Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prognozy na przyszłość wcale nie są takie złe. Tak przynajmniej wynika z budżetu na 2022 rok

Pomimo tarć i różnicy zdań, w ocenie budżetu gminy Świecie na 2022 r. radni byli dość zgodni. Zaplanowano aż 65 zadań inwestycyjnych na kwotę ponad 31 milionów. Dość nieoczekiwanie najwięcej czasu poświęcono podwyżce pensji pracowników Urzędu Miejskiego w Świeciu. 

Udostępnij
budzet20223

REKLAMA

Według założeń, dochody gminy w przyszłym roku mają wynieść prawie 195 mln zł. To o ponad 3,5 mln więcej niż w 2021 r.

Reklama
Reklama

Mimo różnych zagrożeń nawet lider opozycji Dariusz Woźniak ocenił ten plan jako realistyczny.

Po stronie wydatków zapisano prawie 202 mln zł. Deficyt wyniesie 7 mln zł (o 2 mln więcej niż w 2021 r.) i zostanie pokryty kredytami i emisją papierów wartościowych.

Gmina zamierza przeznaczyć 31,5 mln zł na 65 inwestycji. Do największych należą budowa ronda na ul. Sienkiewicza koło cmentarza w pobliżu skrzyżowania z ul. Dąbrowskiej wraz z siecią dróg dojazdowych (3,2 mln zł). Docelowo od ronda będzie prowadziła ulica, która połączy ul. Sienkiewicza z ul. Chmielniki.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Kolejne duże inwestycje to przedłużenie ul. Armii Krajowej od ul. Ciepłej do nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Wodnej (3 mln zł) i budowa ścieżki rowerowej Ernestowo-Czaple-Wiąg (3 mln).

Gmina zamierza też w przyszłym roku przebudować dawną siedzibę Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wyszyńskiego, gdzie ma powstać miejsce spotkań i aktywizacji seniorów i osób niepełnosprawnych (2,5 mln).

Reklama
Reklama

W planach jest też budowa drogi Świecie-Morsk (800 tys. zł) i ul. Długiej w Sulnowie razem z kanalizacją deszczową (500 tys.).
REKLAMA


Na modernizację istniejących placów zabaw i powstanie nowego w Sulnówku zarezerwowano 500 tys. zł.

Kolejne miliony pochłonie dokończenie już rozpoczętych inwestycji: rewitalizacja zamku (3 mln zł), budowa i wyposażenie budynku z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych na Mariankach (2,8 mln) i przebudowa ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno (1,5 mln).

Reklama
Reklama

Dość nieoczekiwanie najwięcej czasu poświęcono debacie na temat podwyżki dla pracowników Urzędu Miejskiego w Świeciu. Wzrost płac wyższy od planowanych 10 procent proponowali radni Dariusz Woźniak i Adam Kufel. Przy okazji przerzucania się argumentami pojawiły się zaskakujące rozbieżności co do wysokości zarobków w starostwie.
REKLAMA

Burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski przekonywał jednak, że lepszym rozwiązaniem są nagrody. Przy okazji przypomniał, że właśnie na konta pracowników wpłynęła 14. pensja.

Reklama
Reklama

Jak zawsze największymi obciążeniami dla budżetu będą: oświata i edukacja - 65 mln zł, pomoc społeczna -  48,7 mln zł,  gospodarka komunalna - 25,3 mln zł.

Za budżetem było 16 radnych. Wstrzymali się Jerzy Klonowski, Adam Kufel i Bogdan Tarach.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (15)

 1. Swieciak

  22 grudnia 2021 17:52

  A gdzie jest lodowisko,miało

  A gdzie jest lodowisko,miało być?

  • Też Świeciak

   22 grudnia 2021 19:20

   DOKLADNIE.Moze się  burmistrz

   DOKLADNIE.Moze się  burmistrz wypowie w końcu  nauczyciel  W-F to dobrze wie  jaki sport jest ważny w codziennym życiu .Ale kasa poszła  na sprzątanie  śmieci po cwaniakach, podatnik zapłaci,a na łyżwy  do Torunia. Wesołych  Świąt 

 2. XD:)

  22 grudnia 2021 18:00

  Lodowisko będzie po taniości

  Lodowisko będzie po taniości jak Blankusz zamrozi 🙂

 3. TRUTEŃ

  22 grudnia 2021 18:24

  Czy do tych kwot można

  Czy do tych kwot można doliczyć fundusze pozyskane ze źródeł zewnętrznych,dziwnie przemilczany jest problem z likwidacją wysypiska śmieci na Vistuli-jeśli to jest z innych środków to nie ma tematu.

 4. Ona

  22 grudnia 2021 19:23

  A ludzie nadal będą na nich

  A ludzie nadal będą na nich głosować a oni tak naprawdę nic kompletnie nic nie robią dla mieszkańców . 

  • On

   24 grudnia 2021 08:13

   Chyba nie czytałaś całego

   Chyba nie czytałaś całego artukułu

 5. mieszkaniec

  22 grudnia 2021 19:41

  Ale kto nic nie robi? Podaj

  Ale kto nic nie robi? Podaj nazwiska i sama podpisz się prawdziwym nazwiskiem, bo takie ogolniki świadczą tylko o zakomplesionym autorze. Znam osobiście kilku radnych z różnych opcji i w mojej ocennie większość z nich mocno się angażuje. To, że nie każdy wrzuca fotki zawożąc czekoladzię dzieciom z domów dziecka nie oznacza, że nie pracują. Powiem więcej, pewnie te ciche myszki jak zzawsze robią najwięcej.

 6. czytelniczka

  22 grudnia 2021 20:15

  A ja się cieszę że podwyżkę i

  A ja się cieszę że podwyżkę i 14 pensję dostanie najlepsza skarbniczka co to nie zauważyła, że jej kasjerki buchnęły 700 tys. zł. Za taką pracę należy się nagroda. W prywatnej firmie do dostała by ze dwie.

 7. Były radny

  22 grudnia 2021 21:54

  Jest to pupila byłego

  Jest to pupila byłego burmistrza dlatego jeszcze pracuje a obecny burmistrz nie ma swojego zdania, i co tu mowic

 8. Mar 80

  23 grudnia 2021 11:10

  Cieszcie sie z tego co macie

  Cieszcie sie z tego co macie w Świeciu robią dużo jestem z Kętrzyna mazury tutaj to wogóle nic nie robia bieda popędza biedą

 9. Xyz

  23 grudnia 2021 12:25

  Co do lodowiska to był wielki

  Co do lodowiska to był wielki zapał już były oględziny w innych miejscowościach, kosztorysy, lokalizację i na tym się skończyło i wszystko utknęło w martwym punkcie włodarze miasta mają młodzież i pozostałych mieszkańców głęboko tam gdzie słońce nie dochodzi. Proszę o kąkretny artykuł na ten temat. 

 10. Gornik

  23 grudnia 2021 16:11

  14 pensja to kradzież w biały

  14 pensja to kradzież w biały dzień. Pensji w roku jest 12. Podatnicy tego nie wytrzymają,potrzebna rewolucja .

  • Były pracownik urzędu

   23 grudnia 2021 22:13

   Przykre jest to, że ludzie z

   Przykre jest to, że ludzie z wyższym wykształceniem którzy na codzień mają na prawdę dużo obowiązków i odpowiedzialności na każdym kroku zarabiają 2300 zł miesięcznie na rękę  …. (jeżeli ktoś nie pracował w urzędzie nie wie jaka jest to ciężka specyfika … jacy wy mieszkańcy potraficie być czasami niemili dla nas) po drugie ciężko wyżyć za tyle (tak to był powód mojego odejścia) każdy decyduje o sobie. wiadomo też że ludzie są różni (jedni pracują inni udają) ale taki kwiatek znajdzie się w każdym zakładzie pracy … 

   • Krzak

    24 grudnia 2021 06:27

    Jaka to smutna historia, ile

    Jaka to smutna historia, ile kobiet tyra w prywatnym biznesie za 2200 zeta bez 13,14, bonów na święta i są mega wykształcone. A te panie w urzędzie jakie to ciężkie zadanie. Kawa o której się chce i te ślimacze ruchy. Ciężko , naprawdę ciężko.

   • Antonio

    24 grudnia 2021 09:54

    Ale w drugą stronę również to

    Ale w drugą stronę również to działa, jacy wy uchędnicy potraficie być niemili dla petentów.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Spłonęła część domu przy ul. Miodowej w Świeciu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Wiadomości

Zakończył się wtorkowy protest w Warszawie. Uczestniczyli w nim także rolnicy z powiatu świeckiego. Organizacje rolnicze zapowiadają kolejne demonstracje w kraju i w stolicy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Spłonęła część domu przy ul. Miodowej w Świeciu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama