Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Skok na kasę urzędu miejskiego. Doliczono się, ile naprawdę zniknęło

Do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy wpłynął akt oskarżenia wobec trzech kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. W trakcie postępowania przygotowawczego okazało się, że wyprowadziły z kasy znacznie więcej niż początkowo sądzono.  

Udostępnij
41651082_s

REKLAMA

Portal Extra Świecie jako pierwszy informował 7 kwietnia o wykryciu nieprawidłowości w kasie przez pracowników wydziału finansowego Urzędu Miejskiego w Świeciu. Zaraz potem burmistrz powiadomił prokuraturę.

Reklama
Reklama

Marlenie P. Ewie M. i Marii Ch. grozi nawet 10 lat więzienia. 29 grudnia Prokuratura Rejonowa w Tucholi skierowała przeciwko nim akt oskarżenia. Ze względu na skalę przestępstwa sprawa będzie rozpatrywana przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy.

To tamtejsza prokuratura zajmowała się sprawą, a nie świecka, aby uniknąć wątpliwości ze względu na powiązania rodzinne.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W trakcie postępowania przygotowawczego ustalono, że podejrzane przywłaszczyły sobie około 990 tys. zł - informuje Marcin Przytarski, prokurator rejonowy w Tucholi.

Okazuje się więc, że "wyrwa" w miejskiej kasie jest dużo większa niż szacowane początkowo 530 tys. zł. Różnica w dużej mierze wynika stąd, że działające w zmowie pracownice wydziału finansowego przywłaszczały sobie część wpłat na podatek od nieruchomości nie od 2015 r., jak sądzono, a już od 2008 r. Wykazała to dopiero szczegółowa analiza dokumentów, którą zajął się biegły z zakresu księgowości.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co kierowało oskarżonymi?

- Żadna z nich nie próbowała tłumaczyć się trudną sytuacją finansową - mówi Marcin Przytarski. - Wszystko wskazuje na to, że powodowała nimi zwykła chęć przywłaszczenia sobie pieniędzy.

Do czasu rozprawy sądowej prokuratura nie ujawnia mechanizmu kradzieży gminnych pieniędzy.

Reklama
Reklama

Ze względu na skalę przestępstwa jest mało prawdopodobne aby 56-letniej Ewie M., 60-letniej Marlenie P. i  68-letniej Marii Ch. udało się uniknąć więzienia.
REKLAMA

Na nieco łagodniejsze potraktowanie prawdopodobnie będzie mogła liczyć Maria Ch. Nie tylko ze względu na wiek (kiedy sprawę ujawnił nasz portal, była już na emeryturze), ale również na fakt, że już na etapie postępowania wpłaciła z powrotem do miejskiej kasy 100 tys. zł z zagrabionych pieniędzy.

Reklama
Reklama

Oskarżone nie zostały aresztowane. Będą odpowiadały przed sądem z wolnej stopy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Reklama
Reklama

Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij
68 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pytam się kto z kierownictwa

Pytam się kto z kierownictwa za to odpowiedział??? Nie ma osób odpowiedzialnych!!!!  Śmieszne to jest!

Rozumiem, że ostatnio

Rozumiem, że ostatnio przyznane podwyzki pensji urzednikom to w nagrode za wykrycie kradziezy ? nikt juz nie zaufa UM w swieciu

To pani skarbnik nie bierze

To pani skarbnik nie bierze odpowiedzialności za finanse urzędu? To po co ona tam jest by pozować do zdjęć? SKANDAL

Ciekawe jak w Urzędzie

Ciekawe jak w Urzędzie zgadzał im się bilans na koniec każdego roku?!

Reklama

A pani skarbnik niedawno

A pani skarbnik niedawno odebrała 13 pensję i nagrodę w wysokości niemal pensji. Czy to jest normalne?? W prywtanej firmie za znacznie mniejszą kwotę wyleciala by z hukiem, a tu ją chwalą. Żenada.

Czym wy się tak podniecacie??

Czym wy się tak podniecacie?? Przecież skarbniczka ma wywalone na te wasze komentarze.. Kasa się zagadza może spokojnie jechać na narty do Włoch.

Pani skarbnik jest nie do

Pani skarbnik jest nie do ruszenia bo to bliska znajoma Hmm bardzo bloska Tadzia Pogody hehe 

A w NOWEM sprawa ucichła,

A w NOWEM sprawa ucichła, chyba za dużo osób zamieszanych było…. 

Reklama

Spokojnie jeszcze 2 lata

Spokojnie jeszcze 2 lata przyjdzie pan Woźniak i wszystko podliczy. Pani skarbnik będzie musiała poszukać innej roboty, ale do prywtanej firmy to się raczej nie załapie. Za małe kwalifikacje

Do telewizji trzeba to

Do telewizji trzeba to zgłosić.. TVN chętnie się tym zajmie!!!!! 

Szkoda mi tylko Pana

Szkoda mi tylko Pana Burmistrza bo traci w oczach przez nie kompetentną osobe która lepiej  by sie sprawdziła w modelingu

Tak skarbnik jest nie tykalna

Tak skarbnik jest nie tykalna, to pupilka Pogody, a obecny burmistrz co może zrobic. musi słuchać pana zenada

Reklama

Czekam  na te osoby , które

Czekam  na te osoby , które odpowiedzialne były za finanse ,a pani  skarbnik mocno się trzyma , trzeba przestrzegać cały Urzad

Dlatego ja się nie dziwie ,że

Dlatego ja się nie dziwie ,że te panie ciągle głosowały za Pogoda

Nic ująć nic dodać śmiechu

Nic ująć nic dodać śmiechu warte ten nasz urząd nadaje sie do TVN uwaga

Teraz zobaczcie do czego

Teraz zobaczcie do czego prowadzi tyle lat przy władzy? Jedna kadencja koniec, a nią jak w Rosji

Czyli tak pieniądze w kasie

Czyli tak pieniądze w kasie sie nie zgadzały a pani skarbnik pieczętowała budżet? Ciekawe co ona miała z matematyki  ? hehehe

Od lat w Świeckim Urzędie i

Od lat w Świeckim Urzędie i podległych mu instytucjach nikomu włos z głowy nie spadł i za nic nikt nie odpowiadał .Więc tym razem będzie podobnie .A Jak to powiedział Pan Jerzy to nie są wielkie pieniądze. A w Urzędzie to wielka rodzina.A w rodzinie siła i układy. Jak długo jeszcze?

Spójrzcie na te sprawę

Spójrzcie na te sprawę inaczej. To dobrze świadczy o zamożności miasta ginie milion złotych i nikt tego naet nie poczuł. Uważam że nie ma co narzekać skoro jesteśmy tacy bogaci 

Ciekawe czy się dowiemy jak

Ciekawe czy się dowiemy jak działał ten mechanizm. Bo skoro jest uchwalona stawka podatku i znane są wszystkie inne wartości do jej obliczenia to gdzie można coś wytransferować? 

Skoro dla Pana Wójcika 1

Skoro dla Pana Wójcika 1 milion wyprowadzony z gminnej kasy to niewielka kwota to ja się pytam jaka kwota byłaby duża? A Pani Ania Główny księgowy, chodzi po mieście z szerokim uśmiechem. Nie wiem dlaczego , bo przecież pod nią podlega kontrola punktu kasowego.I tak żadnych konsekwencji, dziwne Skarbnik odpowiada za całość pracy Wydziału i co  i też nic , dziwne. No i kontrole RIO conajmnie 3 przez te 12 lat , ciekawe niby tacy skrupulatni.Nie zaiteresowały ich dziwne księgowania na kontach, skoro Panie prowadziły podwójną ksiegowość. Może powinien tym kontrolom przyjrzeć się NIK. Trudno ogarnąc fakt, że przez 12 lat nikt nic nie widział nie słyszał , a tyle Pań siedzi na pokoju nr 2. Cud popropstu cud, a cuda się zdarzają jak wiemy. I co z tego , że Panie pójdą do więzienia i tak tej kasy nikt już nie zobaczy. A swoją drogą skoro Pani Maria CH nie przyznaje się do winy to dlaczego właciła pieniądze , tak z dobroci serca pewnie. No Panie Darku teraz ma Pan o co pytać Burmistrza.

Się gorączkujecie z powodu

Się gorączkujecie z powodu gównianej kradzieży, gdzie faktycznie ktoś na lewo kasę wyprowadził i za to odpowie przed sadem, a w rządzie afer naprawdę na wielka skalę i co i nic… Afera to by była gdyhy ktoś kradzież tuszował, a tu burmistrz zachował się jak trzeba i natychmiast sprawę zakończył. 

To jest faktycznie dość

To jest faktycznie dość kompromitujące. Jeszcze ta sprawa z tym przetargiem KZ Bud, całkiem ładnie to wszystko na zdjęciach wygląda, ale w tych ścianach ci ludzie siedzą tyle lat, że zapewne doskonale wiedzą co robią za chachmety

Znika niemal milion złotych i jakby go nigdy nie było, to jest dopiero ciekawe heh

Rozwikłania afery nie chce

Rozwikłania afery nie chce przewodniczący RM i znawca wszystkiego co ,,be”.Kompromitacji  UM nie da się wyciszyć powinny polecieć ,,głowy”.A odpowiedzialny za niedopilnowanie skarbnika i finansów  powinien podnieść dawny nadzorca p.T.P. 

Dopóki nie nastapi zmiana na

Dopóki nie nastapi zmiana na mlodszych w RM i innych  wydziałach UM w Świeciu to nic nowego się  nie  stanie .Układu zmowy i kolesiostwa się nie wypleni. Dalej będzie  pogrążanie miasta i ludzi .

Panie przywłaszczyły sobie

Panie przywłaszczyły sobie między innymi moje pieniadze. Kilka lat temu otrzymałem ponaglenie do zapłaty podatku gruntowego, byłem zdziwniony bo podatek był zapłacony. Kiedy poszedłem do pokoju nr 2 i chciałem pokazać dowód wpłaty jedna z Pań powiedziała, że nie ma takiej potrzeby i mi wierzy na słowo. Byłem bardzo zdziwiony, teraz wiem co co chodzilo, żebym nie drążył.

A CO ZE SPRAWĄ W NOWEM?!

A CO ZE SPRAWĄ W NOWEM?!

DLACZEGO WSZYSTKO UCICHŁO? 

Panie Burmistrzu czas

Panie Burmistrzu czas zachować twarz i podjąć decyzje i zrobić porządek  z osobami odpowiedzialnymi za to co się wydarzyło.A przy okazji skończyć z tym rodzinnym zatrudnieniem w Urzędzie 

Doliczono się? A ile odsetek

Doliczono się? A ile odsetek z tego? I kto nagle umie liczyć? Wstyd! Też uważam że dymisja jest oczywista w takiej sytuacji. Brak zaufania mieszkańców do skarbnika! Ile metrów dróg i parkingów za te pieniądze nam się należy! 

A w ogóle to więcej dowiadujemy się z komentarzy niż z artykułu

W sumie nic nowego

W sumie nic nowego kompetencje zastąpione kluczem politycznym lub towarzyskim

Dajcie spokój Kułakowi co on

Dajcie spokój Kułakowi co on może?? On jest tylko burmistrzem. Rację ma też pan przewodniczący gdy mówi że 1 milion to nie tak dużo. Gdy podzielimy to na trzy osoby to wychodzi zaledwie 330 tysięcy to przecież nie tak dużo. Zobaczcie ile zjedzą podwyżki diety. 

Pani skarbnik powinna odejść

Pani skarbnik powinna odejść bo wstyd dla miasta i burmistrza 

a wtedy dziwicie sie dlaczego

a wtedy dziwicie sie dlaczego ludzie przy władzy stali przy sądzie i stawaili znicze w obronie sądów. Chyba nawet byłym burmistrzem na czele o ile dobrze widziałem na zdjeciach. Ten incydent to pewnie wierzchołek z ostatnich 30 lat

Rażący brak kompetencji na

Rażący brak kompetencji na urzędzie publicznym i brak zaufania

Ja się dziwię ,że burmistrz

Ja się dziwię ,że burmistrz fotografuje się jeszcze z tą panią skarbnik!!  Ręce opadaja, cały Urzad do wymiany. Tak prawdę mówiąc, to pana Żurka też trzeba przestrzegać, i to do kosci

Komentatorzy jeden mądrzejszy

Komentatorzy jeden mądrzejszy od drugiego. Komentarze na miarę autorów. Nic nie wiecie a uważacie ze wiecie. Pokażcie na co Was stać i sami spróbujcie swoich sił, pokażcie jacy Wy jesteście kompetentni bo na razie poziom wypowiedzi to kompletne dno a uważacie się lepsi od tych co zarządzają gmina powiatem obojętnie… Na tym polega zmiwa i układ, że osoby które to robią wiedzą jak to zrobić by m.in. skarbnik tego nie znalazł. Przecież było RIO i NIK i ich kontrolę wczesniej nic nie wykazały i czego nie rozumiecie. Oby w waszej firmie nikt wam nic nie ukradł. Spokojnie pozwólcie wyjaśnić sprawę,  kampanie wyborcza zostawcie na później.

Oj chyba ty tylko jesteś cacy

Oj chyba ty tylko jesteś cacy

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo