Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecie i Nowe dostały pieniądze na przebudowę zamków. Co za nie zrobią?

Każdy zastrzyk dodatkowych pieniędzy cieszy, a jeśli wynosi on od 50 do 85 proc. wartości inwestycji, na pewno cieszy jeszcze bardziej.

Udostępnij
zamki-1

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał dofinansowanie dwóm dużym projektom w powiecie świeckim. Obydwa dotyczą zamków.

O przebudowie zamku w Świeciu pisaliśmy już kilkakrotnie. Przypomnijmy. Realizacja pierwszego etapu zakłada remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego. Na wieżę dostaniemy się kręconymi schodami, po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy.
REKLAMA

Zostaną też odtworzone gwiaździste sklepienia nad kaplicą i kapitularzem. Odbudowy doczeka się ściana między nimi. W pomieszczeniach będą mieściły się sale wystawowe Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej.

Reklama
Reklama

Wykonane zostaną fundamenty szybu windowego, ale sama winda, podobnie jak remont dachu, który ma być dwuspadowy i pokryty dachówkami, to już zadanie na drugi etap. Koło zamku pojawi się nieduży budynek, w którym będą mieściły się kasa i sklepik z pamiątkami.

Pamiętajmy, że zakres robót jest ogromny i mamy do czynienia z 670-letnim zabytkiem. Tak naprawdę nikt do końca nie wie, jakiego rodzaju budowlane przeszkody skrywają jego wnętrza

Prace w ramach pierwszego etapu mają potrwać do końca czerwca 2021 r. Szacowany koszt to blisko 5 mln 857 tys. zł. Przyznane niedawno dofinansowanie wyniesie 2 mln 472 tys. zł, czyli prawie 52 proc. wartości inwestycji.

Reklama
Reklama

- To świetna wiadomość. Jedyne co martwi, to krótki termin ustalony przez urząd marszałkowski - przyznaje Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Mamy niespełna 1,5 roku na rozstrzygnięcie przetargu, uporanie sie z ewentualnymi odwołaniami i rozpoczęcie prac, podczas których mogą pojawić się różne niespodzianki, opóźniające ich postęp. Pamiętajmy, że zakres robót jest ogromny i mamy do czynienia z 670-letnim zabytkiem. Tak naprawdę nikt do końca nie wie, jakiego rodzaju budowlane przeszkody skrywają jego wnętrza - zwraca uwagę wiceburmistrz.
REKLAMA

Miasto unieważniło w grudniu pierwszy przetarg na wykonawcę.

- Mieliśmy całą masę zapytań od firm zainteresowanych udziałem w przetargu. Nie byliśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie w ciągu kilku dni – wyjaśnia Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Kolejny przetarg ma zostać ogłoszony pod koniec stycznia.

Powody do zadowolenia mają też władze Nowego. Gmina również dostała dofinansowanie, którego procentowy udział w planowanej inwestycji będzie jeszcze większy niż w Świeciu. Przebudowa nowskiego zamku ma kosztować 898 tys. zł. Aż 763 tys., czyli 85 proc., dołoży urząd marszałkowski.
REKLAMA

- Przebudujemy klatkę schodową zamku i umieścimy w niej windę, którą będzie można dostać się na wszystkie kondygnacje. Robimy to głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych i starszych – zaznacza Czesław Woliński, burmistrz Nowego.

Reklama
Reklama

W planach jest zakup wyposażenia dla Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury, gdzie pojawi się komplet nowych krzeseł na sali widowiskowej. Na obecne, trzydziestoletnie krzesła narzekają wszyscy, którzy mieli okazję na nich posiedzieć. Zastąpią je nowe, tapicerowane. Mają się też pojawić się specjalne kotary, które poprawią akustykę sali.
REKLAMA

Z kolei biblioteka otrzyma komplet nowych krzeseł, lad i regałów na książki. Wyposażenie zamku uzupełnione zostanie także o salę wystawową na parterze. Dodatkowo gmina zamierza kupić instrumenty dla zespołu Fistulatores Novienses: komplet renesansowych fletów, keyboardy i fortepian.

Na tym nie koniec zmian na zamku w Nowem.

Reklama
Reklama

- W grudniu złożyliśmy wniosek do ministerstwa kultury na dofinansowanie remontu dachu i adaptację poddasza na dodatkowe pomieszczenia. Wydatek jest duży, bo aż 2,2 mln zł, ale jest szansa, że dotacja z ministerstwa pokryje 85 proc. kosztów - liczy burmistrz Czesław Woliński.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl


Udostępnij
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zrobią nic nie wartą

Zrobią nic nie wartą kosmetyke a reszta kasy „przypadnie”…na początku czarowali odbudową całego zamku i na czarach marach się skończyło:D

Zamek to najbardziej

Zamek to najbardziej charakterystyczne miejsce Świecia, dobrze że zaczęto to dostrzegać. To ogromny potencjał naszego miasta. 

Dokładnie. Może warto by się

Dokładnie. Może warto by się zastanowić nad odbudową całego zamku rożłożoną na lata?

Robią i zrobić nie mogą…

Robią i zrobić nie mogą… tylko bajki wciskają chociaż by już przestali łudzić bo i tak nic.z tego nie będzie…

W Nowem to mogli planty

W Nowem to mogli planty zrobić wokół zamku. Wiadomo tam jest duzo pracy która trzeba zrobic ręcznie. Ale też by władze mogliby o tym pomyśleć. Może i też pozyskali by jakieś fundusze. To miejsce kiedyś tetnilo życiem. A jeszcze jakby był balkon z widokiem na Wisłę. Powodzenia. 

A moze6by tak mieszkania

A moze6by tak mieszkania puste wyremontować??? Ludzie czekają za mieszkaniami TYLE czasu już prawie 3 lata .Bo kasa na remonty poszła na podwyżki urzędników !!

Wydaje mi się, że lepiej by

Wydaje mi się, że lepiej by było, gdyby biblioteka w nowskim zamku znajdowała się na parterze. Obecnie zajmuje pomieszczenia na dwóch wyższych kondygnacjach. Lepiej by było, gdyby mieściła się w jednym. Tu najczęściej przychodzą mieszkańcy, więc winda też byłaby rzadziej używana, a wiadomo, im częściej będzie używana, tym większe będą koszta za energię. Pomieszczenie na pierwszym piętrze idealnie nadawałoby się na salę wystawową, a pomieszczenie wyżej możnaby było wykorzystać  na potrzeby Domu Kultury, których przecież brakuje…

Macie w tym waszym cudnym

Macie w tym waszym cudnym miescie budzet obywatelski? 

Wiecie co to jest strategia orsg? Skad wynika zlozenie wniosku?idzciebpogadac z burnistrzem na dzien interesanta czy jak to sie nazywa. 

Moze gratulacje dla pracowników ktorzy napisali wniosek i zlozyli dokumenty. To nie jest bulka z masem irytujacy maruderzy. Nawet jezelinto ich obiwiazek. Usiadz z tylkiem i ogarnij temat.poczytaj. 

Nie spadam.juz nie czytam bo mnie krew zalewa. 

Gratulacje Nowe gratulacje Świecie.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama