Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. W tym roku w szkołach publicznych podlegających powiatowi matury zdawało łącznie 305 uczniów: 196 w liceach i 109 w technikach.
Egzamin dojrzałości w pierwszym terminie zakończył się pomyślnie dla 258 z nich (172 w liceach i tylko 86 w technikach).
Zdecydowana większość z tych, którzy nie zdali, będzie mogła podejść w sierpniu do egzaminu poprawkowego. Takich abiturientów będzie dokładnie 37.
Uczniowie byli raczej zgodni w ocenie, co do stopnia trudności tegorocznej matury. Wielu uważało, że była dość łatwa. Jak zawsze nie brakowało głosów, że łatwiejsza od próbnej.
Wyniki egzaminu dojrzałości nie do końca to potwierdzają.
- Nie dziwi fakt, że najwięcej osób nie zdało matematyki - mówi Bożena Gaca-Zielińska, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu. - Było ich w sumie 26. Pewnym zaskoczeniem są natomiast wyraźnie gorsze wyniki z języka angielskiego, którego nie zdało 12 abiturientów.
Chociaż wyniki są nieco poniżej oczekiwań i tak jest to powyżej średniej wojewódzkiej (82,9 % proc.) i krajowej (84,1 proc.). Suma dla liceów i techników w powiecie świeckim to 84,59.
Poniżej publikujemy zdawalność w poszczególnych liceach i technikach publicznych w Świeciu i Nowem.
I Liceum Ogólnokształcące w Świeciu
zdających 106 (nie zdało - 7, uprawnionych do poprawki - 6), zdawalność 93,4 proc. (w 2023 r. - 96 proc.)
II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu
zdających 60 (nie zdało - 6, uprawnionych do poprawki - 6), zdawalność 90 proc. (w 2023 r. - 92,1 proc.)
Liceum Ogólnokształcące w Nowem
zdających 12 (nie zdało - 3, uprawnionych do poprawki - 3), zdawalność 75 proc. (w 2023 r. - 92,3 proc.)
III LO w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu
zdających 18 (nie zdało - 8, uprawnionych do poprawki - 6), zdawalność 55,6 proc. (w 2023 r. - 37,5 proc.)
Średnia zdawalność w liceach w powiecie świeckim wyniosła w tym roku 87,7 proc. (w ubiegłym roku 88,9 proc.). Dla porównania, w województwie kujawsko-pomorskim było to 88,5 proc. (w 2023 r. - 91,5 proc.), a w skali kraju 88,6 proc (rok temu - 91 proc.).
A jak wypadły matury w technikach?
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu
zdających 21 (nie zdało - 2, uprawnionych do poprawki - 2), zdawalność 90,5 proc. (w 2023 r. - 100 proc.)
Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu
zdających 72 (nie zdało - 17, uprawnionych do poprawki - 11), zdawalność 76,4 proc. (w 2023 r. - 80 proc.)
Technikum w Nowem
zdających 16 (nie zdało - 4, uprawnionych do poprawki - 4), zdawalność 75 proc. (w 2023 r. - 70 proc.).
Średnia dla naszych techników to 78,9 proc. (w 2023 r. - 82,4 proc.).
Rośnie nam kolejne słabe, leniwe ale przemadrzale , roszczeniowe pokolenie. Utuczone pieniędzmi rodziców. Dramat.
Ale to LO w ZSP to jakaś porażka
Zdawalność to bardzo słaby wyznacznik. Lepiej jest podawać średnią bądź medianę z wyników, zwłaszcza rozszerzeń. Jak 20 na 100 uczniów nie zda, ale pozostali napiszą na 80%, to będzie to zdecydowanie większy sukces szkoły, niż jakby wszyscy zdali z wynikiem 30-40%.
Technikum nr 2 w Białym BRAWO:)
Niech się w końcu skończy w szkołach średnich tzw. niedopuszczanie do matury. Wtedy dopiero poczytamy o realnych wynikach.
A Menadżer ,tam to dopiero się popisali ,ale to chyba nie wina maturzystów.Szkola do likwidacji!!!
Takie wyniki to wina całego systemu poPIS i tzw. WSZYSTKOmiSieNALEZY(!) oraz tego, że połowa z tych dzieci powinna być w szkołach zawodowych (bez urazy oczywiście bo dobre szkoły zawodowe są bardzo potrzebne) . Nie bez winy są rodzice, którzy pchają dzieci do LO, do techników a później załatwiają im te wszystkie „DYS”… a te DYS.. i pitolenie psychologów o tym, jak każdy jest wspaniałym indywidualistą jest najgorszym wymysłem szkolnictwa ostatnich kilkunastu lat! Do tego wszechobecna roszczeniowość rodziców i lenistwo tego pokolenia i mamy piękny mix na to, że już teraz pracując z osobą po szkole masz chęć „popełnić czyn karalny” . Do czego to doszło przez te kilkanaście lat!??? Wychowaliśmy ( przynajmniej w połowie) nienadających się do niczego młodych ludzi zapatrzonych w smartfony i świat Instagrama! Wierzących we wszystko co poda nam internet bez umiejętności weryfikacji danych! Ale na to to już szkoła nie poradzi. Te dzieci nie potrafią rozwiązać najmniejszego problemu bez internetu! Szkoda gadać! Pozdrawiam