Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Pracownicy składowiska są przerażeni. Śmieci od zarażonych i z kwarantanny trafiają „do jednego wora”

- Nie wszczynałbym alarmu, gdyby nie moja obawa o pracowników sortowni - mówi Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły. - Z jednej strony w naszym powiecie mamy duży wzrost liczby zakażeń i osób kierowanych na kwarantannę, a z drugiej gwałtowny spadek specjalnie oznakowanych śmieci. To oznacza, że zamiast do spalarni, trafiają do normalnego przerobu.

Udostępnij
smieci-z-kwarantanny

REKLAMA

Wiosną liczba mieszkańców powiatu świeckiego przebywających na kwarantannie domowej wahała się w granicach 300-400. Biorąc jednak pod uwagę liczbę stwierdzonych wtedy przypadków koronawirusa było znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że w tej grupie są osoby chore.

Obecnie objętych kwarantanną jest ponad 1000 osób. Co gorsza, każdy kolejny dzień przynosi powyżej 20 potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19.

Te dane mają się jednak nijak do ilości śmieci dostarczanych do składowiska z domów, których mieszkańcy odbywają kwarantannę. W marcu przyjeżdżały one z pięciu gmin, w kwietniu już z siedmiu. Najwięcej z gminy Świecie, prawie 3 tony. W przypadku pozostałych około 200 kg.
REKLAMA


We wrześniu i w październiku odpady w czerwonych workach lub tych oznaczonych literą C odbierano tylko z gmin Świecie i Bukowiec. Co z Jeżewem, Lnianem, Osiem, Pruszczem i Świekatowem, których mieszkańcy obecnie przebywają na kwarantannie? Gdzie są ich śmieci?

Prezes Eko-Wisły ma podejrzenie, że trafiły do wspólnego pojemnika. Wbrew błędnym, a dość powszechnym wyobrażeniom o pracy składowiska w Sulnówku, trzeba wyjaśnić, że przywożone odpady nie są zrzucane na hałdę, lecz trafiają na taśmociąg, gdzie odbywa się ich segregowane. W dużej części ręcznie.

- Nie wiem, jak bardzo poważny jest problem, ale mam prawo przypuszczać, że nasi pracownicy są narażani na niebezpieczeństwo, którego można by uniknąć - podkreśla prezes Tadeusz Werkowski. - Śmieci z kwarantanny nie podlegają obróbce, tylko w całości są kierowane do spalarni, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Niestety, tych wysyłanych do spalarni jest obecnie niewiele.
REKLAMA

Jak tłumaczy prezes Eko-Wisły, zatrzymanie pracy składowiska z powodu zakażania choćby jednego pracownika byłoby katastrofą dla całego powiatu. Jak długo bylibyśmy w stanie funkcjonować bez sprawnego odbioru śmieci?

W wielu gminach naszego powiatu odpady wywozi Zakład Usług Komunalnych ze Świecia. Okazuje się, że w ostatnich dwóch miesiącach zlecenie na specjalne - nieco droższe - wywozy wpłynęły tylko z dwóch gmin.

- W Świeciu obsługujemy obecnie 116 adresów, a w Bukowcu 6 - tłumaczy Jacek Kliczykowski, prezes ZUK-u. - Tego typu odpady odbierane są przez pracowników w specjalnych strojach w dostosowanym do tego aucie.
REKLAMA

Pytanie brzmi, dlaczego takich zleceń nie ma z innych gmin? Nie jest łatwo o jedną odpowiedź na to pytanie. 

- Wczoraj rano trafiła na moje biurko lista z nazwiskami i adresami osób przebywających na kwarantannie. W sumie jest ich około 30. Paradoks polega na tym, że 90 proc. z nich dziś kończy się kwarantanna - tłumaczy Marek Lejk, kierownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Osiu.

Dodaje, że informacje, kto przebywa w izolacji powinny trafiać do urzędu pierwszego dnia kwarantanny, a nie przedostatniego.

- Skąd mieliśmy wiedzieć, komu dostarczyć czerwone worki? Jaki sens ma wiezienie ich teraz skoro np. wczoraj mieli odbierane śmieci? - pyta retorycznie Marek Lejk.
REKLAMA

Jak się dowiedzieliśmy od jednego z samorządowców bywa też i tak, że urząd nie dostaje żadnej informacji o mieszkańcach skierowanych na kwarantannę. Wielu mówi wprost, że system, który wiosną działał całkiem sprawnie, teraz kompletnie się rozsypał.

Co gorsza, pojawiły się sprzeczne interpretacje przepisów. Na przykład ta, czy wójt może przekazać prywatnej firmie zajmującej się odbiorem odpadów informacje, kto przebywa na kwarantannie. Chodzi o przeciwdziałanie stygmatyzacji, by nie byli pokazywani palcami przez sąsiadów.

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę Covid-19.
REKLAMA

Oto one:

 • wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
 • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;
 • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie należy go też zgniatać;

REKLAMA

 • po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
 • osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;

REKLAMA

 • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
 • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
 • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (18)

 1. On

  21 października 2020 11:46

  Sam jestem wraz z żoną w

  Sam jestem wraz z żoną w kwarantannie od poniedziałku. Zalecenie z sanepidu ze swiecia „siedźcie spokojnie w domu”. Nic poza tym nie usłyszeliśmy.

 2. Anonim

  21 października 2020 11:59

  Dzisiaj to to tylko jeden

  Dzisiaj to to tylko jeden wielki burdel. Nikt nic nie wie, sanepid nie wyrabia, błedy systemowe, źle wpisywane okresy kwarantanny, policja przyjeżdża na kontrolę po zakończeniu izolacji. A ŻONT się miota jak dzik w kartoflisku.

 3. Kama

  21 października 2020 11:59

  Jesteśmy na kwarantanne od

  Jesteśmy na kwarantanne od ponad tygodnia – nie dostaliśmy żadnych worków ani wytycznych odnośnie śmieci. Nikt też u nas nie był odebrać śmieci. Mieszkamy w bloku chyba każdy się domyśla ile potrafi zgromadzić śmieci 4 osobowa rodzina w tydzień i po tygodniu jakie to są zapachy.. 

  • Nmn

   21 października 2020 14:00

   Zadzwońcie  do urzędu 

   Zadzwońcie  do urzędu  miejskiego  i sanepidu,ja wszędzie  dzwoniłam  i straż  miejska  przywiozła  worki i we wtorki  i w piątki  odbierali

  • Nnn

   21 października 2020 14:02

   I też  w bloku  mieszkam  i

   I też  w bloku  mieszkam  i na balkon wystawiałam te smrody  żeby  inni wąchali a nawet na straż  miejską  zadzwońcie 

 4. Świecianka

  21 października 2020 12:16

  Przebywam na kwarantalnej. 

  Przebywam na kwarantalnej.  Zadzwoniłam do sanepidu z zapytaniem co mam robić ze śmieciami. Odpowiedź Pani była lekko powiedziawszy bardzo niegrzeczna…”mają większe problemy nic nasze śmieci” i kazała pozbywać się ich we własnym zakresie, nie wspomnę o tonie tej odpowiedzi. Nikt się u mnie nie pojawił z czerwonymi workami. 

  • instruktor

   21 października 2020 12:25

   Nikt się nie pojawił bo

   Nikt się nie pojawił bo pewnie sanepid nie raczył jeszcze powiadomić urzędu że jesteś na kwarantannie. Zrobią to gdzież za tydzien jak się skończy izolacja. I jak tu virus ma się nie roznosić. Było całe lato żeby sie przygotować i nie zrobiono nic. PiS zajmował się tylko wyborami i obsadzaniem żon posłów w spółkach skarbu państwa.

  • On

   21 października 2020 16:23

   Trzeba było poprosić Panią o

   Trzeba było poprosić Panią o nazwisko, podziękować i poinformować że naglosnisz sprawę w mediach. Zaraz Pani miałaby ważniejsze sprawy na głowie. 

 5. Nie PiS

  21 października 2020 12:48

  Bo w sanepidach siedzą

  Bo w sanepidach siedzą jeszcze ludzie z PO. Więdz mają wyrąbane na wszystko i robią wszystko na złość tak jak wczoraj w sejmie. 

  • Doktor Bralczyk.

   21 października 2020 12:50

   Sięgnij po słownik

   Sięgnij po słownik ortograficzny, pisowski analfabeto.

  • Wstyd

   21 października 2020 19:41

   Opozycja zarzuca PiS mowę

   Opozycja zarzuca PiS mowę nienawiści. Tak wygląda mowa pełna miłości zwolenników PO jak tych panów. Pogarda i nic więcej. 

 6. Żniwiarz

  21 października 2020 12:51

  Totalna paranoja. Zbieramy

  Totalna paranoja. Zbieramy owoc wypowiedzianych słów „Nie bójmy się koronawirusa, idźmy na wybory…” oraz programu 1000plus (na wakacje). 

 7. Anonim

  21 października 2020 13:05

  Świecianka, paniusie z

  Świecianka, paniusie z sanepidu niegrzeczne? Musisz być bardzo kulturalną osobą że tak to nazywasz, bo chamstwo prostacwo, buractwo to mało powiedziane, ale z drugiej strony nie dziwię się ich zachowaniu. Jak ktoś był przyzwyczajony do picia kilku kawek dziennie i ploteczek to teraz robota go przerasta.

  • Mnn

   21 października 2020 14:05

   Tak jak one do  nas to też 

   Tak jak one do  nas to też  róbmy  tak samo z pyskiem i hamsko 

 8. czytelniczka

  21 października 2020 13:09

  To prawad bardzo niemili

  To prawad bardzo niemili ludzie. Im wyżej tym gorzej. 

  • Na izolacji

   22 października 2020 10:42

   A do mnie pani, która

   A do mnie pani, która dzwoniła z sanepidu była bardzo miła. Jestem świadoma więc sama zapytałam o śmieci, zadzwoniłam do MOPS, dostałam nr do referatu w UM i po poł godz dostałam worki. Zastanówcie się ile oni maja pracy, ile rąk do pracy i pomyślcie co możecie samo zrobić siedząc w domu. To tylko 2 telefony, a uniknąć można wiele frustracji. Zdrowia

 9. Xyz

  21 października 2020 20:41

  Kwarantannę skończyłam w

  Kwarantannę skończyłam w ubiegłym tygodniu. Do dziś nikt się do mnie nie zgłosił z workami na odpady. Znajoma przebywajaca na takiej samej kwarantannie co ja ( mieszkająca ulice wyżej ) dostała worki we w 2 sobie izolacji. Gdzie tu sens ??? 

  Jeden wielki burdel … 

 10. Idiotyzm

  23 października 2020 08:28

  Pracownicy szczególnie

  Pracownicy szczególnie kanalizacji jeżdżący wozem SCK też narażeni od samego początku (udowodniono, że wirus w ściekach nie ginie) też pracują zdalnie? Gdzie ich ochrona? Gdzie dodatki? Gdzie izolowanie się?

  Jak to możliwe, że urzędy i urzędnicy oraz pracownicy biurowi nagle muszą się ilozować i broń Boże kontakt z klientem, dokumenty 2 dni muszą leżeć. Patrz poczta polska na Mariankach – gnojki nawet awizo nie zostawią tylko powrótne wezwania dostarczają bo srają po gaciach i ludzie przez to mają problemy.

  A po pracy do sklepiku lub po osiedlu bez maseczki wyzywając rząd i słuchając znachorów z jakiegoś śmiesznego WHO.

  Masakra

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama