W spotkaniu wzięli udział: starosta Paweł Knapik, wicestarosta Roman Witt, kierownik wydziału bezpieczeństwa i transportu publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu Zbigniew Semrau oraz komendant powiatowy PSP st. bryg. Piotr Tkaczyński.
- Pragnę uspokoić mieszkańców powiatu świeckiego – mówi starosta Paweł Knapik. - Największe zagrożenie jest na Odrze i jej dopływach. Podwyższenia stanu wód Wdy i Wisły spodziewamy się w połowie przyszłego tygodnia. Z prognoz nie wynika jednak, by powódź objęła nasz region – dodaje.
- Jak wskazuje IMiGW, stan Wisły na wodowskazie w Chełmnie w kulminacyjnym momencie podniesie się do 360 cm – tłumaczy Zbigniew Semrau. - Nie ma więc się czego obawiać, ponieważ średni stan Wisły na tym odcinku wynosi 350 cm, a stan ostrzegawczy to 510 cm – dodaje.
Starosta zachęca jednak, by na bieżąco śledzić prognozy i reagować na ewentualne alerty pogodowe.
- Dziękuję wszystkim wszystkim, którzy czynnie wpierają poszkodowanych i włączają się w akcje ratownicze i zbiórki darów – mówi Paweł Knapik.
Dolnośląski Urząd Wojewódzki uruchomił adres mailowy: powodzianie@duw.pl, na który można kierować oferty dotyczące pomocy dla powodzian z terenu woj. dolnośląskiego.
Jak już informowaliśmy, w powiecie świeckim akcje pomocowe organizują:
- OSP Ratownik w Świeciu, ul. Laskowicka 2, dary będą przyjmowane od 16 do 20 września, od godz. 17.00 do 19.00, a w środę 18 września w godz. 19.00-20.00, tel. 533 258 186, 537 074 126.
- OSP w Warlubiu, ul. Bakowska 12, wsparcie można dostarczać do 17 września w godz. 12.00-20.00, nr telefonów: 515 165 814, 504 895 292, 693 553 680.
- OSP w Osiu, ul. Kościuszki 1, wsparcie można dostarczać do 20 września w godz. 10.00-12.00 i 16.00-19.00.
- OSP w Lipinkach (gmina Warlubie), tel. 784 386 652.
- Fundacja Makowo w Świeciu, ul. Mickiewicza 27, tel. 723 497 103.
Poszkodowanym najbardziej przyda się: żywność długoterminowa, woda pitna, środki higieniczne i środki czystości, worki, latarki, pompy wody, koce, ręczniki.
źródło: Starostwo Powiatowe w Świeciu
Dobrze wiedzieć, że są ludzie, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Z wyprzedzeniem. Z rozwagą. Z rozmysłem. Im można ufać. Odpowiedzialni. Pracowici. Sensowni. Dziękuję.
W końcu normalny komentarz. Też jestem tego zdania ,, przezorny zawsze ubezpiecziny”.
Należy udrożnić rzekę Wda od Przechowa do ujścia. Drzewa i chaszcze to naturalna przeszkoda na swobodny spływ wody. Kiedyś można było przejść wzdłuż rzeki . Wały mogą być za niskie,a tam mieszka dużo rodzin. Osobiście widziałem jak mała rzeka Radunia płynęła nad obwodnicą Trójmiasta,a Gdańsk Wrzeszcz został poważnie zalany wodą z tej rzeki
Za to im płacą z naszych pieniędzy to żadna łaska że pracują
Moim zdaniem do Gminy powinni pogłębiać rzeki a nie siedzą i nic nie myślą o tym. Wójt niech pojedzie nad Wisłę i zobaczy jakie są wyspy warto je pogłębić a rowy jakie są zawalone różnymi kszakami. Ekologia masakra,ekologię to będą mieli jak ich pozalewa. Oni działają w tedy jak się coś dzieje a będzie za późno a w firmach tak samo,ktoś sobie krzywdę zrobi to wtedy ruszają i na drogach też. Pozdrawiam Radnych. Żal jest i patrzeć na tych co tracą cały majątek a nawet życie przez klęskę żywiołową. Mamy nadzieję że szybko się skończy tak straszna powódź a ludzie wrócą do swoich domów 😥
Tak z tymi ludzmi jestesmy bezpieczni .SErce rosnie
Premie im dać za to po 10tys tak się napracowali aż po leci