Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Radni za podwyżką pensji dla pracowników urzędu miasta i za sztucznym lodowiskiem

Radni przyjęli budżet Świecia na 2018 rok. W wersji zaproponowanej przez burmistrza dokonali dwóch zmian. Obydwie są krańcowo różne i trzeba będzie na nie wyłożyć 800 tys. zł.

Udostępnij
urzad-5_0

Część radnych zaproponowała na czwartkowej sesji, aby w 2018 roku zwiększyć podwyżki dla pracowników Urzędu Miejskiego w Świeciu o 700 tys. zł. Co roku gmina zwiększa wynagrodzenia średnio o 5 procent. W tym roku – tylko w przypadku osób zatrudnionych w magistracie – byłoby to około 350 tys. zł.

REKLAMA

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat inflacja wyniosła łącznie około 24 procent, natomiast podwyżki  z funduszu płac 49 procent. Chętnie dawałbym większe wynagrodzenia, ale musimy sobie postawić pytanie, czy chcemy przeznaczać pieniądze na inwestowanie w rozwój gminy, czy wolimy konsumować nadwyżki finansowe – mówił burmistrz Tadeusz Pogoda.

Radna Grażyna Styczeń zarzuciła zwolennikom podwyżek, że to element kampanii przed przyszłorocznymi wyborami, aby pozyskać sobie pracowników magistratu. Ostro sprzeciwili się takiemu przedstawianiu sprawy Bogdan Tarach i Adam Cieślak.

Reklama
Reklama

- Ci ludzie wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę, więc zasługują na godne wynagrodzenie. Proszę nie mieszać tego z wyborami – ripostował Tarach.

REKLAMA

Tomasz Chiliński pytał, dlaczego wyróżniać jedynie 104 pracowników urzędu miasta.

Reklama
Reklama

- W takim wypadku – argumentował - podwyżki powinni dostać wszyscy zatrudnieni w administracji samorządowej, a więc m.in. w oświacie, ośrodku kultury, bibliotece, pomocy społecznej, wodociągach czy gospodarce mieszkaniowej.

W sumie byłoby to 600 osób, więc skala podwyżek wyniosłaby nie 700 tys., a 4,2 mln zł. Zwolennicy podwyżek nie palili się jednak do objęcia nimi aż tak dużej grupy.

REKLAMA

Reklama
Reklama

Ostatecznie 11 radnych było za podwyżkami (ale tylko dla pracowników urzędu miasta), 8 przeciw a 1 wstrzymał się od głosu. Zwolennikami byli przede wszystkim radni PiS i Naszego Świecia.

Oznacza to, że w 2018 roku gmina, oprócz już zaplanowanych 350 tys. zł, będzie musiała dołożyć jeszcze 700 tys. na podwyżki. Będzie to więc łącznie nieco ponad milion złotych. Pieniądze zostaną „zdjęte” z puli przeznaczonej na remonty mieszkań komunalnych.

Po podzieleniu tej sumy między 104 urzędników średnio na rękę przypadnie po około 500 zł miesięcznie, po odliczeniu podatku i składek ubezpieczeniowych.

Reklama
Reklama

REKLAMA

O dokonanie drugiej zmiany w budżecie wnioskował Tomasz Szamocki. Zaproponował, aby z tej samej puli przeznaczyć 97 tys. zł na wynajem syntetycznego lodowiska o powierzchni 200 m kw. Ma ono tę zaletę, że jest odporne na warunki atmosferyczne i można z niego korzystać nawet przy dodatniej temperaturze.

- Orientowałem się już w tej sprawie. Miesięczny koszt wynajmu to około 85 tys. zł. Ustawilibyśmy lodowisko przez miesiąc na próbę. Jeśli okaże się, że cieszy się ono powodzeniem, moglibyśmy zastanowić się za rok nad zakupem własnego sztucznego lodowiska – argumentował Tomasz Szamocki, który widziałby takie lodowisko na Dużym Rynku.

Reklama
Reklama

Za wnioskiem opowiedziało się 17 radnych. Przeciwnych było 2, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ostatnim akordem rozmów o budżecie było głosowanie nad jego przyjęciem. Tym razem radni byli wyjątkowo zgodni – wszyscy byli za.

O projekcie budżetu na 2018 rok pisaliśmy tutaj.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

REKLAMA

Udostępnij
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie zazdroszcze im tych

Nie zazdroszcze im tych podwyżek.Pamiętajcie tylko jedno-urzędnicy dostaną o około 500zł podwyżki na mc. minus 3zł za podwyżkie za śmieci,natomiast emeryci dostaną średnio może 8 zł podwyżki minus 3 zł za śmieci. I gdzie tu panie Burmistrzu pana dobroć w tej chwili o dobro ludzi co całe życie zapiepszali na taki luxus.Pan wykorzystał nieobecność 3 czy 2 radnych i ponownie dał pod głosowanie podwyżkie za śmieci.Przecież było 1 głosowanie i decyzja była taka ,że podwyżek nie ma.Czy teraz zaczyna się to co było kiedyś   ?? Komuna wróciła tydzień temu?   no chyba tak./

nie chcial bys tej

nie chcial bys tej odpowiedzialnosci za ta kase.jak ja lubie gadanie…ten to ma kasy…taaakkk ale jak cos spieprzy to ma odpowiefziapnosc.kase by kazdy bral ale robic ta robota za ta kase to juz nie.zarobki w um sa o wiele nizsze niz w innych urzedach.popytaj znajomych…emeryci…ja nie znam biednych emerytow..serio.a w um pracuja mlodzi ludzie ktorzy sa na dorobku jak ja i ty o czemu maja nyc pokrzywdzeni…bo nie wolno dac podwyzki urzednilowi?powtarzam…popytaj ile zarabiaja w um a ile w innych urzedach to na tylek usiadziesz.nie chcial bys robic za ta kase.wogole czemu podwyzki dla urzednikow um sa poddane pod dyskusje? podwyzki w starostwie w pup,skarbowce nie sa a dostaja tam ludzie niezla kase i nawet o tym nie wiecie

Do wyżej odp. 'PIs’ –  Masz

Do wyżej odp. 'PIs’ –  Masz tu cytat z artykułu ,który był na stronie- es – ” W czwrtek 11 listopada burmistrz ponownie przedłożył radnym projekt uchwały ,podnoszącej stawki za opłaty.”-reszte sobie doczytaj i wtedy się wypowiadaj. Jeszcze jedno- zaznaczyłem -,że nie zazdroszcze nikomu podwyżek!,.I nie mam na myśli :emeryt dyrektor,czy prezes czy też burmistrz,pisałem o wiekszości Kowalskich……………….

Reklama

500 zł na osobę, pensję rosną

500 zł na osobę, pensję rosną 100% szybciej niż inflacja, odpowiedzialna praca. Odpowiedzialna, ale tylko na papierze, w całym kraju do tej pory pociągnięto do odpowiedzialności tylko 1 urzednika. Czy praca w innych instytucjach jest mniej odpowiedzialna? albo mniej potrzebna? Dla mnie to przejadanie naszych pieniędzy. I jak nie lubie obecnego burmistrza to w tym wypadku się z nim zgadzam. Sam mam „odpowiedzialną” pracę i jak poważnie coś schrzanię to na bruk leci cała firma 50 osób, plus ich rodziny też na tym ucierpią. Więc gadka o tej odpowiedzialności spływa po mnie. Jak ci młodzi, na dorobku z tą odpowiedzialnością sobie nie radzą, to widac nie dorośli, albo pomylili zawody. Dziś jest rynek pracownika, z pewnością znajdą mniej odpowiedzialna pracę za większe pieniądze. Ale NIE Z MOICH PODATKÓW.

A w sanepidzie prawie

A w sanepidzie prawie wszystkie mają najniższą krajową i nikogo to nie interesuje. A i ta najniższa krajowa jest osiągana przez dodanie premii do podstawy. Odpowiedzialność taka że głowa mała a w zamian nic. I to tyle w temacie podwyżek

Nasz magistrat to towarzystwo

Nasz magistrat to towarzystwo wzajemnej adoracji. Większość tam pracujących których znam robi tylko wtedy kiedy burmistrz zaczyna się interesować określonym tematem. W pozostałym czasie zajmują się plotkowaniem. Wiem bo często tam jestem i słuch mam dobry. Jedyne co na nich działa to hasło „TED”!!! Taką ksywę wśród urzędników ma burmistrz.

Reklama

Dziękujemy Burmistrz, za

Dziękujemy Burmistrz, za sprawiedliwość, że albo wszyscy, albo nikt. Panie Tatrach, bardzo nam przykro!!!! 

a gdzie oświata,  oksir ,

a gdzie oświata,  oksir , MOPS i reszta , oni też pracują za marne grosze . Panie Burmistrzu będziemy pamiętać przy wyborach . 

Nikt z przypadku nie dostanie

Nikt z przypadku nie dostanie pracy w urzędzie. Tom tylko dla znajomych poasy. Za taką kasę każdy chciałby się opierdzielać. Co za sprawiedliwość.

Reklama

Jaka ironia! -o podwyżki

Jaka ironia! -o podwyżki wnioskują m.im. osoby, które krytykowały nie raz pracowników UM- i to nie jest kampania wyborcza i kupowanie pracowników ? Burmistrz z Radą Pracowniczą powinien wypracować kompromis zadowalający dwie strony i radni nie powinno w relacje pracodawca- pracownik wkraczać. Żenada …..radni wnioskodawcy.. Do czego się jeszcze posunięcie? Wstyd!

Brawo radni z Naszego Świecia

Brawo radni z Naszego Świecia  (PIS też) dawać ludziom zarobić, a nie dusić grosze i oszczędzać na pracownikach. Niech zarabiaja dobrze, bardzo dobrze, należy im się to. Dość klęczenia,  powstańmy i rządajmy więcej, bo się nam należy. Polska jest silna i dumna. Ekonomia to wymysł masonerii Popieram PiS !!!

A gdzie,  np.  ośrodek

A gdzie,  np.  ośrodek oświaty i wychowania? I cała reszta? Albo wszyscy albo nikt!

Reklama

wszyscy powinni dostać równo

wszyscy powinni dostać równo bo jeśli będą wybierać kierownicy to zawsze po znajomości więcej dostaną koledzy i koleżanki a szra strefa ochłapy.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo