Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecie ma budżet rozwoju czy niewykorzystanych szans?

Niespodzianki nie było. Radni przyjęli budżet na 2020 r. Przeciwny był tylko Dariusz Woźniak.

Udostępnij
zamek

REKLAMA

Dochody w wysokości 199 mln zł i wydatki na poziomie 201 mln zł. Niewielki, 2-milionowy deficyt zostanie sfinansowany pożyczkami. Na inwestycje przeznaczono 32 mln zł. Tak w skrócie wygląda przyszłoroczny budżet Świecia.

Wśród inwestycji zaplanowanych w 2020 r. znalazły się m.in. przebudowa zamku (4,5 mln zł) i zagospodarowanie jego otoczenia (2,5 mln), budynek z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (4,2 mln), sztuczne lodowisko z wielofunkcyjnym boiskiem (1 mln), ścieżka rowerowa Świecie-Czaple (2,5 mln zł), przebudowa drogi w Głogówku (790 tys.) i ul. 10 Lutego na odcinku między ulicami Gimnazjalną a Mickiewicza (700 tys.) oraz boisko przy szkole w Terespolu (500 tys.).
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podczas piątkowej sesji za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwko. Tym ostatnim był Dariusz Woźniak.

- To jest budżet niewykorzystanych szans i naszego potencjału - przekonuje radny.

Jego zdaniem Świecie powinno na większą skalę zaciągać pożyczki i wchodzić w partnerstwa publiczno-prywatne. Pozwoliłoby to trealizować inwestycje z większym rozmachem, jak chociażby budowa bulwarów nad Wdą. W tej ostatniej sprawie Woźniak złożył wniosek do budżetu, ale został on odrzucony.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Na pewno nie będziemy zaciągać wielomilionowych pożyczek w sytuacji, gdy wszystkie gminy w kraju, także nasza, zaciskają pasa z powodu mniejszych dochodów – ripostuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Powodem jest niewystarczająca subwencja oświatowa i spodziewane mniejsze wpływy z podatków. Wziąć pożyczkę to nie sztuka. Trzeba tylko pamiętać, że trzeba ją potem spłacić. A z czego to zrobić, gdy pogorszy się koniunktura? – pyta retorycznie Kułakowski.

Jego zdaniem Świecie będzie miało w przyszłym roku budżet bezpiecznego rozwoju, a nie niewykorzystanych szans.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Budżet zaciskania pasa a na

Budżet zaciskania pasa a na różne figle-migle typu molo ala Blankusz superkibel wycieczki radnych czy fajansowe zameczki to piniądze są

Odczep się od zamku , czekał

Odczep się od zamku , czekał bardzo długo na swoją kolejkę.

Darek myśli, Darek uważa…

Darek myśli, Darek uważa… Dajcie już spokój z pisaniem w ten sposob, bo ludzi g. interesuje co ten gość ma do powiedzenia. Zwłaszcza, że niewiele z tego wynika, nic mu się nie podoba i zawsze jest przeciw. Ze mu głupio nie jest zachowywać się w ten sposób, przecież każdy widzi że tylko rozgłosu szuka. 

Reklama

Panie Woźniak, jak są gorsze

Panie Woźniak, jak są gorsze czasy to nie bierze się ogromnych pożyczek. Żeby to wiedzieć naprawdę nie trzeba być ekonomistą.

Woźniak znowu ma te swoje

Woźniak znowu ma te swoje odloty?

Woźniak weź Ty swoją szefową

Woźniak weź Ty swoją szefową starościnę i walnijcie bulwary z powiatowyh pieniędzy, a nie miejskich. Albo dołóżcie do nich połowę co? Pierdzielisz że nic ci się w gminie nie podoba, a na powiatowym odcinku Wojska Polskiego przez parę tygodni stał słupek przy dziurze, bo nie miał kto tej dziury załatać tam gdzie jest bruk. Tego nie widziałeś? Raz o mało w ten słupek nie przywaliłem w nocy samochodem. zajmij się takimi sprawami, dziurami w drogach powiatowych a nie pierdołami typu kolej, bulwary parkingi wielopoziomowe czy metro, bo pewnie o tym też zaczniesz niedługo ględzić Słuchac już tego nie idzie.

Reklama

Nie głosowałem ani na żadnego

Nie głosowałem ani na żadnego z Panów Kułakowskiego, Knapika i Woźniaka, ale doceniam, że ten ostatni jest w opozycji i punktuje różne kontrowersyjne decyzje i mówi o różnych rzeczach, ktore dzieją się na komisjach. Zwykły mieszkaniec tego nie widzi. Demoracja ma tę zaletę, że ludzie mogą i nawet powinni się spierać i dyskutować jak coś zrobić i jak robić żeby było lepiej.

Kiedyś rzeka Wda była centrum

Kiedyś rzeka Wda była centrum rekreacyjnym miasta Świecia, dopiero dużo później powstało Deczno. Obecnie teren rzeki Wdy jest zarośnięty samosiejkami tak, że nie widać nawet takiej budowli jak zamek. Nie ma tłumaczenia że to Natura 2000, wystarczy spojrzeć na rzekę Wartę która też przepływa przez obszary Natura 2000, jest czysta zagospodarowana, więc można, tylko trzeba dobrego gospodarza. Co do dochodów miasta to na jakiej podstawie twierdzi się że są mniejsze. Proszę podawać konkretne wyliczenia, a nie operować propagandą bez pokrycia w faktach.

W komentarzach wypowiadają się ciągle ci sami hejterzy, płytcy ograniczeni bez polotu.

Odpowiadajac Panu redaktorowi

Odpowiadajac Panu redaktorowi na tytulowe pytania uwazam, ze jest to budzet niewykorzystanych szans.

Analizujac budzet na 2020 mozna dojsc do wniosku ze wydatki na inwestycje beda najmniejsze od lat. 

Z kolei dwie inwestycje zostaly przeniesione z 2019, tj. Zamek i mieszkania wspierane, a to oznacza bardzo bardzo bardzo zrownowazony rozwoj;))

Warto podkreslic ze mimo tak ” dobrego budzetu” i tak bierzemy pozyczke. Moim zdaniem jest to pozyczka konsumpcyjna a nie inwestycyjna…

Szkoda generalnie…

Reklama

Znowu o tym Dariuszu Woźniaku

Znowu o tym Dariuszu Woźniaku nudne się to staje facet udaje najmądrzejszego który zjadł wszystkie rozumy, a co do pana radnego w powiecie jako skarbnik tnie koszty jak wlezie a w gminie to chciałby zrobić rozpasanie i zadłużyć gminę. Niech się zdecyduje na wersję co do budżetu dobrze ze inni zarządzają gmina bo już byłoby po gminie jakby ten pan rządził.

O… To Woźniaka już nawet

O… To Woźniaka już nawet jego najtrwalsi przyjaciele nie wspierają? Sam jeden głosował przeciwko budżetowi? No cóż, kiedyś musieli się poznać, że to tylko bicie piany.

Jak najbardziej popieram

Jak najbardziej popieram bezpieczny budżet najłatwiej brać kredyty albo wydrenowac budżet do zera na zachcianki pana radnego, a potem kto będzie go spłacał oczywiście mieszkańcy panie radny Woźniak.

Reklama

Wożniak! wersja totalnej

Wożniak! wersja totalnej opozycji, tylko głupsza

Wszystko pięknie ładnie a dla

Wszystko pięknie ładnie a dla starych ludzi niema pieniędzy na opiekunki, od nowego roku będą musieli sami opłacać z niskich emerytur jak im starczy ?

A ja to jestem ciekaw na ile

A ja to jestem ciekaw na ile Woźniak zadłużył jako skarbnik powiat skoro taki chętny do zadłużania na grube miliony naszej gminy. Powie pan panie Woźniak?

Jak widać p.WOŹNIAK nie

Jak widać p.WOŹNIAK nie pozwala o sobie zapomnieć,w jego planach jest pogrążenie miasta i gminy w długach, a potem wykazanie niegospodarności Burmitrza. Ten model działania już przerabiał w pewnej instytucji i osiągnął zamierzony cel. Należy pamiętać, że budżet jest planowany na rok, na miejscu Radnego Woźniaka nie irytowałbym się, być może w kolejnym roku będzie stać miasto na „bulwary nad Wdą” i inne wizje Radnego. Napoleon mówił „Państwo to ja”, tą dewizą posługuje się Pan Woźniak z lekką parafrazą „Misto i Gmina to ja” im dłużej będziemy wsłuchiwali się w jego plany tym szybciej zgłupiejemy. Działanie Pana Radnego jest proste – składanie wniosków bez właściwego rozpoznania zagadnienienia za to bez opamiętania jeśli idzie o ilość, następnie w czasie kampanii wyborczej wykazć jaką indolencją i lekceważeniem jego wniosków wykazał się Burmistrz i Rada Miasta nie realizując lub negując jego pomysły. Zastanawiam się kiedy młodzież z II LO będzie mogła korzystać z porządnego obiektu sportowego przy szkole – wszak to podwórko (po części) Pana Skarbnika Powiatu. Skoro razem z Panem Kuflem są w opozycji i współpracują ze sobą to może… . Życzę by Święta Bożego Narodzenia przyniosły wszystki wiele radości oraz by spełniły się wszystkie życzenia jakie otrzymacie Państwo przy wigilijnym stole.

Bo Woźniak to ma fach w ręku

Bo Woźniak to ma fach w ręku (21 lat jest Skarbnikiem Powiatu), wykształcenie ekonomiczne, więc wie co mówi, dziwne, że nikt tego nie bierze pod uwagę, tylko to, że jest opozycją. 

Pan radny Woźniak po prostu

Pan radny Woźniak po prostu sprzedaje ludziom półprawdy i to co chce. Co więcej często mija się z prawdą licząc na to że odbiorcą tego nie sprawdzi. Jest populistą i mówi to co ludzie chcą usłyszeć. Robiąc te swoje tzw. konsultacje społeczne porównując Świecie z Poznaniem Krakowem Wrocławiem itd. jest po prostu zabawny. Na razie nie ma żadnej nocy sprawczej i to są dyskusje prywatne a nie konsultacje. Jak w Świeciu będzie Poznań Kraków czy Wrocław to po co tam jeździć i zwiedzać te piękne miasta. Nasze też jest piękne i ja nie chce mieszkać w metropolii tylko w takim mieście jak nasze. Jak panu radnemu jest tak źle tutaj to dlaczego do lepszych miast  się nie wyprowadzi? To kolejny powód by nie został Pan burmistrzem miasta które się panu nie podoba.  Proszę robić swoje śmieszne konsultacje na terenach powiatowych tam ma Pan dopiero pole do popisu !!! Tam jest co konsultować i co robić ale po co? Lepiej w godz. pracy robić inne rzeczy i jeszcze Starosta to toleruje szok….. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo