Główny Inspektorat Transportu Drogowego podał, ile przypadków przekroczenia prędkości odnotowały w ubiegłym roku fotoradary. Sprawdziliśmy, ilu kierowców naruszających przepisy namierzyły urządzenia zlokalizowane w powiecie świeckim.
W województwie kujawsko-pomorskim jest 17 fotoradarów działających w systemie CANARD. Dwa z nich znajdują się w powiecie świeckim. Obydwa przy drodze krajowej nr 91 – jeden w Górnej Grupie (gmina Dragacz), a drugi w Bzowie (gmina Warlubie).
W naszym powiecie działają urządzenia nowego typu, Mesta Fusion RN, które zastąpiły poprzedni stary, wysłużony sprzęt. Potrafią jednocześnie śledzić do 32 pojazdów na kilku pasach ruchu z odległości aż 200 metrów. Mają również aparat fotografujący tylną tablicę rejestracyjną.
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, w 2024 r. fotoradar w Bzowie wykrył 2 368 naruszeń przepisów, a w Górnej Grupie - 1 809 (to więcej niż rok wcześniej, wtedy było to odpowiednio 1 975 i 1 658).
Jeśli przyjmiemy, że każdy taki przypadek kończył się mandatem, to wystawiono ich w ubiegłym roku prawie 4,2 tys.
W powiecie świeckim pojawią się kolejne urządzenia kontrolujące prędkość. Jak już informowaliśmy w Extra Świecie, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości na drodze ekspresowej S5 między węzłami Pruszcz (powiat świecki) i Trzeciewiec (powiat bydgoski).
Kamery zapiszą numer rejestracyjny pojazdu oraz datę i godzinę. Potem dane trafią do Centrum Automatycznego Systemu Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), który przelicza średnią prędkość, z jaką poruszaliśmy się na konkretnym odcinku.
Jeśli okaże się, że kierowca jechał za szybko, może spodziewać się mandatu. CANARD ma 180 dni na zawiadomienie kierowcy o wykryciu wykroczenia od momentu jego popełnienia. W zależności od tego, jak bardzo przekroczyliśmy prędkość, wysokość mandatu może się wahać od 50 zł do 2,5 tys. zł. Oprócz tego trzeba liczyć się też z punktami karnymi.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazuje, że odcinkowe pomiary prędkości działają skuteczniej niż zwykłe fotoradary, które powodują, że kierowca zwalnia tylko w ich pobliżu, a nie na dłuższym odcinku. Odcinkowy pomiar na drodze ekspresowej S5 między Pruszczem a Trzeciewcem ma pojawić się do połowy 2026 r.
W lipinkach by się chociaż przydał wskaźnik prędkości bo kierowcy z drewnem jeżdżą bardzo szybko
Najgorsza plaga to siedzenie na zderzaku, zauważyłem że dzieciaki 18-25 lat jeżdżą ludziom na zderzakach . Trzeba tutaj położyć nacisk na kary . Ogólnie w Świeciu jeździ się niebezpiecznie,policja wcale nie ma kontroli nad tym co dzieje się na tym mini mieście. Ostatnio jakiś gość przez Wojska Polskiego po przejściach dla pieszych jeździł motorem na jednym kole, chłopcy nagrywali to z chodników więc akcja była ustawiona. Kierunkowskazy na rondzie to używa tylko paru ludzi, reszta wprowadza kompletny chaos. Znaki stopów to nie istnieją może 10% kierowców zatrzymuje się. Policji nie ma ona nie ma całkowicie kontroli nad minimiastem
kierowca przewożący drewno ma ciężki zestaw, przekroczyć prędkość 50 takim zestawem jeszcze w Lipinkach to sukces.
Rządy nieudaczników Tuska wszędzie szukają sposobów jak tu doić szarych ludzi z ich pieniędzy.
Tylko wjeżdżając na taki odcinek pomiarowy połowa kierowców nawet nie wieo pomiarze,
albo jak dlugi odcinek , odcinki pomiarowe miały informować znaki o pomiarze i prędkości obowiązującej na tym odcinku, niestety tak nie zrobiono, do tego dziwne prawo mówiące że ograniczenie jest do najbliższego skrzyżowania, tylko co jest skrzyżowaniem na drodze szybkiego ruchu? Pasy włączania/wyłączania na inną drogę? Dużo skuteczniejsze i rzeczywiście zwalniające są zwykle fotoradary ( a raczej znaki informujące o fotoradarach, tam każdy zwalnia nawet więcej niż jest ograniczenie) no i widoczne patrole a nie chowające się w krzakach.
Podstawówka się kłania.
Pisownia to podstawa!!!
Kierunkowskazy w Świeciu prawie nie istnieją o komórkach nie wspomnę państwo szuka pieniędzy a one leżą na ulicy
A myślałem że po to budowane były drogi szybkiego ruchu żeby był na nich szybki ruch
Zapraszam do Gruczna
Mamy nawet nieudacznika który jeździ bez świateł a o prędkości to już nie wspomne
Ktoś to dobrze napisał że nasza policja TP się chowa za krzakami,za kukurydzą, zbożem itp byle nie być na widoku taka policja krzakowa!