Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Remonty gminnych mieszkań trwają długo i są drogie. A może oddać je lokatorom w zamian za remont?

W tej chwili na remont czeka 36 lokali znajdujących się w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. Do końca roku powinno być gotowych do zasiedlenia 20 z nich. Nie udało by się to, gdyby nie dofinansowanie gminy wynoszące aż 800 tys. zł. I tu pojawiają się pytania: co tyle kosztuje i czy nie lepiej byłoby pozwolić przyszłym lokatorom, aby samodzielnie odnawiali te mieszkania?

Udostępnij
zgm-zdewastowane-mieszkanie

REKLAMA

Wśród poprawek do budżetu, przyjętych na sierpniowej sesji, znalazł się zapis o przekazaniu 800 tys. zł na remont 15 gminnych mieszkań oraz odnowienie czterech elewacji i dwóch pokryć dachowych.

Reklama
Reklama

Na remont każdego z mieszkań przeznaczono by więc ponad 50 tys. zł, jak szybko wyliczył jeden z radnych. Wprawdzie żaden z rajców nie nazwał tego wprost, ale pojawiła się dość wyraźna sugestia, że coś tu nie gra. Zapowiedziano kontrolę w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu.

I rzeczywiście, niedługo potem się odbyła. Nie doszukano się jednak żadnych nieprawidłowości. Po prostu radni nie zdawali sobie sprawy, jak wyglądają mieszkania odzyskiwane przez ZGM i na czym polegają ich remonty.
REKLAMA

- Gdyby faktycznie chodziło tylko o odświeżenie ścian, wymianę paneli lub wykładziny, ewentualnie kilku okien, to wyliczona kwota 53 tys. zł na mieszkanie byłaby rzeczywiście dość wysoka - przyznaje Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. - Niestety, realia, z którymi się spotykamy są zupełnie inne.

Jak argumentuje prezes, niektórzy lokatorzy potrafią w zimie zdemontować deski w podłodze, aby mieć czym palić. Są i tacy, którzy posuwają się jeszcze dalej i  sprzedają piec grzewczy, często nawet za parę złotych w skupie złomu.

Reklama
Reklama

- Potem żyją bez ogrzewania. Duża część odzyskiwanych lokali jest zagrzybiona. W takim przypadku konieczne jest skucie tynków - wyjaśnia.
REKLAMA


Inną sprawą są rosnące standardy, choćby te podstawowe. Stanowczo odchodzi się od wspólnych toalet. W mieszkaniach, jeśli ich nie było, wygradzane są łazienki, co znacząco podnosi koszty.

W sumie na remont, mniej lub bardziej poważny, czeka 36 gminnych lokali. Do końca roku gotowych powinno być około 20. To oznacza, że referat mieszkaniowy, odpowiedzialny za ich przydział, będzie miał do dyspozycji około 60 mieszkań. Otrzymają je osoby znajdujące się na liście mieszkaniowej sporządzonej w 2017 r.

Reklama
Reklama

Podczas tej samej sesji, gdy dyskutowano o pieniądzach na remonty gminnych zasobów lokalowych, pojawiła się sugestia, czy nie lepiej byłoby skrócić całą proceduję. Można by przecież przejazać mieszkania oczekującym, pod warunkiem, że w zamian za ulgę w czynszu, wyremontują je na własny koszt.
REKLAMA

Zdaniem Pawła Bednarskiego takie rozwiązanie nie sprawdza się, czego przykładem są miasta, gdzie już wcześniej się na nie zdecydowano.

- Zacznijmy od tego, że lokale z zasobów miejskich przeznaczone są dla osób o najniższych dochodach - tłumaczy prezes ZGM. - Jest to forma wsparcia, którą jesteśmy winni tym, którym w życiu ułożyło się trochę gorzej. I tu pojawia się zasadnicze pytanie, skąd samotna matka dwójki czy trójki dzieci ma wziąć kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont? Nawet gdyby chciała wziąć pożyczkę, to i tak jej nie dostanie. Przynajmniej na jakichś rozsądnych warunkach.

Reklama
Reklama

To nie jedyna przeszkoda. Przykłady z innych miast pokazują, że niektórzy lokatorzy, wbrew deklaracjom, nie wykonują remontu zgodnie z zaleceniami, co często stwarza dla nich realne zagrożenie.
REKLAMA

- Takie sprawy kończą się w sądzie i trwają latami - zauważa Bednarski. - Lokator tłumaczy się, że chciał, że nawet zaczął, ale potem zabrakło mu pieniędzy i nie zrobił tego, co trzeba było. Oczywiście lokalu też nie chce opuścić, aby udostępnić go komuś innemu, a kto być może by podjąłby się modernizacji.

Jak przekonuje prezes, obecne rozwiązanie być może nie jest doskonałe, ale gwarantuje, że remonty są wykonywane zgodnie z dokumentacją i poszanowaniem prawa budowlanego, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwo lokatorów.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Słucham?? Czytam i nie wierzę

Słucham?? Czytam i nie wierzę, znam rodziny które w ogóle nie były na liście oczekujących na lokal, a dostały mieszkania!! Pytam się z jakiej racji??!!!!

Ja tego nie rozumie. Jestem w

Ja tego nie rozumie. Jestem w stanie wyremontowac, pozniej placic nalezne kwotya a mieszkania nie moge dostac. Opamietajcie sie w UM i ZGM

Ja oczekuje na liste ha…..i

Ja oczekuje na liste ha…..i co dalej?

Czas już na zmianę tego Pana

Czas już na zmianę tego Pana (prezesm go nie mozna nazwać)!!!!Znam rodzinę,której matka pracowała w ZGM.I jak myślicie,kto płacił za wykup I remont mieszkania???!!!Tylko samochody a ZGM podjeżdżały z materiałami budowlanymi.Pytam więc o jakie liście lokatorów mówi p.Bednarski???!!!Chyba jakaś jego prywatna lista.

Reklama

, byś miała szansa to też byś

, byś miała szansa to też byś korzystała z niej. Kogo to obchodzi, możemy to kupujemy taniej. Co robię z moimi pieniędzmi to nie jest Twoja sprawa 

A może by tak wzięli kredyt

A może by tak wzięli kredyt na mieszkania, znaleźli normalną pracę i kupili na wolnym rynku jak inni? A nie tylko socjale, 500 plus, robota dorywczo i na czarno, wódeczka, papieroski. A potem gminio daj mieszkanie, gminio, wyremontuj, gmino daj na opał, gmino pobuduj plac zabaw, gmino/państwo dajcie na wyprawkę dla dziecka, na obiadki, na ubranka i chuj wie na cio jezzcze. Do roboty kurwa!

Jak to jest ze dopiero sa

Jak to jest ze dopiero sa rozpatrywane wnioski z 2017r. Niektorzy zlozyli pozniej i dostali predzej a Ci co naprawde uczciwie potrzebuja nie dostaja. 

Pan redaktor manipuluje

Pan redaktor manipuluje kwotami. Najpierw pisze, że 800 tys. Jest na piętnaście mieszkań cztery elewacje i dwa dachy, a później robót poza remontem elewacji nie odlicza przy obliczaniu uśrednionego kosztu remontu. wtedy średnia koszt wyniósłby zapewne z 30 tys. a nie ponad 50 tys. zł

Reklama

Przepraszam, czy czytają to

Przepraszam, czy czytają to ludzie, które mieszkanie otrzymali w ostatnim czasie z ZGM? Remont i standard? Mieszkanie każde proponowane z ZGM do praktycznie generalnego remontu, nie da się zamieszkać w tych mieszkaniach od razu. Ma być dla najuboższych ludzi a kobieta z trójką dzieci dostaje mieszkanie w którym jest tylko toaleta, pięć kaflowy,stara westfalka i jeden wielki pokój. zlew w kuchni nawet nie zamontowany. Woda tylko do budynku doprowadzona resztę trzeba samemu zrobić. Skąd osoba, która nie ma gdzie mieszkać ma znaleźć pieniądze? Niech przy kontroli najpierw posprawdzaja w jakim stanie są mieszkania do wydania a wtedy mówią,że nie ma zastrzeżeń do kontroli. 

Pytanie,  kto z zgm odbiera

Pytanie,  kto z zgm odbiera tak zdewastowane mieszkanie od zdającego taki lokal.  Przecież ktoś taki lokal odbiera i nie widzi bałaganu… 

dostają za darmo to nie

dostają za darmo to nie szanują, norma. W dodatku jeszcze wymagają. A płacić podatku poprzez legalną pracę to ostatni

byłbym za tym, że jak nie

byłbym za tym, że jak nie mają pieniędzy to niech odpracują to dla gminy. Może dac materiały na remont i niech sami remontują , a nie wszystko za darmo. skoro rwmonty tych mieszkań tak duże pieniądze pochłaniają to lepiej jest chyba sprzedać je w przetargach na określonych warunkach a za uzyskane pieniądze wybudować blok socjalny i będzie wszystko nowe bez konieczności remontów przynajmniej przez 10 lat! po co trzymac te ruiny na siłę! lepiej sprzedać komuś to zrobi z tego cacko

Reklama

teraz nie ma bezrobocia to

teraz nie ma bezrobocia to chyba jak ktoś chce i nie musi opiekować się niepełnosprawnym,to ma gdzie zarobić i z czego utrzymać mieszkanie

Moze Ty bys utrzymał za 1920

Moze Ty bys utrzymał za 1920,dobre, śmiech

Heh wlasnie dostalem

Heh wlasnie dostalem mieszkanie ponoc mialo byc odswiezone owszem sa nowe drzwi do pokoju i gumolit ale sciany sa malowane tak…biale sa ale to co na walku zostalo to na scianie tez,Piece nie szczelne nawet nie sprawdzaja ich,nastepnie okna plastikowe a idzie od dolu okna palec wsadzic ponadto mechanizmy w oknach sa pordzewiale a zgm-y hm ciekawe jaka bedzie ich odpowiedz…

I co stary wojskowy kaowiec

I co stary wojskowy kaowiec nie znalazł żadnych przewałów w ZGM???? A tak grzmiał na sesji a tak wyliczał ile kosztują te remonty i co nic nie znalazł????  Żadnych oszustw, żadnych lewych faktur?? Ważne jednak to, że kamera go nagrała jaki jest czujny. Kolejne widowisko pod publiczkę

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja przekazała informację o śmierci kierowcy skody, 33-letniego mieszkańca Nowego.

Wiadomości

Świeccy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tragicznego w skutkach wypadku z udziałem rowerzysty, do którego doszło w Łążku koło Osia.

Wiadomości

Karolina pojechała ze swoim bratem na dożynki w Pruszczu w powiecie świeckim. Nigdy już nie wróciła do domu. Jej rozkładające się ciało znaleziono kilkanaście...

Wiadomości

Zakończyła się adaptacja budynku w Laskowicach na posterunek policji. Niebawem otwarcie.

Wiadomości

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku zderzenia we wtorek po południu dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Ciepłej w Świeciu.

Wiadomości

Wraz z zakończeniem remontu drogi krajowej nr 91 wróciło pytanie co z prawoskrętem w ulicę Chełmińską? Na razie przejazdu w kierunku Świecia bronią podwójne...

Reklama
Reklama

Co jest grane?

Oryginalny burger, belgijskie frytki, a może danie z dalekiej Tajlandii? W najbliższy weekend na Dużym Rynku w Świeciu będzie można zjeść potrawy z różnych...

Wiadomości

Powiatowy Zarządu Dróg w Świeciu ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu marki Opel Astra III.

Extra Nowe

Wracamy do piątkowego wypadku na drodze krajowej nr 91, gdzie zderzyły się skoda i bmw.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał uniknąć odpowiedzialności i uciekł z miejsca kolizji drogowej w Bukowcu, którą sam spowodował.

Wiadomości

Dziś o godz. 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Trwa on trzy dni. Każdego dnia będzie sprawdza wiedza z innego...

Wiadomości

Niestety, remont drogi powiatowej przez Terespol musiał się rozpocząć mimo wciąż zamkniętego wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240. Jakie są tego efekty, nietrudno się...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Zakończyła się adaptacja budynku w Laskowicach na posterunek policji. Niebawem otwarcie.

Wiadomości

Wraz z zakończeniem remontu drogi krajowej nr 91 wróciło pytanie co z prawoskrętem w ulicę Chełmińską? Na razie przejazdu w kierunku Świecia bronią podwójne...

Co jest grane?

Oryginalny burger, belgijskie frytki, a może danie z dalekiej Tajlandii? W najbliższy weekend na Dużym Rynku w Świeciu będzie można zjeść potrawy z różnych...

Wiadomości

Powiatowy Zarządu Dróg w Świeciu ogłosił przetarg na sprzedaż samochodu marki Opel Astra III.

Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowcę, który chciał uniknąć odpowiedzialności i uciekł z miejsca kolizji drogowej w Bukowcu, którą sam spowodował.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo