Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rząd włączył częściowe „odmrażanie”. Będą czynne galerie handlowe, hotele i przedszkola. Co jeszcze?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie od 4 maja drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Udostępnij
premier

REKLAMA

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Poluzowanie części obostrzeń premier argumentuje spadającym tempem epidemii. Co się zmieni od 4 maja?

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Reklama
Reklama

Od poniedziałku 4 maja zostaną zniesione istotne ograniczenia w handlu.

 • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzono jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą działać także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

 • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Zniesiono ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
REKLAMA

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Reklama
Reklama
 • Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylono dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Reklama
Reklama
 • Biblioteki i muzea

Uchylono zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
REKLAMA


Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

 • Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

Reklama
Reklama

Od 6 maja będą otwarte żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki (np. gminy) mogą je otworzyć, mając na uwadze m.in. wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
REKLAMA

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Reklama
Reklama

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

 • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
 • żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

REKLAMA

Reklama
Reklama

Zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

 • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
 • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
 • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
 • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
 • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

redakcja@extraswiecie.pl

Reklama
Reklama

źródło: www.gov.pl
REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Udostępnij

Komentarze (4)

 1. Monia

  29 kwietnia 2020 19:05

  Nasz rząd już zupełnie

  Nasz rząd już zupełnie odjechał, działa po omacku a wszyscy na tym cierpimy i ucierpimy jeszcze bardziej. Otwarcie zlobkow i przedszkoli dla małych dzieci jest ok, ale matury dla dorosłych są niebezpieczne. 

  • Anonim

   29 kwietnia 2020 21:06

   Wprowadzają tak jak w innych

   Wprowadzają tak jak w innych krajach, nic tam odjechanego nie ma

   Poczytaj to się dowiesz, tak działają też inne kraje europejskie

 2. LIdka

  30 kwietnia 2020 05:45

  Żłobki i przedszkola tak???

  Żłobki i przedszkola tak??? szkoły i uczelnie wyższe nie??? Kolejny błąd logiczny autorstwa człowieka rzucającego w przestrzeń: „jesteście kanaliami…!!!”. O ile w tych drugich możnaby się postarać, o tyle w tych pierwszych jak opiekunowie, nauczyciele naszych małych pociech i one same mają przestrzegać wymogów sanitarnych, choćby zachowania bezpiecznej odległości ??? karmienie dziecka, przebieranie dziecka, podcieranie nosa i tyłka dziecku z odległości 2m – kiedy wskaźniki zachorowań rosną geometrycznie, zaś po majówce…??? na szczęście to tylko propozycja, ostatnie słowo należy do organów założycielskich…??? A to już nasi ludzie mający kontakt z rzeczywistością.

 3. Jimmy

  30 kwietnia 2020 07:09

  Moim zdaniem otwarcie żłóbków

  Moim zdaniem otwarcie żłóbków i przedszkoli to chybiony pomysł, jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. ZUS nie chce płacić już zasiłków opiekuńczych dlatego w popłochu otwierają żłóbki i przedszkola. Takie rzeczy robi się jak znacząco spada krzywa zachorowań, a nie w tej chwili. Nie jest możliwe utrzymanie reżimu sanitarnego w przedszkolach i żłobkach, gdzie dzieciaki zarażają się od siebie nawzajem wszystkim co tylko jest możliwe. W normalnych czasach był problem z zieloną przychodnią, a co dopiero teraz. Wyobraźmy sobie zwiększoną ilosć chorych dzieci na zwykłe choroby (jak to w przedszkolu bywa), próbujących dostać się do zwyklego lekarza, co w tej chwili jest już niemożliwe. Dodzwonienie się na teleporady graniczy z cudem, a normalnym leczeniu można zapomnieć. Nie zapominajmy, że po dwóch miesiącach pobytu w domach dzieci są „wyjałowione” i bardzo latwo będą łapały infekcje. Następnie dzieci zarażające w domu rodziców, dziadków…. Skąd będzie wiadomo czy to zwykła grypa czy nie, skoro już teraz są problemy z wykonalnością testów. Robienie takich rzeczy miesiac przed wakacjami to pomyłka. Dodatkowo jak w rozporządzeniu zapisano pierwszeństwo mają dzieci służby zdrowia, słub mundurowych itp., naprawdę rozsądne…. Również mam nadzieję, że lokalne władze są nieco bardziej rozważne i nie pozwolą na takie rzeczy. W końcu po to głosujemy w wyborach samorządowych aby w  takich momentach mogły się wykazać….

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama