwo gówniarzy przynosi żniwo…

Reklama

Przecież wiadomo o co chodzi.

Przecież wiadomo o co chodzi.

Kryteria przyznawania środków

Kryteria przyznawania środków są jedną wielką zagadką. Wydaje mi się, że zależą od sympatii politycznych. Chociaż jestem neutralny w swych poglądach uważam, że skrzywdzono nasze miasto i p. Burmistrza Kułakowskiego, bo jego postawa wskazuje, że przede wszystkim służy naszemu miastu i gminie.

Jeszcze kiedyś będzie

Jeszcze kiedyś będzie normalnie, zobaczycie. Szkoda tylko tego co z Polską wyrabia PiS, efekty tej hucpy będą spłacać kolejne pokolenia. Bądźcie zdrowi. 

Wiadomo kto dostał zwolennicy

Wiadomo kto dostał zwolennicy PIS. Żyjemy w czasach jak za PRLu jeśli poglądy nie idę po drodze z linią rządzącą to jest właśnie tak jak teraz. No to niech się teraz wykażą radni PIS z pominietych gmin A w Świeciu to nawet jeden z nich startował do Sejmu i co teraz nie wie co zrobić? Czy zadziała dopiero jak burmistrz będzie z PIS? No to się nie doczeka Ale najważniejsze to krzyczeć że coś jest nie tak i wymyślać różne inwestycje nowe A jak trzeba trochę zwiększyć podatki to narzekać. Ot i cała prawda o działaniach PIS dla miasta…. parodia….

Reklama

A wszystko przez flagę Unii

A wszystko przez flagę Unii Europejskiej przed starostwem.

Ciekawe, jak do tego

Ciekawe, jak do tego podchodzą namaszczeni przez kaczołapa nasi rodzimi pisowscy towarzysze skupieni w kaczym grajdołku. Nie łyso wam czciciele pislamskiej obłudy?

PiS stosuje doskonale znane

PiS stosuje doskonale znane zasady socjotechniki. Są nimi m.in. dzielnie społeczeństwa i ciągłe utrzymywanie w napięciu przed atakatmi. Oczywiście wróg jest wyimaginowany. Raz jest nim UE, raz LGBT, raz feministki a za chwilę Rosja lub Niemcy. Wrogiem jest też ta część społeczeństwa, która dała się zmanipulować wrogim siłom. Żeby móc stosować ten psychologiczny terror potrzebne są media. Dlatego najpierw opanowali telewizję a teraz gazety. Trzeba być naprawdę mao bystrym, żeby nie zdać sobie pytania po co Orlenowi gazety? Przecież oni kompletnie nie znają się na zarządzaniu takim biznesem.

Zasada kija i marchewki.

Zasada kija i marchewki. Bądziez bardzo prawicowy cały sercem za Jarkiem to i pieniążki popłyną cała rzeką. Takie ma myślenie PiS. Jak kolega pisała za dużą kase sprzedawać grunty pod inwestycje rządowe bez żadnego ale. Jak to mówią u nich w szeregowych czeba być twardym. Więc Panie Burmistrzu zycze wytrwałość z tym reżimem. 

Reklama

Jeżeli niewiadomo o co chodzi

Jeżeli niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, jednak w tym przypadku chodzi o politykę. Co tu dużo gadać PiS-owcy działacze się nie spisali w wyborach i kandydaci do sejmu przepadli. To dla nich nauczka, że podlizywanie się i płaszczenie daje mierne rezultaty. W składzie Rady Miasta są dość poważnie postawieni członkowie PiS, dziwi mnie,że pozwolili by ich elektorat stracił możliwość w korzystaniu z pomocy rządowej dla miasta i gminy. To przykład ich słabości i braku zainteresowania losem mieszkańców miasta i gminy w której żyją. Przyznane pieniądze wydatkowałby Burmistrz ale tak jak to wśród Radnych bywa znalazłoby się paru którzy uważaliby to za własny udział w tym sukcesie. Ekipo PiS-owska jeśli masz trochę honoru wesprzyj działania Burmistrza, bo jak do tej pory to sarkacie na wszystko i wszystkich włącznie z nieuzasadnionym obrażaniem się na Burmistrza.

A może po prostu

A może po prostu przedstawione plany były do du… w gminach które dostały raczej pis nie rządzi a co do gówniarstwa politycznego to racja, z szczególnie w Świeciu.  Jak przyjechał premier RP to nie ważne z jakiej opcji ważne że to urzad państwa polskiego a Tadeo od Stalina i Juras Buras co zrobili.  Skakali i wyli jak małpy na rynku.

Www Ezonlinepharmacy
Www Ezonlinepharmacy

Viagra And Cialis Online
Viagra And Cialis Online Order

Medicamentos Cialis
Medicamentos Cialis

Viagra Et Aspirine
Viagra Et Aspirine

farmacia online viagra
farmacia online viagra

Drugs33
Drugs33

Help To Purchase Plavix
Help To Purchase Plavix

viagra generica en espana
viagra generica en espana

Cialis Packungsbeilage
Cialis Packungsbeilage