Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Skąd powiat weźmie dodatkowe pieniądze na odśnieżanie? Pytamy skarbnika

Tegoroczna śnieżna i mroźna zima mocno daje się we znaki finansom gmin, ale najbardziej chyba powiatowi. Trudno się dziwić, bo podlega mu aż 600 km dróg i ulic.

Udostępnij
odsniezaja-9a

REKLAMA

Za zbyt opieszałe odśnieżanie dróg dostało się od naszych Czytelników i gminom, i powiatowi (dość zgodnie uznano, że w lepszym stanie są trasy krajowe i wojewódzkie). Zdziwienie w wzbudziła informacja, że Powiatowy Zarząd Dróg przekroczył już o 100 tys. zł budżet na „akcję zima”. Starostwo zaplanowano na ten cel 900 tys. zł, a wydano już milion (patrz artykuł poniżej)

- Gdyby zebrać razem wszystkie dni, kiedy sypał śnieg, uzbierałoby się ich może od grudnia kilkanaście, a powiat już nie ma pieniędzy? A co, jeśli tak śnieżna i mroźna zima potrwa jeszcze miesiąc i trzeba będzie wyłożyć dodatkowy milion złotych, albo jeszcze więcej? Skąd starostwo weźmie na to pieniądze? - to częste pytania pojawiające sie w mailach i telefonach do redakcji oraz w komentarzach pod artykułami, które publikowaliśmy w ostatnich dniach.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Dziś trudno przewidzieć, jaki poziom ostatecznie osiągnie ta kwota i z jakiej inwestycji trzeba będzie zrezygnować, żeby wypełnić lukę w budżecie. Pieniędzy na odśnieżanie na pewno jednak nie zabraknie - zapewnia Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Na zimowe utrzymanie dróg przeznaczano w ostatnich latach około 900 tys. zł i zwykle było to aż nadto, bo zimy były łagodne. Teraz mamy jednak do czynienia z zupełnie inną sytuacją.

Dariusz Woźniak, skarbnik starostwa, przekonuje, że w tej chwili nie ma konieczności zwiększania budżetu powiatu. Jak twierdzi, możliwe są przesunięcia środków, jakimi dysponuje Powiatowy Zarządu Dróg.
REKLAMA

To prawda, bo PZD ma blisko 46 mln zł, ale to przede wszystkim pieniądze na budowę i remonty dróg w całym 2021 r., w tym m.in. na kosztowną przebudowę ul. Wojska Polskiego w Świeciu. „Przesunięcie" środków oznacza najczęściej po prostu to, że trzeba będzie z jakiejś inwestycji zreygnować. Albo zaciągnąć dodatkową pożyczkę.

Reklama
Reklama

- Po podsumowaniu całego okresu zimowego, zostanie podjęta decyzja o ewentualnym zwiększeniu budżetu całego powiatu. Do tego potrzebna będzie oczywiście zmiana budżetu dokonana przez radnych - wyjaśnia Dariusz Woźniak.

Na prośbę Czytelników podajemy mapkę z podziałem na drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe oraz wykaz dróg powiatowych. Wszystkie pozostałe drogi, które nie są na nich ujęte, należą do poszczególnych gmin (z wyjątkiem stosunkowo niewielkich odcinków, które mają innych właścicieli).
REKLAMA


W samym Świeciu większość ulic należy do miasta. Wyjątek stanowią ulice, które są własnością powiatu: Bydgoska, Wojska Polskiego, Sportowa (w kierunku Kozłowa), Sienkiewicza (i dalej odcinek w stronę Sulnówka), Mickiewicza i Mostowa (z drogą przez Głogówko do trasy krajowej nr 91), Jesionowa (i droga w kierunku Czapel), a także ul. Laskowicka od Wojska Polskiego do ronda na skrzyżowaniu z ul. Miodową.

O podziale własnościowym ulic i dróg w drugim mieście powiatu, w Nowem, pisaliśmy tutaj.
REKLAMA

Reklama
Reklama

 REKLAMA

Reklama
Reklama

REKLAMA

REKLAMA

źródło: Starostwo Powiatowe w Świeciu / Powiatowy Zarząd Dróg

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Osoba odpowiedzialna za stan

Osoba odpowiedzialna za stan dróg powinna  honorowo podać się do dymisji. Wstyd!!! Lata zaniedbań a teraz zrzuca odpowiedzialność na pogodę.

Dla Pana skarbnika Woźniaka

Dla Pana skarbnika Woźniaka to nie jest problem… Jak łatwo podchodzi do publicznych pieniędzy, do wydawania nie swoich. Szok. Ale ze było coś nie tak zaplanowane skoro kasy nawet na miesiąc nie wystarczyło to już się słowem nie odezwał. 

No jak?

No jak?

oprócz krajówek, wojewódzkich

oprócz krajówek, wojewódzkich, powiatówek, gminnych są też drogi należące do KOWR-ANR (czyli państwowe), doo Lasów Państwowych i do prywatnych właścicieli. Taka tam info celem rzetelności

Reklama

Woźniak tak zadłużył powiat

Woźniak tak zadłużył powiat że nie mają ani złotówki rezew. Polecam to uwadze redakcji. Powiat jest zadłużony jak nigdy wcześniej. Tak działa super pan skarbnik hahaha

Dyrektor w radiu się

Dyrektor w radiu się wypowiedział jak to jest dobrze….więc o co chodzi?! Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku…

Generalnie w całym kraju

Generalnie w całym kraju pospolite ruszenie, bo ludzie zdążyli odwyknąć od srogich zim i wielu myśało, że tak będzie zawsze… Brakuje jeszcze DEJAVU a’la 1939… Wtedy też wszyscy byli „przygotowani…”

Drogi powiatowe z Świecia i

Drogi powiatowe z Świecia i okolicach lepiej wyglądają niż takiej miejscowości jak Drzycim czy Osie.Widać że koło siedziby starostwa to lepiej jest posypane żeby widzieli urzędnicy że sypią.Jezdzą piaskarki z pługiem a nic nie robią tylko bez sensu nabijają kilometry .Oglądałem znajomego film na fb jak tak robią.Wstyt !! Żeby powiat odpowiedział za wypadek co się stało dziś rano koło Brukowca za zaniedbania oszczędnych pracowników zarzadu dróg powiatowych.

Reklama

Pewnie znowu dorzuci się

Pewnie znowu dorzuci się Gmina a ten bedzie dalej plił jadem na sesji. I nikt sie nie dowie jak o wielu srodkach przekazywanych powiatowi. Skarbnik nie domyka budzetu?oj niech tyle nie planuje i niech nie bierze z cudzych.Zarzad ma taki budzet i Burmistrz doklada na ronda? Taki fenomanalny poziom pozyskiwania srodkow finansowych. Nosił wilk …haha. 

Jak chodnika ktoś nie

Jak chodnika ktoś nie odświeżyć to mandat. Proponuję aby powiat płacił karę za kolizje spowodowane zaniedbaniem odśnieżania. 

czyli zima nie zaskoczyła

czyli zima nie zaskoczyła drogowców, a urzędników. Zresztą w mieście nie jest tak źle

Proponuję żeby Pan Woźniak z

Proponuję żeby Pan Woźniak z P. Mellerem wsadzili swoje cztery litery do swoich wypasionych bryk i przejechali wszystkie drogi powiatowe. Szczególnie trasa Kraplewice Osie. Wstyd. 

Reklama

Wszystko przez globalne

Wszystko przez globalne ocieplenie, nie jezdzijta tymi dieslami bo zamarzaniem w piz bu.

Moze panie ze znskiem SS

Moze panie ze znskiem SS zaczna odsniezac? Zamiast miotel proponuje lopaty, I odrazu psie odchody tez pozbierajcie,

Najważniejsze są nagrody

Najważniejsze są nagrody pieniężne  na koniec roku …walą sobie ile się da!!!A zima to nie problem pogadaja popiszą sobie i przejdzie!A my potem dale swoje na ciepłych stołeczkach i na koniec roku znów nagrody pieniężne i pasuje 

Zuk wygrał przetarg i teraz

Zuk wygrał przetarg i teraz muszą dopłacać im.powinnen ktoś zrobić kontrolę w tym powiatowym zarządzie dróg dlaczego wygrywa przetarg większość pbdim świecie albo zuk świecie.

Mieszkam na tym samym osiedlu

Mieszkam na tym samym osiedlu co ten Woźniak. I powiem tylko tyle że to karierowicz. Ludziom mydli oczy jaki jest cacy a interesuje go tylko stołek. Zarabia pewnie z 10 tysiećy na miesiąc to niech da kilka swoich pensji na odśnieżanie. Żałosny koleś.

Dariusz Woźniak powinien

Dariusz Woźniak powinien zapaść się pod ziemię taki z niego skarbnik, że zabrakło pieniędzy na odśneiżanie. Nie potrafi przygotować budżetu Powiatu, a chyce zostać Burmistrzem Świecia. Na sesji każdemu zwraca uwagę, a sam niech zobaczy swoją pracę jak kiepsko przygotował budżet Powiatu. Boże uchroń nas od takich pseudo specjalistów. Marian to prawda, że to karierowicz.

1. Podczas prac nad

1. Podczas prac nad tegorocznym budżetem powiatu zwracałem uwagę, że Powiatowy Zarząd Dróg ma zaplanowane na bieżące utrzymanie dróg jedynie ok. 50 % tego co wydawał w roku 2019 i 2020. Wicestarosta Franciszek Koszowski odpowiedział radnym, że jest to wystarczająca kwota na zabezpieczenie wszystkich niezbednych wydatków na bieżące utrzymanie dróg przez cały rok.

2. Z ramienia zarządu powiatu za drogi odpowiada Franciszek Koszowski PSL 

3. Adam Meller działa w ramach budżetu uchwalonego przez radę powiatu na wniosek zarządu powiatu.

4. To nie wina Mellera że jest mało pieniędzy. To wina zarządu powiatu, że przygotował taki a nie inny budżet.

5. W skład zarządu powiatu wchodzą Barbara Studzińska OPS, Franciszek Koszowski PSL , Józef Gawrych OPS – były wójt Drzycimia, Ryszard Pacek KO , Zbigniew Kapusta PSL 

6. Podczas uchwalania budżetu powiatu na ten rok na sesji 30 grudnia 2020 r zgłosiłem poprawkę zwiekszającą środki dla Powiatowego Zarządu Dróg na biezące utrzymanie dróg o 334 110 zł a jako źródło finansowania wskazałem 10 pozycji głównie z obszaru zaplanowanej promocji powiatu

7. Radni zgłoszone moje poprawki podobnie jak poprawkę Pani Radnej Iwony Manys zwiekszającej bieżące utrzymanie dróg w 2021 roku o kwotę 450 000 zł odrzucili. 

8. Imienny wykaz z głosowania przed radnych na stronie BIP Powiatu Świeckiego. Generalnie dla wszystkich radnych z OPS-u i wszystkich z PSL-u,  publikowanie materiałłów promocyjnych w mediach, zakup produktów regionalnych, zakup strojów kociewskich, stworzenie filmu o dziedzictwie Kociewia, realizacja programu kuchnia kociewska dla każdego itp. jest ważniejsze niż bezpieczeństwo użytkowników dróg powiatowych. 

9. Fakt, że powiat ma 600 km

9. Fakt, że powiat ma 600 km dróg jest wynikiem bardzo złej decyzji tj. przejęcia 50 km dróg wojewódzkich. Przejęte drogi wojewódzkie są najbardziej uczęszczanymi drogami w powiecie (o największym natężeniu ruchu).

10. Powiat przjął od województwa drogi w większości do remontu, a dodatkowo marszałek zrobił Koszowskiego w konia, bo podpisując umowę ściął wynegocjowane wcześniej pieniądze na remont przejmowanych przez powiat dróg. 

11. Przejęcie dróg z województwa to była inicjatywa i pomysł Franciszka Koszowskiego, który był wówczas starostą świeckim (uprzednio wójtem Pruszcza)

12. Przed podjęciem uchwały w sprawie przejęcia dróg wojewódzkich tłumaczyłem radnym, że to bład, bo nie wyremontujemy tych dróg za pieniądze z województwa które oferował marszałek Całbecki, a dodatkowo będziemy jako powiat musieli te 50 km dróg utrzymywać (odśnieżanie, malowanie pasów, utrzymanie znaków, wykaszanie traw i krzewów, ścinka poboczy itp)

13. Pieniądze na bieżące utrzymanie tych 50 km przejętych z województwa dróg idą z budżetu powiatu i nie mamy w żaden sposób tego rekompensowane ze źródeł zewnętrznych

14. Jako jedyny radny głosowałem przeciwko przejęciu dróg przez nasz powiat od województwa.

15. Przed podjęciem uchwały o przejęciu dróg przez powiat na komisji infrastruktury i komisji finansów był ówczesny radny Sejmiku Paweł Knapik, który jest moim bratem i tłumaczył radnym, że na zaproponowanych warunkach dróg nie należy przejmować i że to jest bardzo zły interes dla powiatu z dobry dla województwa.

pomysł Franciszka Koszowskiego  w poprzedniej kadencji starosty świeckiego, a uprzednio wójta Pruszcza. 

16. Faktycznie budżet na

16. Faktycznie budżet na inwestycje drogowe jest w tym roku spory, ale prawie w połowie pochłonie go jedna inwestycja tj. budowa tych trzech rond w Przechowie. 

17. Ta inwestycja opóźniła realizację powiatowego planu przebudowy dróg o dwa lata 

18. Budowa trzech rond to pomysł skarbnika Darka Woźniaka, który miał to w swoim programie wyborczym już przy pierwszym startowaniu na burmistrza i przekonał do tego Franciszka Koszowskiego, który jest od pewnego czasu wielkim zwolennikiem budowy rond.

19. Samorządowcy uwielbiają inwestycje, bo można ludowi pokazać, jakim się jest dobrym gospodarzem i jak się dla ludu buduje. Nie ma problemu jeśli się dysponuje wolnymi środkami na inwestycje ( podoba mi się ostrożnościowe podejście do inwestycji jakie ma burmistrz Kułakowski w Świeciu, czy też wielu wójtów w naszym powiecie ). W powiecie niestety sytuacja wygląda tak, że aby zrealizować budowę rond w Przechowie, zarząd powiatu ściął środki na bieżące utrzymanie dróg o ok. 50 % ( z bieżącego utrzymania jest realizowane właśnie zimowe utrzymanie dróg powiatowych).  To przypomina niestety kogoś, kto idzie do banku po kredyt, kupuje najdroższy model samochodu, a potem oszczędza na wymianie filtrów, oleju i nie płaci ubezpieczenia. 

20. Użytkownikom dróg powiatowych życzę dobrej pamięci przy następnych wyborach samorządowych.

Ronda to akurat dobry pomysł,

Ronda to akurat dobry pomysł, budują je biedniejsze powiaty. Dziwie się dlaczego w naszym niby bogatym powiecie jest z tym jakiś problem. 

i dlatego za takie,,korzystne

i dlatego za takie,,korzystne decyzje”p.Studzinska za szpital a p.Koszowski za drogi zostali ponownie najwazniejsi w powiecie

panie Knapik marnuje się Pan

panie Knapik marnuje się Pan w tej radzie. skoro ma Pan szklana kulę i umie przewidzieć jaka będzie zima w kolejnych latach to bardzo proszę o pogodę długoterminową dla mnie i mieszkańców powiatu

W punkt. Dobrze wiedzieć jak

W punkt. Dobrze wiedzieć jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. 

I już wiadomo kto będzie

I już wiadomo kto będzie kolejnym starostą. Ale jak pan Darek to zniesie? A pani Studzinska niech też uważa bo jeszcze nie wiadomo co zostanie wyciągnięte na światło dzienne 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo