Dla przeciętnego Kowalskiego skarbem są np. stare monety. Dla naukowców i poszukiwaczy skarbem jest wszystko to, co ma wartość historyczną, a nie tylko materialną. W gminie Osie natrafiono i na jedno, i na drugie.
Korzystając ze sprzyjającej jeszcze jesiennej aury, spędziliśmy kilka dni w okolicach osady Grzybek, gdzie nad brzegiem Zalewu Żurskiego, natrafiliśmy na miejsce łączące w sobie blisko 9 tysięcy lat historii Borów Tucholskich! - informuje na swoim profilu Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.
Zaczęło się jak zwykle od przypadku. Olaf Popkiewicz, znany poszukiwacz historycznych zagadek, ciekawostek i faktów, razem z grupą eksploratorów natrafili na mogiłę niemieckiego żołnierza poległego w walkach o most w Grzybku w lutym 1945 r. Jak się okazało w trakcie ekshumacji, miejsce to skrywało jeszcze inne tajemnice.
W trakcie ekshumacji odkryto kolejne ślady związane z pobytem Gotów na tym terenie w pierwszych wiekach naszej ery. Do prac włączył się Wdecki Park Krajobrazowy.
Prawdopodobnie miejsce to skrywa kolejne cmentarzysko, podobne do tego, które badamy od dwóch lat w Starej Rzece. Dodatkowo, w wykopie obok jamy z poległym żołnierzem, natrafiliśmy na narzędzia krzemienne sprzed blisko 9 tysięcy lat, czyli ze środkowej epoki kamienia! To najstarsze ślady historii, z jakimi do tej pory spotkaliśmy się w trakcie odkrywania przeszłości terenów Wdeckiego Parku Krajobrazowego! - wyjaśnia WPK w Osiu.
Jednak emocji związanych z odkrywaniem przeszłości było zdecydowanie więcej.
Nad samym brzegiem Zalewu Żurskiego, w trakcie dokładnej penetracji okolic mogiły, poszukiwacze natrafili na rozrzucone monety, pochodzące z różnych epok i z terenu całej Europy.
Wyglądało to tak, jakby ktoś wyrzucił w tym miejscu swoją kolekcję monet. Znaleźliśmy również zdeponowane głębiej monety rzymskie oraz - co jest prawdziwą sensacją - monetę z Cesarstwa Bizantyjskiego, follis cesarza Bazylego II Bułgarobójcy, datowany na przełom X oraz XI wieku! - informują pracownicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Kolejnym krokiem będzie praca nad opracowaniem tego wszystkiego, co znaleziono w Grzybku i próba ustalenia faktów związanych z tym tajemniczym miejscem. W najbliższą środę o godz. 21.00 na kanale Olafa w serwisie YouTube odbędzie się premiera filmu opowiadającego o znaleziskach w gminie Osie. Zobacz poniżej na zdjęciach, co znaleziono w Grzybku.
Pan Olaf wspaniały człowiek wiele zrobił dla naszego regionu powinien zostać wójtem gminy!
Ostatni odcinek jak darek wyjął tą kość dostarczył sporych emocji, czekam z niecierpliwością na kolejny z obiecanej ekshumacji! Pozdrowienia
No niestety tylko jedna osoba ma wyłączność na poszukiwania na tym terenie….