Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Sekret świeckiego zamku krył się zaledwie metr pod ziemią

Podczas prac remontowych prowadzonych na dziedzińcu świeckiego zamku, odsłonięto między innymi fundamenty murów brakujących skrzydeł średniowiecznej warowni.

Udostępnij
zamek-odkrycie

To dość zadziwiające, że do tej pory nikt nie prowadził na dziedzińcu takich prac. Potrzeba było dużej inwestycji, jak odbudowa zamku w Świeciu, aby odkryć tajemnicę, która znajdowała się niespełna metr pod ziemią.

O tym, że zamek miał cztery skrzydła i tyle samo wież, powszechnie wiadomo. Spodziewano się jednak oprócz tego, że w czasie prowadzonych obecnie robót na dziedzińcu archeolodzy ustalą obrys pozostałych skrzydeł. O nadziejach z tym związanych pisaliśmy w maju.

I tak się stało.

- To właściwie kończy dyskusję na temat tego, jak rzeczywiście wyglądał zamek w czasach krzyżackich - napisał na swoim profilu facebookowym Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Podczas prac odkryliśmy fundamenty murów brakujących skrzydeł wraz z przejazdem bramnym oraz oporami łuków do wejścia prowadzącego z wewnętrznego dziedzińca. Były więc pełne cztery skrzydła użytkowe wraz z bardzo dobrze chronioną bramą - informuje wiceburmistrz.  

Fot. FB Pawła Knapika

To, jak z dużym prawdopodobieństwem wyglądał zamek 600 lat temu, przedstawia jedna z grafik komputerowych Pawła Moszczyńskiego, oparta na wynikach badań (ilustracja poniżej).

Więcej można zobaczyć na wystawie "Zamek - jaki był" w Izbie Regionalnej w Świeciu. Ekspozycję, otwartą 13 maja, można oglądać jeszcze do 16 czerwca.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Janka

  6 czerwca 2023 16:05

  Przywieźć kopaczke  ona

  Przywieźć kopaczke  ona przekopie na metr w głab

  • Zdzisława Lewacka Kurek

   6 czerwca 2023 16:25

   Tu graca by nawet nie dała

   Tu graca by nawet nie dała rady, a co dopiero kopaczka. Szkoda strzępić ryja

 2. Ryszarda Drewka - Odór z domu Bączek

  6 czerwca 2023 18:13

  Piekny ten pałac był kiedyś

  Piekny ten pałac był kiedyś jak i kościółek w Zakroczymiu

 3. Anonim

  6 czerwca 2023 19:48

  Tajemnica??? 

  Tajemnica??? 

 4. Oj

  6 czerwca 2023 19:52

  Przecież zarysy fundamentów

  Przecież zarysy fundamentów skrzydeł są wyeksponowane na fotografiach i pocztówkach przedwojennych i z czasów pruskich.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama