Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ilu jest ukraińskich uchodźców, jak sobie radzą i ile dzieci urodziło się w świeckim szpitalu

Mimo przyjazdu kolejnych grup, liczba ukraińskich uchodźców w powiecie świeckim utrzymuje się na poziomie około 1 tys. osób. Jedni przenoszą się do większych miast, inni wracają do zrujnowanego kraju. Są też tacy, którzy zapuszczają tu korzenie. Rośnie liczba ukraińskich dzieci, które jako miejsce urodzenia będą miały wpisane Świecie.

Udostępnij
ukr-2

O ile na początku wojny na Ukrainie próbowano prognozować datę jej zakończenia, o tyle teraz już nikt nie podejmuje się spekulacji na ten temat. Na razie nic nie wskazuje na to, aby miało to nastąpić w najbliższych miesiącach.

Na skutek działań wojennych równane z ziemią są kolejne ukraińskie miejscowości. To zmusza ludność cywilną do ucieczki. Wielu wybiera najprostszą i najkrótszą trasę wiodącą do Polski. Część z nich trafia do powiatu świeckiego.

-  Uchodźcy, którzy docierają do nas obecnie, to zupełnie inna grupa niż na początku wojny - podkreśla Zbigniew Semrau ze Starostwa Powiatowego w Świeciu, które m.in. koordynuje lokowanie Ukraińców w miejscach zbiorowego pobytu.

Reklama
Reklama

Pierwszą grupę stanowili w dużej mierze uciekinierzy, których działania wojenne bezpośrednio nie dotknęły, ale woleli wyjechać za wczasu, obawiając się, że pożoga wojenna wcześniej czy później dotrze także do ich miast, miasteczek i wsi. Jak się później okazało, ich obawy często były słuszne.

- W tej chwili przyjeżdżają ludzie, którzy doświadczyli wszystkich okropieństw wojny. Widzieli, jak palą się ich domy, są zabijani ich bliscy, znajomi. Pomoc im to ogromne wyzwanie dla wszystkich, którzy z nami współpracują - zaznacza Zbigniew Semrau.

Według szacunków, na terenie powiatu świeckiego przebywa obecnie około 1 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, w zdecydowanej większości to kobiety, dzieci oraz osoby starsze i schorowane. Liczba ta może być niepełna, bo nie wszystkie przyjazdy i wyjazdy są rejestrowane w odpowiednich urzędach.

Reklama
Reklama

Nieco ponad jedna trzecia ulokowana jest w miejscach zbiorowego pobytu, które znajdują się w Świeciu, Dworzysku, Terespolu Pomorskim, Przysiersku, Bukowcu i Osiu.

Można by się zastanawiać, dlaczego mimo przyjazdu kolejnych grup, liczba ukraińskich uchodźców w powiecie świeckim utrzymuje się na poziomie 1 tys., a nie większym? Są dwie zasadnicze przyczyny.

- Jedni przenoszą się do dużych miast, inni wracają na Ukrainę - wyjaśnia Zbigniew Semrau. - Niestety, jest coraz więcej takich przypadków, że ktoś, kto zdecydował się na powrót, gdy zobaczył że po jego domu nie ma śladu, a cała miejscowość jest zrujnowana, z powrotem przyjeżdżał do Polski.

Reklama
Reklama

Od 24 lutego, daty napaści Rosji na Ukrainę, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu zarejestrowano w sumie 154 Ukraińców. Obecnie jest ich 69.

- Dzięki naszym działaniom 36 osób skierowano na staż, 40 osobom zaproponowano szkolenie z języka polskiego, 9 osób podjęło pracę w ramach prac interwencyjnych a jedna została skierowana do pracodawcy w ramach doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy - wylicza Barbara Wojtalewicz, zastępca dyrektora PUP w Świeciu.

Skracanie się listy zarejestrowanych to przede wszystkim efekt podjęcie pracy (36 osób) i wniosek osoby bezrobotnej o wykreślenie z ewidencji, najczęściej związany z powrotem na Ukrainę (27 osób).

Reklama
Reklama

Podjęcie legalnej pracy utrudnia bariera językowa oraz fakt, że kobiety nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Wiele z nich chwyta się prac dorywcznych, np. przy sprzątaniu. Poza tym lokalne firmy szukają przede wszystkim mężczyzn.

Wśród kobiet uciekających przed wojną nie brakowało takich, które w chwili wyjazdu były w ciąży. Kilkanaście z nich urodziło dzieci w Nowym Szpitalu w Świeciu. 

- Do tej pory zarejestrowaliśmy 14 dzieci ukraińskich i jedno mołdawskie - podaje Adam Krawański, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (34)

  1. *"""

    23 sierpnia 2022 16:42

    Wołyń pamiętamy 

    Wołyń pamiętamy 

    • Jon

      23 sierpnia 2022 16:45

      No debil, kurna debil!!!!!!!!

      No debil, kurna debil!!!!!!!!!! Mój dziadek też uciekał z Wołynia, ale dziś to ma inne znaczenie…

      • Olo

        23 sierpnia 2022 16:51

        Jak może mieć inne znaczenie?

        Jak może mieć inne znaczenie?? Pomyśl.. Wyrzynali nas jak psy.

        • dopisek

          23 sierpnia 2022 17:13

          100% racji

          100% racji

        • Jon

          23 sierpnia 2022 17:55

          To prawda, część Ukraińców, 

          To prawda, część Ukraińców,  banderowców była winna mordów na polakach,… ale większą część była sąsiadami Polaków i żyła w normalnych stosunkach z nami. Dziś zagrożeniem są Rosjanie… brudni, odrażający , źli… tych się bój bo u 79 lat temu nie było cie na świecie i nie masz pojęcia co wtedy się działo. Zwyczajnie jesteś nogą z historii!!!

      • XD:)

        23 sierpnia 2022 19:37

        Gdyby twój dziadek nie zwiał

        Gdyby twój dziadek nie zwiał to byś tego komentarza dziś nie napisał – to chyba ma jakieś znaczenie.

    • Anonim

      23 sierpnia 2022 16:57

      Historię należy przypominać

      Historię należy przypominać ale nie rozdrapywać. No cóż po co teraz po 80 latach obwiniać II pokolenie Ukraincow, Niemców . Wojny by są i będą. Trzeba w obecnej sytuacji pomagać sąsiadom jak ich rusek napadł!

    • Historyk

      23 sierpnia 2022 17:36

      Skoro jesteś taki dobry z

      Skoro jesteś taki dobry z historii, jak zapewne uważasz, to powiedz, do kogo należało w tamtym czasie 3/4 Ukrainy i czy tamci Ukraińcy też zabijali Polaków na Wołyniu. Popiszesz się wiedzą czy tylko potrafisz hasła powtarzać?

    • Historyk

      23 sierpnia 2022 17:40

      To było pytanie do znawcy

      To było pytanie do znawcy pana *””” 🙂

    • idinahuj1

      23 sierpnia 2022 17:46

      Debilu, Twój komentarz to

      Debilu, Twój komentarz to woda na młyn dla prawdziwych wrogow Polski, czyli Ruskich. Ich politycy otwarcie już mówią, że Polski nie powinno byćna mapie. Co bardziej Ci przeszkadza, ludobójstwo sprzed dziesięcioleci, czy groźba wisząca nad Polską obecnie? Zapewne to pierwsze, bo jesteś durnym ruskim trollem!

  2. Anonim

    23 sierpnia 2022 17:02

    W czasie II wojny Irak też

    W czasie II wojny Irak też przyjmował 150 tysięcy Polaków  kraj muzułmański ale dziś nawet pisiory o tym nie wspomną. Ukraincy nich korzystają skoro pis chojnie daję im.kase to niech biorą kto by nie skorzystał.W latch 80 tych Polakom też pomagano na zachodzie różnymi zasiłkami. 

    • 88

      23 sierpnia 2022 17:15

      Byłem świadkiem w tamtym roku

      Byłem świadkiem w tamtym roku jak młodzi  Ukraińcy  koło trzydziestki użyli takich słów w kierunku Polaków ,zrobimy wam drugi Wołyń będziecie mordowani .Ukraińskie dzieci wyzywają Polaków i jeszcze mówią jeden do drugiego oni i tak nie rozumieją naszego języka .Znam rosyjski więc to wyłapałem , wyśmiewali i wyzywali starszą kobietę  i innych ludzi .

      • Anonim

        23 sierpnia 2022 17:22

        POLACY też pobili Niemców w

        POLACY też pobili Niemców w Krakowie w tramwaju bo mówili po niemiecku Polacy pobili Włochów w restauracji bo byli Włochami co.jakis czas studentów biją z innych krajów. 

      • rpol1

        23 sierpnia 2022 17:48

        A Polacy pobili w Krakowie

        A Polacy pobili w Krakowie obywatela Paragwaju, co oznacza, że cały narod polski chce eksterminować narod paragwajski. Myślę, że jesteśmy w przededniu wojny z Paragwajem.

        PS, tak, to sarkazm w odpowiedzi na debilny komentarz

  3. Anonim

    23 sierpnia 2022 17:04

    Dobrze ze Ukraincy podobni

    Dobrze ze Ukraincy podobni kuturiwo do Polaków bo jak to by byli czarni araby za miedzą? Należy pomagać bo czasem też ktoś kiedyś  nas napadnie przy dzisiejszej polityce rządu. 

  4. Anonim

    23 sierpnia 2022 17:17

    Sąsiadów napadnięto ruski

    Sąsiadów napadnięto ruski zabijają rabują gwałcom.II wojna światowa nic nikogo nie nauczyła ponad 26 milionów Rosjan zginęło 80 lat temu. I nic dalej lubią ginąć.  Ponad 20 kat temu w Jugosławii też wszyscy się mordowali i obozy były i NATO stało obok i nic nie.pomogli. więc teraz chociaż ujraincom trzeba pomóc. Bo wojny były są i będą. 

    • SamOn

      24 sierpnia 2022 02:33

      17.17 a ty najebany? Zwolnij

      17.17 a ty najebany? Zwolnij mistrzu,bo twojego bełkotu nikt nie rozumie.

  5. Patriota

    23 sierpnia 2022 17:24

    Wojny wywołują rzady co na

    Wojny wywołują rzady co na okrągło szukają wroga  rozdrapują historię. 

  6. Anonim

    23 sierpnia 2022 17:28

    Dziwne ze pis pomaga

    Dziwne ze pis pomaga Ukraincom skoro wszędzie z wszystkimi się kłóci i obwinia za to że sąsiada się nie zmieni. Pewnie mają w tym interes?

  7. Anonim

    23 sierpnia 2022 17:47

    Polacy to jest bardzo ,

    Polacy to jest bardzo , „tolerancyjny ” naród Polski prawdziwi katolicy nauki JP2 he.he dobre co.

  8. G1U

    23 sierpnia 2022 18:24

    Pracuję z Ukraińcami w

    Pracuję z Ukraińcami w Niemczech i to co oni okazują, jedni do dziś chwała Banderę i są faszystami druga grupa to ludzie otwarci na współpracę z Polakami pozostali! Pozostali czekają jak rozwinie się sytuacja są dwulicowi. Ja bym na nich uważam nigdy nie wiadomo co im do łba przyjdzie.

    • Anonim

      23 sierpnia 2022 20:01

      A ty pracujesz u Niemców,

      A ty pracujesz u Niemców, którzy wymordowali miliony Polaków i to ci nie przeszkadza? N ciebie też trzeba w takim razie uważać, bo idziesz tam gdzie kasa jest 🙂 To był sakazm, taka ironia 🙂

  9. Usunąć komentarze

    23 sierpnia 2022 19:16

    Czy ten portal jest kuźnią

    Czy ten portal jest kuźnią ruskich troli???????????????

    • Crg

      23 sierpnia 2022 19:43

      Ciebie usunąć co przeszkadza

      Ciebie usunąć co przeszkadza iż ludzi piszą prawdę, siedzisz w tym zacisku i łapiesz co do ciebie mówi TV i FM. Nadajesz się na trolla i jedź to Ruska.

    • Dżejsika z Polnej

      24 sierpnia 2022 09:23

      A jak myślisz??? Czy jak ktoś

      A jak myślisz??? Czy jak ktoś nie trzyma równo palca to jest trollem?

  10. Piter

    23 sierpnia 2022 20:18

    Ciekawe kiedy się zacznie

    Ciekawe kiedy się zacznie wykreslanie z podręczników niewygodnych fragmentów?? 

    • Patriota

      24 sierpnia 2022 00:37

      Ciebie wykreslili zaraz PO

      Ciebie wykreslili zaraz PO urodzeniu wiedzieli że będziesz powtarzał Twnoskie brednie.A podręcznik jest  świetny  polecam przeczytanie.

  11. Polak

    23 sierpnia 2022 22:48

    Ja rozumiem pomoc,ale to się

    Ja rozumiem pomoc,ale to się dzieje to jest parodia. 

    Podstawowe pytanie kto jest u kogo w gościnie?

    • Taki

      24 sierpnia 2022 00:42

      Taki jak ty głupek

      Taki jak ty głupek

    • Anonim

      24 sierpnia 2022 06:36

      A jak ty traktujesz swoich

      A jak ty traktujesz swoich gości?

  12. Yogi

    24 sierpnia 2022 07:16

    Co do Ukrainy powiem tylko

    Co do Ukrainy powiem tylko jedno na Eurowizji dali nam zero punktów. To najlepiej świadczy o tym kraju

    • xDDDDDDD

      24 sierpnia 2022 08:19

      o gurwa, a ja przedwczoraj

      o gurwa, a ja przedwczoraj ściszałem telewizor

  13. Wojskowa Komisja Uzpelnien

    24 sierpnia 2022 18:24

    Kobiety,dzieci,ludzie starsi

    Kobiety,dzieci,ludzie starsi to rozumiem,że potrzebują pomocy,ale ci walkonie w wieku poborowym?Na front bronić Ojczyzny!

  14. Anonim

    26 sierpnia 2022 10:26

    I około 200 tysięcy wyjechało

    I około 200 tysięcy wyjechało z Polski bronić ojczyzny. Sa też ojcowie trójki dzieci, którzy byli zwolnieni z poboru. Są też tacy, którzy mieszkają tu i pracują od 10 lat, maja tu żony i dzieci i boją się, że zostaną sierotami. To trudne wybory. Ale ty przecież bohaterze znad klawiatury wiesz lepiej. Gdyby nas Ruscy najechali pewnie sam bys pierwszy spieprzał na zachód.