Ranking "Perspektyw" adresowany jest do ósmoklasistów i rodziców uczniów, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Dane dotyczą ubiegłego roku szkolnego.
W 27. edycji analizowano wyniki 1430 liceów ogólnokształcących i 1235 techników w kraju, w których maturę w 2024 r. zdawało minimum 12 uczniów oraz tych, gdzie wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Licea ogólnokształcące oceniono na podstawie trzech kryteriów:
- sukcesy szkoły w olimpiadach
- wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych
- wyniki matury z przedmiotów dodatkowych
W przypadku techników dodatkowo brano pod uwagę wyniki egzaminu zawodowego.
Sprawdziliśmy, jak w rankingu wypadły licea i technika z powiatu świeckiego.
I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu zajęło 21 miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (na 60 ocenianych liceów) i 554 w kraju. Rok wcześniej było odpowiednio na 22 i 576 miejscu. I LO przyznano też brązową tarczę, znak jakości dla liceów, które uplasowały się między 20 a 40 miejscem w naszym regionie.
II Liceum Ogólnokształcące w Świeciu sklasyfikowano na 48 lokacie w województwie (rok wcześniej było na 51 miejscu, zarówno wtedy, jak i teraz znalazło się poza tysiącem najlepszych liceów w Polsce).
W rankingu oceniono również 69 techników w regionie. Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu znalazło się na 22 miejscu w województwie i 464 w Polsce. To duży skok, bo rok temu było na 63 lokacie w regionie i poza listą 500 najlepszych techników w kraju.
Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu zajęło w rankingu 56 pozycję w województwie (rok temu 49, w obydwu zestawieniach poza "pięćsetką").
Kryteriów tegorocznej edycji rankingu nie spełniły liceum i technikum w Nowem. Zaważyły mała liczba uczniów zdających maturę i niewystarczające wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych. Rok wcześniej technikum z Nowego zajęło 24 miejsce w województwie, a liceum - 61.
Krótko mówiąc wygląda to bardzo źle. Ocena pracy i wynagrodzenie dyrektorów i nauczycieli powinna być ściśle powiązane z wynikami jakie osiągają uczniowie. Często uczniowie mają pecha trafiając na niektórych nauczycieli i braki w nauczaniu muszą uzupełniać poza szkołą.
Lekcje za nauczycieli prowadzi profesor You Tube czyż nie??!! Nauczyciele też w telefonach w tym czasie!! Nikt tego nie chce zmienić więc mamy jak mamy.
Dwa licea ze Świecia sklasyfikowane wyżej w rankingu niż w zeszłym roku.
Ale narzekać trzeba.
Jeszcze kilka komentarzy politycznych że PO,PIS . Trochę tęczy,TVN i będzie jak zawsze „na poziomie”
To niech radni powiatu zaczną działać aby szkoły lepiej uczyły przecież mają tyle pomysłów