Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ratuje życie, ale głupota nie zna granic. Koszem w defibrylator. Wcześniej próbowano go ukraść

W nocy z niedzieli na poniedziałek uszkodzono obudowę szafki z defibrylatorem AED na budynku sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu. To już kolejny raz.

Udostępnij
Połamaną obudowę zabezpieczono na razie taśmą / Fot. Andrzej Bartniak

- Na zdjęciach z monitoringu widać, jak młody mężczyzna rzuca jakimś przedmiotem, prawdopodobnie koszem na śmieci, w wiszący na ścianie defibrylator - mówi Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.

Uszkodził tylko obudowę defibrylatora zamontowanego na ścianie sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 8. Do czasu wymiany, obudowa została zabezpieczona taśmą. Sprawę przekazano policji.

To już drugi incydent w tym miejscu.

W grudniu 2021 r. pewien 19-latek postanowił ukraść w nocy urządzenie ratujące życie.

Prawdopodobnie nie wiedział, że otwarcie szafki spowoduje wysłanie sygnału do straży miejskiej. Na miejscu szybko pojawili się strażnicy.

W tym czasie złodziej zdążył już się oddalić razem z defibrylatorem. Zauważył go jednak jeden z mieszkańców pobliskiego bloku.

W pościg za chłopakiem ruszył jeden ze strażników. Drugi pojechał samochodem, aby odciąć rabusiowi drogę ucieczki. Złapano go na ul. Gałczyńskiego.

Zachowywał się agresywnie i strażnicy musieli go obezwładnić.

Chwilę później pojawiła się policja, która przeszukała plecak 19-latka. W środku znajdował się wart około 5 tys. zł defibrylator. Mężczyzna był pijany. 

- Na szczęście inne defibrylatory rozlokowane w rożnych punktach miasta nie mają takich przygód - mówi Roman Witt. - Zdarzyło się kilka razy, że ktoś otworzył jeden z nich na Dużym Rynku, ale chyba bardziej z ciekawości, niż po to, aby go zniszczyć.

Defibrylatory AED to medyczne urządzenia do przeprowadzania reanimacji.

Jego użycie jest na tyle proste, że może go obsłużyć nawet nieprzeszkolona osoba.

Całym procesem steruje automat, który wydaje odpowiednie komendy.

Urządzenie samo wykonuje analizę, czy należy dostarczyć impuls elektryczny do nieprawidłowo działającego serca osoby, która straciła przytomność.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (6)

 1. Dino bagio

  23 sierpnia 2023 21:56

  Pałe i lać gnoja aż spuchnie! Śmieć społeczny.

 2. Jan

  24 sierpnia 2023 06:51

  Co noc te gówniarze robią sobie popijawę na orliku przy sp 8… Dlaczego ten orlik jest otwarty….? Dlaczego nie ma tam patroli?

 3. Obserwator

  24 sierpnia 2023 10:51

  Droga Strażo Miejska. Po co wy wogule jesteście. My płacimy podatki,a wy w stołki pierdzicie. Młode ćpunki co noc coś odwalają. Może czas dupę ruszyć??? Więcej patroli i na pieszo!!!

 4. EFENDI

  24 sierpnia 2023 11:59

  To racja brak patroli pieszych,nie samo hodowych tylko piesz ych

 5. Waldy

  24 sierpnia 2023 13:30

  Pytam się gdzie są piesze patrole straży miejskiej????

 6. Obserwator

  24 sierpnia 2023 22:59

  Droga Strażo Miejska. Gdzie wy macie patrole piesze. Zajeżdżacie o godzinie 21 pod SP 8
  A imprezy ćpunki zaczynają oax 01:00 lub później, . Strzały nie warte!!!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama