Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Śmieciowe starcie w radzie miejskiej. Wynik 10:10

Takiego wyniku głosowania dawno nie było. Remis między zwolennikami różnych opłat, jakie mieliby płacić mieszkańcy za odpady, spowodował, że po długiej dyskusji projekt uchwały upadł.

Udostępnij
smieci_-_1

Miasto proponowało, aby od początku przyszłego roku obowiązywały nowe stawki za odpady komunalne. Mieszkańcy mieliby płacić 13,5 zł od osoby za odpady segregowane (do tej pory było 11,5 zł) i 27 zł za niesegregowane (dotąd 23 zł).

Coraz wyższe koszty

Jako powód podano wzrost cen odbioru i transportu odpadów, jaki nastąpił już od połowy tego roku (m.in. z powodu konieczności segregowania bioodpadów). Stawki podniosło konsorcjum, które przystąpiło do przetargu i będzie obsługiwać gminę do końca czerwca 2021 roku. Gmina dużego pola manewru nie miała przy wyborze, bo nikt inny do przetargu się nie zgłosił.

Reklama
Reklama

- Realne koszty wynoszą 15 zł od osoby za odpady segregowane. Część wydatków będziemy jednak pokrywać z budżetu gminy – podkreślał podczas czwartkowej sesji burmistrz Tadeusz Pogoda.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieBenefit

Kolejna przyczyna wyższych kosztów gospodarki odpadami w gminie, to wzrost cen ich przyjęcia i składowania przez spółkę Eko-Wisła w Sulnówku.

Reklama
Reklama

- Nie jest to nasze widzimisię. Wynika to z rozporządzenia rządu, które nałożyło większe stawki za korzystanie ze środowiska. Mamy w tej sprawie związane ręce. Mimo to staramy się, by podwyżki nie były zbyt dotkliwe. Nasze ceny i tak należą do najniższych w regionie – powiedział Extra Świecie Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły, która zarządza Międzygminnym Kompleksem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Skończył się też trzyletni okres gwarancji wykonawcy, w związku z czym spółka będzie od teraz musiała płacić za serwisowanie instalacji oraz naprawę maszyn i urządzeń. A to kolejne koszty.

Podwyżki tak, ale mniejsze

Reklama
Reklama

Radny Tomasz Szamocki oświadczył, że jest przeciwny jakimkolwiek podwyżkom.

- Nie po to mamy własny MKUOK, żeby podnosić opłaty mieszkańcom. Mamy piękny kompleks i dużo związanych z nim wydatków– argumentował.

Radny Tomasz Chiliński i burmistrz ripostowali, że z dywidendy i opłaty za dzierżawę gruntu do gminnej kasy wpływa od Eko-Wisły ponad 2 mln zł rocznie, które są przeznaczane na inwestycje służące mieszkańcom.

Reklama
Reklama

Klub Nasze Świecie zaproponował, aby podwyżki były niższe: 12,5 i 25 zł.

- Przy rosnących cenach żywności nawet te kilka złotych mniej, jakie zapłaci miesięcznie przeciętna rodzina, to już sporo – mówiła Ewa Joachimiak.

Budżetowe cuda

Reklama
Reklama

Radny Adam Cieślak pochwalił wprawdzie Eko-Wisłę za gospodarność, a jej prezesa za dbałość o firmę, ale przekonywał, że stawki proponowane przez jego klub, czyli Nasze Świecie, nie uszczuplą aż tak bardzo budżetu gminy.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieJubiler Corleone

- Prawda jest taka, że mieszkańcy i tak zapłacą za wzrost kosztów gospodarki odpadami –nie owijał w bawełnę Tomasz Chiliński. - Moim zdaniem miasto uczciwie stawia sprawę, bo każdy zapłaci tyle, ile śmieci zużyje. Budżet to nie jest coś oderwanego od rzeczywistości. Mówicie, że mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci, a resztę pokryje budżet. A z czego składa się budżet? W dużej mierze z naszych podatków. Więc jeśli nie zapłacimy bezpośrednio w opłacie śmieciowej, to pośrednio w formie podatków. Cudów nie ma.

Reklama
Reklama

Szamocki postawił na swoim

Podczas głosowania propozycja Naszego Świecia została odrzucona stosunkiem głosów 9 do 11. Za uchwałą burmistrza głosowało 10 radnych, ale również 10 było przeciw.

Zapanowała konsternacja, bo okazało się, że remis w głosowaniu oznacza, iż uchwały nie ma. W przyszłym roku zostają więc stare stawki, czyli 11,5 i 23 zł.

Reklama
Reklama

Sprawcą całego zamieszania był Tomasz Szamocki, który w pierwszym głosowaniu był przeciwny propozycji Naszego Świecia, ale w drugim… był też przeciwny uchwale burmistrza.

 - Jestem przeciwny jakimkolwiek podwyżkom, dlatego głosowałem za odrzuceniem obydwu uchwał – skwitował Szamocki.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Brawo panie Szamocki wszyscy

Brawo panie Szamocki wszyscy wokól mysła ,że my s…y pieniędzmi.Co rok to prorok-jak nie smieci to woda, centralne ,podatki od gruntów,żarcie drogie jak na zachodzie ,a zarobki mniejsze niż u nich zasiłek .Co mają zrobić emeryci i rencisci im dadzą 3zł podwyżki i niech się cieszą,że  stopa życia rośnie.

Ciekawe co się teraz stanie?

Ciekawe co się teraz stanie? Zawali się budżet gminy? Nic z tych rzeczy. Brawo panie Szamocki.

Nie rozumie też jednego, po jakiego grzybwa gmina wywaliła 40 mln zł na budowę kompleksu? Po to żeby mieszkańcy Świecia płacili wyższe stawki niż mieszkajacy w inych gminach? Nie trzeba było marnować tych 40 mln zł tylko wywozić śmieci do Grudziądza albo na inne wysypisko. Wtedy byśmy mieli śmeici po 11 zł, bo nie trzeba by wydawć kupy kasy na utrzymywanie wysypiska.

Mam nadzieję, że „radny?”

Mam nadzieję, że „radny?” Szamocki nigdy nie znajdzie się w komisji, która w świeckiej radzie miasta organizuje  budżet. Gdyby jednak to się stało, to może nas czekać wariant Morawieckiego. Sam jestem emerytem i trudno mi pogodzić się z podwyżkami, ale przyglądam się młodym ludziom, którzy wyrzucają śmieci do pojemników i to właniśnie wśród nich widać olewanie przy ich segregacjii. Radzę temu młodemu radnemu, żeby zainteresował się tym problemem, bo do mądrowania nie potrzeba wielkiego rozumu.

Reklama

Widzę, że ludzie burmistrza

Widzę, że ludzie burmistrza zaczynają hejtować Szamockiego. W sumie nie dziwi mnie to. Mało kto ma się odwagę postawić. Na szczęście wybocy widzą to i doceniają.

Cały czas Ministerstwo

Cały czas Ministerstwo Środowiska narzuca pewne obowiązki, które podnoszą koszty i ceny za składowanie odpadów, a także mają wpływ ustawy, które nakazują organizować przetargi i wtedy jak w naszej gminie ofertę składa jedna firma, która może dyktować cene. Żeby cały system odbioru śmieci zblilansował się w 100% mieszkańcy płaciliby 15 zł, a według zaproponowanej kwoty opłaty były mniejsze czyli 13.50.  I w tej sytuacji nie jest winna gmina, że są podwyżki tylko ustawodawca tj. Ministerstwo Srodowiska i o tym powinni głównie pamiętać mieszkańcy. Każdy chciałby płacić jak najmniej, ale budżet gminy to dobro wszystkich mieszkańców i nia wiele potrzeb musi starczyć – na wszystkie potrzeby nigdy nie wystarczy pieniędzy więc nie jest łatwo planować budżet.

Jeżeli gmina ma 2 miliony

Jeżeli gmina ma 2 miliony zysku na wysypisku

to jak to się ma do potrzeby podwyżki?

Reklama

Nie jestem hejterem radnego

Nie jestem hejterem radnego Szamockiego, ale patrzę na konkrety: Rząd PISu podnosi stawki za korzystanie ze środowiska nie dbając o kieszenie mieszkańców, z drugiej strony radny PISu jest przeciwko podwyżkom opłat za śmieci. To jest jakaś paranoja. Za chwilę rząd PISu podniesie opłatę za korzystanie z wody i znowu winę za podwyżkę będą ponosić samorządy. Może ustalcie tam w PISie swoje własne poglądy na drążenie kieszeni obywateli ?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Biznes

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Styl życia

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu Extra Świecie o planowanej sprzedaży zakładu Schumacher Packaging w Polednie koło Bukowca. Wiadomo już, kto chce go kupić.

Wiadomości

W mieszkaniu świecianina policjanci znaleźli ponad 200 gramów MDMA i marihuany. Teraz 21-latkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

W przedostatni weekend sierpnia kolejna edycja Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze. Ale wakacje pożegnamy nie tylko w rytmach bluesa, bo wystąpią też popularni rockowi...

Wiadomości

Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu to impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz lokalnych wydarzeń kulturalnych. To właśnie festiwalowi i...

Wiadomości

Mieszkańcy Świecia otrzymali pierwszeństwo w zakupie dietetycznej mieszanki chlebowej Panarium.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo