Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Starość to w dużej mierze stan umysłu. Kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Rozmowa z Klaudią Miszewską, psychologiem i psychogeriatrą Optima Care w Świeciu

Udostępnij
klaudiam-1x

Jest takie powiedzenie, że starość Bogu nie wyszła.

Wiele osób ma problem z zaakceptowaniem swojego wieku. Dostrzegają, że znacznie trudniej przychodzi im zapamiętywanie, skupienie uwagi czy wykonywanie codziennych czynności. Jest to w pewien sposób nieuniknione, ale są sposoby na to, aby ten proces spowolnić. Umysł, który nie jest ćwiczony, stymulowany w odpowiedni sposób tak się zachowuje. Można temu przeciwdziałać np. biorąc udział w treningach funkcji poznawczych. Z doświadczenia, które wynoszę z pracy z osobami starszymi wiem, że wiele z nich mogłoby znacznie lepiej funkcjonować, gdyby w porę się nimi zajęto, gdyby zachęcono ich umysł do odpowiedniego wysiłku. Mózg jest takim samym narządem, jak inne. Żeby być sprawny, musi pracować.

Czy to znaczny, że można w jakiś sposób odsunąć taką starość, jakiej wolałby uniknąć każdy z nas?

Na pewno można spowolnić regres. Trzeba być jednak świadomym naturalnych ograniczeń. Umysł osoby starszej nie jest taki, jak dziecka, które potrafi błyskawicznie przyswajać wiedzę.  

 

W jaki sposób kondycja psychiczna powiązana jest z fizyczną?

Dobre pytanie. Nasza psychika bardzo mocno powiązana jest z ciałem. Dobrym przykładem może być żałoba. Ludzie, którzy za wszelką cenę starają się być twardzi, nie płakać, nie krzyczeć, chcą udowodnić swoją siłę, bo czują że rodzina od nich tego być może oczekuje, bardzo często później mają problemy kardiologiczne. Dlatego, że nie przeżyły żałoby we właściwy sposób. Ze zrozumiałych względów często problem ten dotyczy właśnie osób starszych, które żegnają małżonków, przyjaciół, znajomych. Ich świat w jakiś sposób się kończy, a na pewno nieodwracalnie zmienia. Stają przed wielkim wyzwaniem, jakim jest zaakceptowanie swojej śmiertelności. Zwykle o tym nie myślimy i to również jest zagadnienie, nad którym warto popracować z psychologiem. Śmierć i wszystko co się z nią wiąże, zostały dość mocno zepchnięte na margines. W czasie pandemii doświadczyliśmy tego w szczególny sposób. Wielu nie miało okazji nawet pożegnać się ze swoimi bliskimi. Od wielu miesięcy noszą w sercu ból, który może być w pewien sposób dla nich destrukcyjny.

W którym momencie warto pomyśleć o zwróceniu się o pomoc do specjalisty?

Na pewno sygnałem ostrzegawczym, którego nie wolno zlekceważyć, jest pojawienie się pewnego otępienia, apatii, braku zainteresowania światem. Dla wielu niezwykle krytycznym momentem jest przejście na emeryturę. Osoby które nie mają wokół siebie życzliwych ludzi, zwłaszcza młodszych w naturalny sposób zmuszających do pewnego wysiłku intelektualnego, zaczynają mieć problemy psychiczne, których konsekwencją bywają kłopoty ze zdrowiem. Później te zdrowotne rzutują na psychikę i koło się zamyka.

Jak wygląda późniejsza terapia?

To zależy od tego, co wykaże diagnoza. Warto ją sobie zrobić, zwłaszcza, że istniej możliwość uzyskania jej za darmo. Potem dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta odpowiedni trening funkcji poznawczych lub inna forma wsparcia właściwa do potrzeb.

Jako psychogeriatra pomaga pani także właściwie przejść przez żałobę, o której już wspomnieliśmy. To coś zupełnie nowego w naszej polskiej rzeczywistości.

To prawda. W ramach interwenci kryzysowych świadczę pomoc osobom, które nie radzą sobie z emocjami związanymi m.in. z żałobą. Każdy, kto czuje, że nie może sobie poradzić ze startą powinien rozważyć wizytę u psychologa. Naprawdę nie ma się czego wstydzić. Niestety, wielu z nas nie potrafi rozmawiać o swoich emocjach. Nawet z najbliższymi. Być może łatwiej będzie porozmawiać o pewnych sprawach z kimś obcym, kto w żaden sposób nie wykorzysta tej wiedzy, natomiast doradzi, jak oswoić lęki pojawiające się w takim momencie.  

A jeżeli pacjent jest schorowany i nie może przyjść do gabinetu, a chciałby z kimś porozmawiać o tym, co go dręczy?

W takich przypadkach możliwa jest wizyta w domu. Na co dzień współpracuję z osobami ciężko chorymi przebywającymi na oddziale długoterminowym. Często towarzyszę osobom w odchodzeniu. Wiele umierających osób nie otrzymuje należytej pomocy i muszą radzić sobie sami z tymi trudnymi doświadczeniami. Nie musi to tak wyglądać, stąd też wraz z Optima Care w Świeciu wyszliśmy naprzeciw potrzebom także tych osób. 


We wtorek 29 czerwca odbędą się bezpłatne konsultacje psychologiczne dla seniorów w Optima Care w Świeciu przy ul. Wyszyńskiego 15 (za pocztą, w miejscu dawnej apteki).

Rejestracja pod nr tel. 786 310 230. Liczba miejsc ograniczona. Początek o godz. 10.00. Wizyta będzie trwała 30 minut i ma na celu omówienie możliwości pracy z pacjentem.

Więcej o usługach oferowanych przez Optima Care w Świeciu tutaj.              

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama