Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Rozmowy o zdrowiu przy kawie. Co z nich wynika? "Wnioski nie są optymistyczne"

Starostwo Powiatowe w Świeciu od ośmiu lat organizuje spotkania pod nazwą "O zdrowiu przy kawie". Pod koniec maja gościem była Anna Kupiecka. Niestety, dobrze nie jest.

Udostępnij
1133

Cykl spotkań "O zdrowiu przy kawie" Starostwo Powiatowe w Świeciu rozpoczęło w 2015 r. we współpracy ze stowarzyszeniem Nowe Różowe Okulary.

- W tym roku razem z Centrum Kultury w Świeciu i naszymi partnerami każdego miesiąca zapraszamy panie, aby przy kawie chciały posłuchać i porozmawiać o swoim zdrowiu. Współpracuje z nami n.in. Optima Care, Amazonki Ziemi Świeckiej i Stowarzyszenie Kobiety w Centrum, któremu zawdzięczmy ostatnie spotkanie z Anną Kupiecką - wyjaśnia Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego.

Anna Kupiecka, założycielka i prezes fundacji Onkocafe - Razem Lepiej, zajmującej się profilaktyką nowotworową i wsparciem pacjenów, gościła w Świeciu pod koniec maja.

- Niestety, wnioski ze spotkania nie są optymistyczne - przyznaje Iwona Karolewska. - Z bezpłatnej mammografii korzysta tylko 36 procent kobiet, a cytologię robi tylko 11 procent z nas.

Tymczasem wcześnie wykryty rak piersi jest prawie w 100 procentach uleczalny.

- Dlatego warto poświęcić kilka minut na lekturę i zdobycie wiedzy, która mam nadzieję, nigdy się nie przyda. Pamiętajmy jednak, że nasze zdrowie i życie jest w naszych rękach - podkreśla sekretarz powiatu.

O czym warto pamiętać?

  • zaszczep swoje dziecko z rocznika 2010 - 2011 przeciwko wirusowi brodawczaka (HPV) - bezpłatne szczepienia realizuje już Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu, umów dziecko przez: Internetowe Konto Pacjenta, infolinię pod nr 989 albo bezpośrednio w przychodni, osobiście lub telefonicznie dzwoniąc do rejestracji
  • poświęć 5 minut w miesiącu na samobadanie piersi, Ewa Chodakowska nauczy cię, jak to robić:
https://www.youtube.com/watch?v=Aq-bOoFs8OE
  • jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich doświadczył choroby nowotworowej, poczytaj, ta lektura pomoże zrozumieć i być zrozumianym:

wylecz raka piersi HER2+

dowiedz się więcej o raku prostaty

otrzymaj wsparcie w chorobie

dowiedz się, jak dawać wsparcie

- W okresie wakacyjnym zawieszamy spotkania "O zdrowiu przy kawie", ale już teraz zapraszam na wrzesień - dodaje Iwona Karolewska.

Artykuł powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Świeciu.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama