Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Powiatowi przeszło koło nosa blisko 80 milionów „O co tu chodzi?” – pytają starosta, burmistrzowie i wójtowie

Rządowe wsparcie popłynęło szerokim strumieniem do sześciu gmin powiatu świeckiego, a starostwu oraz gminom Świecie, Nowe, Osie, Dragacz i Pruszcz nie skapnęła nawet kropla.

Udostępnij
80-mln-czolo

REKLAMA

Niedawno informowaliśmy, że ze wsparcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych skorzystało 6 z 11 gmin powiatu świeckiego. Trudno się dziwić zadowoleniu wójtów, którzy dostali pieniądze na realizację projektów, które w przeciwnym razie musieliby sfinansować w całości z budżetu gminy, albo przełożyć je na inny termin.

Jednak trudno się też dziwić, że ci, którzy nic nie dostali, są mocno rozgoryczeni. Nadal nie wiedzą, dlaczego tak się stało, bo nie było żadnych klarownych procedur.

Dwa tygodnie temu gminom Bukowiec, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Świekatowo i Warlubie przyznano w sumie ponad 17 mln zł.

- Gratulujemy im otrzymania dotacji, ale dlaczego pozostałe samorządy nie dostały ani złotówki, skoro wnioski były kompletne? – zastanawia się Czesław Woliński, burmistrz Nowego.
REKLAMA


Gmina Nowe złożyła wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na modernizację ścieżki rowerowej Nowe-Twarda Góra i remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2. Obydwie inwestycje miały kosztował około 2,4 mln zł.

- Sądziliśmy, że fundusz pokryje połowę tych kosztów. A tu nic. Trudno, zrobimy jeszcze jedno podejście pod koniec grudnia. Jeśli i tym razem nic nie dostaniemy, zrobimy to w całości za swoje – wzrusza ramionami Czesław Woliński.

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Świeciu spotkali się włodarze z gmin, których swoją łaskawością nie zaszczycić rządowy fundusz.

- Wszyscy zastanawialiśmy się, jakie kryteria przyjmował rząd przy dzieleniu środków, bo do tej pory nie dostaliśmy żadnego wyjaśnienia w tej sprawie – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
REKLAMA

Burmistrz jest tym bardziej zdziwiony, bo Świecie wielokrotnie wspierało inwestycje państwowe i wojewódzkie.

- Zbudowaliśmy drogę dojazdową od ronda do nowej siedziby straży pożarnej. Zadeklarowaliśmy też gotowość przekazania za darmo gruntu pod przyszłą komendę policji. To tylko niektóre działania z ostatnich miesięcy – zaznacza Krzysztof Kułakowski.

Świecie wnioskowało łącznie do funduszu o 16 mln zł na sfinansowanie projektów o wartości około 26,7 mln: utworzenie terenu rekreacyjnego koło zamku (po zakończeniu przebudowy), modernizację ośrodka nad Decznem i oświetlenie ścieżki rowerowej prowadzącej nad jezioro (9 mln) oraz na budynek z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (7 mln).
REKLAMA

Powiat świecki złożył aż sześć wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Każdy z nich wręcz doskonale wpisywał się w kryteria decydując o przyznaniu tych środków – twierdzi starosta Barbara Studzińska. - Bardzo się zdziwiłam, gdy okazało się, że ani jeden nie przeszedł.

- Składaliśmy dofinansowanie na sześć projektów. Ich ogólna wartość to 57 mln, a ubiegaliśmy się o 45,8 mln zł dofinansowania – dodaje Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu.

Pieniądze miały być przeznaczone na budowę sali gimnastycznej przy II LO i budowę internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu.
REKLAMA

- Oprócz tego zamierzaliśmy sfinansować instalację fotowoltaiczną na wszystkich budynkach powiatowych, zrealizować dwa etapy przebudowy ulicy Wojska Polskiego w Świeciu i przebudować most w Łążku – wylicza Dariusz Woźniak.

Co teraz? Pod koniec grudnia ma być kolejny nabór, ale wiadomo, że pieniędzy do podziału będzie stosunkowo niewiele.

Tym razem powiat chce ubiegać się o wsparcie tylko dla trzech inwestycji: budowy sali gimnastycznej przy II LO, modernizacji ul. Wojska Polskiego (budowa trzech rond) oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

W przypadku pozostałych trzech samorząd zamierza poszukiwać innych zewnętrznych źródeł finansowania. Wiadomo jednak, że nie będą one już tak wysokie, jak w przypadku ostatniego rozdania w ramach FIL.
REKLAMA

Powodów do zadowolenia nie ma też w gminie Osie. Wprawdzie gmina złożyła tylko jeden wniosek, ale za to ważny.

- Przede wszystkim ze społecznego punktu widzenia - podkreśla wójt Michał Grabski. - Chcieliśmy rozpocząć budowę nowej remizy dla OSP Osie. Jednostka ze względu na rolę, jaką spełnia w tej części powiatu, mocno oddalonej od Świecia, zasługuje na odpowiednie zaplecze. W grę wchodzą różnego rodzaju zagrożenia związane zarówno z rozległymi obszarami leśnymi, jak i akwenami wodnymi.

Kosztorys budowy remizy oszacowano na 4 mln zł. Gmina złożyła wniosek na 3,2 mln zł.

- Spróbujemy jeszcze raz – zapowiada Michał Grabski. - Może z niższą kwotą będziemy mieli trochę więcej szczęścia.
REKLAMA

W całym kraju coraz głośniej odzywają się głosy samorządów, które pozbawiono rządowego dofinansowania. Twierdzą, że przy podziale środków zadziałał mechanizm polityczny. Samorządowcy z powiatu świeckiego nie są tak radykalni w swoich ocenach. Wolą wierzyć, że to efekt niedopatrzenia.

Gmina Dragacz, która do tej pory bardzo sprawnie przygotowywała wnioski o dofinansowanie, ty razem nie dostała wsparcia na żadną z trzech inwestycji o wartości około 1 mln zł.

Mowa o remoncie drogi osiedlowej w Polskim Stwolnie, modernizacji drogi Dragacz - Michale oraz fotowoltaice, która miała pozwolić obniżyć koszty energii elektrycznej zarówno urzędowi, jak i mieszkańcom.
REKLAMA

- Nie pozostaje nam nic innego, jak dalej próbować - zapowiada wójt Dorota Krezymon. - Jest jeszcze kilka możliwości, jak chociażby Fundusz Dróg Samorządowych, który może okazać się pomocny w przypadku remontu odcinka Dragacz-Michale. 

Pruszcz złożył cztery wnioski na inwestycje o łącznej wartości ponad 13,7 mln zł. Żaden z nich nie został pozytywnie rozpatrzony.

Gmina miała nadzieję, że uda się znacząco obniżyć wkład własny w przypadku budowy przedszkola w Pruszczu, remontu drogi biegnącej w kierunku cmentarza w Pruszczu, modernizacji ulicy Mostowej w Serocku oraz budowie sieci wodno-kanalizacyjnej w Pruszczu na terenach objętych miejscowy planem zagospodarowania przestrzennego.            

redakcja@extraswiecie.pl

REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

REKLAMA
Gazetka promocyjna Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Nowem. Produkty dostępne w sklepach GS. Kliknij na okładkę gazetki i sprawdź ofertę świąteczną!

Udostępnij

Komentarze (35)

 1. Zarbon

  22 grudnia 2020 19:48

  A moze tak przemalowac linie

  A moze tak przemalowac linie na ulicach w swieciu na zolte jak maja w Stanach? bedzie to na pewno kozacko wygladac miasto dostanie prestizu i jest szansa ze powazne swiatowe firmy sie zainteresuja inwestycja tutaj.

 2. on

  22 grudnia 2020 19:52

  Nie przekazywać za darmo

  Nie przekazywać za darmo gruntu pod przyszłą budowę komendy Policli , sprzedac po wysokiej cenie .

 3. Zawstydzony

  22 grudnia 2020 20:04

  Nie można mówić , że to

  Nie można mówić , że to Pinokio itp. Podobno w Warszawie wystarczy nie kraść. Wystarczy na wszystko.

 4. K.

  22 grudnia 2020 20:15

  Świeczki w rękę i pod sąd

  Świeczki w rękę i pod sąd rejonowy. Politykierstwo gówniarzy przynosi żniwo…

  • Anonim

   22 grudnia 2020 20:35

   Że co? Czyli jak obywatel ma

   Że co? Czyli jak obywatel ma coś do tergo rządu to nic od niego nie dostanie tak? A podatki to kurwa kto płaci? Z czego ten twój rząd żyje, z czego wali miliony Rydzykowi? Z naszych podatków! I ja nie mogę wyrazić sprzeciwu, bo rząd mnie „ukarze”? Bo mam tylko bezmyślnie przytakiwać?

   • Anonim

    22 grudnia 2020 21:37

    Podatki płacimy wszyscy.

    Podatki płacimy wszyscy. Rydzyk nie jest gościem z mojej bajki, ale proszę zauważyć, że funkcjonował doskonale także za rządów poprzednich. Czym innym jest sprzeciw, a czym inny sabotowanie działań legalnej wybranej władzy. Demokracja to demokracja. Taka umowa. Powinna działać także wtedy, gdy nasi przegrali. Zdrowia, spokoju i cierpliwości życzę.

    • Anonim

     22 grudnia 2020 23:02

     Protest pod sądem to

     Protest pod sądem to sabotowanie władzy? Ciekawy pogląd. Za komuny też każdy protest uważano za sabotaż.

    • Robert 1992

     22 grudnia 2020 23:13

     Tylko za działań poprzedniej

     Tylko za działań poprzedniej władzy cały rząd nie jeździł do Torunia, żeby pocalałowĆ ojca Tadeusza w d*** . Jaka demokracja ? obecny rząd  nie zna tego słowa jeżeli coś jest niezgodne z ich linią to jest to w nocnym głosowaniu obalone bez żadnej dyskusji, a jak się nie uda bo się jakiś poseł gamoń (przypuszczam że większość z posłów słupów nawet nie śledzi czego dotyczy debata)  się pomyli i źle zagłosuje to się robi reasumpcję i jest super 🙁 upadek wszystkiego za chwilę będzie totalne pałowanie któremu ludzkie Twojego pokroju przyklasną 

  • Mirosław

   23 grudnia 2020 01:08

   Co ma protest pod sądem do

   Co ma protest pod sądem do uczciwości i podejścia rządu w sprawiedliwym podziale środków z kasy Państwa?

  • ***** ***

   23 grudnia 2020 07:09

   Ty średniowieczny trollu ye

   Ty średniowieczny trollu ye*nij się w swój prymitywny czerep i s********j do swojego zawszonego szałasu.

 5. obatel

  22 grudnia 2020 20:27

  Przecież wiadomo o co chodzi.

  Przecież wiadomo o co chodzi.

 6. Jan

  22 grudnia 2020 22:33

  Kryteria przyznawania środków

  Kryteria przyznawania środków są jedną wielką zagadką. Wydaje mi się, że zależą od sympatii politycznych. Chociaż jestem neutralny w swych poglądach uważam, że skrzywdzono nasze miasto i p. Burmistrza Kułakowskiego, bo jego postawa wskazuje, że przede wszystkim służy naszemu miastu i gminie.

 7. Hej

  22 grudnia 2020 22:45

  Jeszcze kiedyś będzie

  Jeszcze kiedyś będzie normalnie, zobaczycie. Szkoda tylko tego co z Polską wyrabia PiS, efekty tej hucpy będą spłacać kolejne pokolenia. Bądźcie zdrowi. 

 8. OKO

  22 grudnia 2020 23:24

  Wiadomo kto dostał zwolennicy

  Wiadomo kto dostał zwolennicy PIS. Żyjemy w czasach jak za PRLu jeśli poglądy nie idę po drodze z linią rządzącą to jest właśnie tak jak teraz. No to niech się teraz wykażą radni PIS z pominietych gmin A w Świeciu to nawet jeden z nich startował do Sejmu i co teraz nie wie co zrobić? Czy zadziała dopiero jak burmistrz będzie z PIS? No to się nie doczeka Ale najważniejsze to krzyczeć że coś jest nie tak i wymyślać różne inwestycje nowe A jak trzeba trochę zwiększyć podatki to narzekać. Ot i cała prawda o działaniach PIS dla miasta…. parodia….

 9. Jarek

  23 grudnia 2020 06:30

  A wszystko przez flagę Unii

  A wszystko przez flagę Unii Europejskiej przed starostwem.

 10. jontek

  23 grudnia 2020 07:14

  Ciekawe, jak do tego

  Ciekawe, jak do tego podchodzą namaszczeni przez kaczołapa nasi rodzimi pisowscy towarzysze skupieni w kaczym grajdołku. Nie łyso wam czciciele pislamskiej obłudy?

 11. Daniken

  23 grudnia 2020 10:59

  PiS stosuje doskonale znane

  PiS stosuje doskonale znane zasady socjotechniki. Są nimi m.in. dzielnie społeczeństwa i ciągłe utrzymywanie w napięciu przed atakatmi. Oczywiście wróg jest wyimaginowany. Raz jest nim UE, raz LGBT, raz feministki a za chwilę Rosja lub Niemcy. Wrogiem jest też ta część społeczeństwa, która dała się zmanipulować wrogim siłom. Żeby móc stosować ten psychologiczny terror potrzebne są media. Dlatego najpierw opanowali telewizję a teraz gazety. Trzeba być naprawdę mao bystrym, żeby nie zdać sobie pytania po co Orlenowi gazety? Przecież oni kompletnie nie znają się na zarządzaniu takim biznesem.

  • Sus

   23 grudnia 2020 12:10

   No jeszcze wam zostanie tvn

   No jeszcze wam zostanie tvn gazeta wyborcza tam ogłupiaczy nie ma …. są cała prawda całą dobe

  • Jarek

   24 grudnia 2020 15:11

   Dlatego Kaczyński jst

   Dlatego Kaczyński jst świetnym politykiem. Dać chleba (500+)i igrzysk (darmowa TV, Familida, Jaka to melodia itd.).

   A to, że lud to kupił, to inna bajka, raczej przykra.

 12. Mieszkaniec

  23 grudnia 2020 11:57

  Zasada kija i marchewki.

  Zasada kija i marchewki. Bądziez bardzo prawicowy cały sercem za Jarkiem to i pieniążki popłyną cała rzeką. Takie ma myślenie PiS. Jak kolega pisała za dużą kase sprzedawać grunty pod inwestycje rządowe bez żadnego ale. Jak to mówią u nich w szeregowych czeba być twardym. Więc Panie Burmistrzu zycze wytrwałość z tym reżimem. 

 13. ROPUCH

  23 grudnia 2020 12:38

  Jeżeli niewiadomo o co chodzi

  Jeżeli niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, jednak w tym przypadku chodzi o politykę. Co tu dużo gadać PiS-owcy działacze się nie spisali w wyborach i kandydaci do sejmu przepadli. To dla nich nauczka, że podlizywanie się i płaszczenie daje mierne rezultaty. W składzie Rady Miasta są dość poważnie postawieni członkowie PiS, dziwi mnie,że pozwolili by ich elektorat stracił możliwość w korzystaniu z pomocy rządowej dla miasta i gminy. To przykład ich słabości i braku zainteresowania losem mieszkańców miasta i gminy w której żyją. Przyznane pieniądze wydatkowałby Burmistrz ale tak jak to wśród Radnych bywa znalazłoby się paru którzy uważaliby to za własny udział w tym sukcesie. Ekipo PiS-owska jeśli masz trochę honoru wesprzyj działania Burmistrza, bo jak do tej pory to sarkacie na wszystko i wszystkich włącznie z nieuzasadnionym obrażaniem się na Burmistrza.

 14. Anonim

  16 kwietnia 2021 15:58

  A może po prostu

  A może po prostu przedstawione plany były do du… w gminach które dostały raczej pis nie rządzi a co do gówniarstwa politycznego to racja, z szczególnie w Świeciu.  Jak przyjechał premier RP to nie ważne z jakiej opcji ważne że to urzad państwa polskiego a Tadeo od Stalina i Juras Buras co zrobili.  Skakali i wyli jak małpy na rynku.

 15. Cialis

  5 września 2021 19:23

  Www Ezonlinepharmacy
  Www Ezonlinepharmacy

 16. Viagra

  5 września 2021 21:01

  Viagra And Cialis Online
  Viagra And Cialis Online Order

 17. can you buy zithromax online

  17 września 2021 06:36

  Medicamentos Cialis
  Medicamentos Cialis

 18. Priligy

  19 września 2021 23:24

  Viagra Et Aspirine
  Viagra Et Aspirine

 19. buy hydroxychloroquine sulfate

  20 września 2021 00:53

  farmacia online viagra
  farmacia online viagra

 20. prednisone for sale

  3 października 2021 01:59

  Drugs33
  Drugs33

 21. 600mg gabapentin

  9 października 2021 01:33

  Help To Purchase Plavix
  Help To Purchase Plavix

 22. buy viagra from safeway

  31 października 2021 18:26

  viagra generica en espana
  viagra generica en espana

 23. Propecia

  31 października 2021 22:37

  Cialis Packungsbeilage
  Cialis Packungsbeilage

 24. ivermectin dosage for scabies

  2 listopada 2021 13:43

  Propecia Gastrite
  Propecia Gastrite

 25. Lasix

  4 listopada 2021 09:59

  Where To Purchase Stendra
  Where To Purchase Stendra Avanafil

 26. Prednisone

  11 listopada 2021 04:15

  Viagra Sans Ordonnances
  Viagra Sans Ordonnances

 27. can you buy priligy over the counter

  11 listopada 2021 21:17

  Pet Cephalexin 500mg Cap
  Pet Cephalexin 500mg Cap

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama