Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecie ma budżet rozwoju czy niewykorzystanych szans?

Niespodzianki nie było. Radni przyjęli budżet na 2020 r. Przeciwny był tylko Dariusz Woźniak.

Udostępnij
zamek

REKLAMA

Dochody w wysokości 199 mln zł i wydatki na poziomie 201 mln zł. Niewielki, 2-milionowy deficyt zostanie sfinansowany pożyczkami. Na inwestycje przeznaczono 32 mln zł. Tak w skrócie wygląda przyszłoroczny budżet Świecia.

Wśród inwestycji zaplanowanych w 2020 r. znalazły się m.in. przebudowa zamku (4,5 mln zł) i zagospodarowanie jego otoczenia (2,5 mln), budynek z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (4,2 mln), sztuczne lodowisko z wielofunkcyjnym boiskiem (1 mln), ścieżka rowerowa Świecie-Czaple (2,5 mln zł), przebudowa drogi w Głogówku (790 tys.) i ul. 10 Lutego na odcinku między ulicami Gimnazjalną a Mickiewicza (700 tys.) oraz boisko przy szkole w Terespolu (500 tys.).
REKLAMA

Reklama
Reklama

Podczas piątkowej sesji za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciwko. Tym ostatnim był Dariusz Woźniak.

- To jest budżet niewykorzystanych szans i naszego potencjału - przekonuje radny.

Jego zdaniem Świecie powinno na większą skalę zaciągać pożyczki i wchodzić w partnerstwa publiczno-prywatne. Pozwoliłoby to trealizować inwestycje z większym rozmachem, jak chociażby budowa bulwarów nad Wdą. W tej ostatniej sprawie Woźniak złożył wniosek do budżetu, ale został on odrzucony.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Na pewno nie będziemy zaciągać wielomilionowych pożyczek w sytuacji, gdy wszystkie gminy w kraju, także nasza, zaciskają pasa z powodu mniejszych dochodów – ripostuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Powodem jest niewystarczająca subwencja oświatowa i spodziewane mniejsze wpływy z podatków. Wziąć pożyczkę to nie sztuka. Trzeba tylko pamiętać, że trzeba ją potem spłacić. A z czego to zrobić, gdy pogorszy się koniunktura? – pyta retorycznie Kułakowski.

Jego zdaniem Świecie będzie miało w przyszłym roku budżet bezpiecznego rozwoju, a nie niewykorzystanych szans.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (40)

 1. Konfederat

  22 grudnia 2019 18:57

  Budżet zaciskania pasa a na

  Budżet zaciskania pasa a na różne figle-migle typu molo ala Blankusz superkibel wycieczki radnych czy fajansowe zameczki to piniądze są

  • Anonim

   22 grudnia 2019 19:00

   Tak to dorzuć jeszcze do tego

   Tak to dorzuć jeszcze do tego bulwary Woźniak, koej za 300 milionów Woźniaka i jesteśmy ugotowani.

  • miki

   23 grudnia 2019 05:51

   Ty Woźniak z ciebie taki

   Ty Woźniak z ciebie taki konfederat jak z koziej duqy trąbka.

 2. ak

  22 grudnia 2019 19:01

  Odczep się od zamku , czekał

  Odczep się od zamku , czekał bardzo długo na swoją kolejkę.

 3. Baron

  22 grudnia 2019 19:01

  Darek myśli, Darek uważa…

  Darek myśli, Darek uważa… Dajcie już spokój z pisaniem w ten sposob, bo ludzi g. interesuje co ten gość ma do powiedzenia. Zwłaszcza, że niewiele z tego wynika, nic mu się nie podoba i zawsze jest przeciw. Ze mu głupio nie jest zachowywać się w ten sposób, przecież każdy widzi że tylko rozgłosu szuka. 

  • Go$$c

   23 grudnia 2019 00:48

   D.Woźniak skarbnik powiatu ma

   D.Woźniak skarbnik powiatu ma autorytet dobrego skarbnika i rządzi finansami lepiej bardzo rozwojowo niż p.skarbnik z U M.

   • Patryk

    24 grudnia 2019 12:12

    Ale się uśmiałem dobry żart.

    Ale się uśmiałem dobry żart. Szkoda mówic o tym człowieku.

 4. Seba

  22 grudnia 2019 19:01

  Panie Woźniak, jak są gorsze

  Panie Woźniak, jak są gorsze czasy to nie bierze się ogromnych pożyczek. Żeby to wiedzieć naprawdę nie trzeba być ekonomistą.

  • olo

   22 grudnia 2019 19:09

   pytanie, czy te gorsze czasy

   pytanie, czy te gorsze czasy są naprawdę teraz?

   bo mam wątpliwości

   • Anonim

    22 grudnia 2019 19:11

    Już się zaczynają. A jak

    Już się zaczynają. A jak naprawdę zrobi się kiepsko za dwa czy trzy lata kiedy teg pożyczki trzeba będzie spłacać? Przecież widać że wszystkie gminy tną wydatki. Nie tylko Świecie.

  • Dariusz Woźniak

   23 grudnia 2019 15:49

   Dług inwestycyjny Gminy to 16

   Dług inwestycyjny Gminy to 16 milionów przy dochodach 200 milionów tj 8 procent. To tak jakby w gospodarstwie domowym przy dochodzie rocznym 100 tysięcy  zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 8 tysięcy. Przyznacie Państwo, że to zbyt ostrożne podejście. Ja proponuję nieco zwiększyć ten dług właśnie w czasach trudniejszych, bo po.pierwsze będziemy przeciwdziałać kryzysowi a po drugie skorzystamy z niższych cen. A przestrzeń do finansowania długiem jak widać jest. 

   • Wojtek

    24 grudnia 2019 12:17

    Ja akurat nie przyznaję, że

    Ja akurat nie przyznaję, że to bezpieczne podejście z zwiększeniem zadłużenia niech pan zejdzie na ziemie. Wystarczy, że w trakcie roku pojawi się jakaś ustawa a juz gminy maja nowe obowiązki a zero kasy albo ograniczone wpływy z podatków w jedną noc można uchwalić w jakiej rzeczywistości pan zyje chyba w swojej.

 5. ?

  22 grudnia 2019 19:04

  Woźniak znowu ma te swoje

  Woźniak znowu ma te swoje odloty?

 6. Daruś

  22 grudnia 2019 19:09

  Woźniak weź Ty swoją szefową

  Woźniak weź Ty swoją szefową starościnę i walnijcie bulwary z powiatowyh pieniędzy, a nie miejskich. Albo dołóżcie do nich połowę co? Pierdzielisz że nic ci się w gminie nie podoba, a na powiatowym odcinku Wojska Polskiego przez parę tygodni stał słupek przy dziurze, bo nie miał kto tej dziury załatać tam gdzie jest bruk. Tego nie widziałeś? Raz o mało w ten słupek nie przywaliłem w nocy samochodem. zajmij się takimi sprawami, dziurami w drogach powiatowych a nie pierdołami typu kolej, bulwary parkingi wielopoziomowe czy metro, bo pewnie o tym też zaczniesz niedługo ględzić Słuchac już tego nie idzie.

 7. POL

  22 grudnia 2019 19:12

  Nie głosowałem ani na żadnego

  Nie głosowałem ani na żadnego z Panów Kułakowskiego, Knapika i Woźniaka, ale doceniam, że ten ostatni jest w opozycji i punktuje różne kontrowersyjne decyzje i mówi o różnych rzeczach, ktore dzieją się na komisjach. Zwykły mieszkaniec tego nie widzi. Demoracja ma tę zaletę, że ludzie mogą i nawet powinni się spierać i dyskutować jak coś zrobić i jak robić żeby było lepiej.

  • Kamila

   24 grudnia 2019 12:20

   Co punktuje ciągle robi

   Co punktuje ciągle robi zadymę nic mu się nie podoba traktuje innych jak głupków, a samego siebie jak najmadzrzejszego, który wszystkie rozumy zjadł.

 8. kiedyś

  22 grudnia 2019 19:57

  Kiedyś rzeka Wda była centrum

  Kiedyś rzeka Wda była centrum rekreacyjnym miasta Świecia, dopiero dużo później powstało Deczno. Obecnie teren rzeki Wdy jest zarośnięty samosiejkami tak, że nie widać nawet takiej budowli jak zamek. Nie ma tłumaczenia że to Natura 2000, wystarczy spojrzeć na rzekę Wartę która też przepływa przez obszary Natura 2000, jest czysta zagospodarowana, więc można, tylko trzeba dobrego gospodarza. Co do dochodów miasta to na jakiej podstawie twierdzi się że są mniejsze. Proszę podawać konkretne wyliczenia, a nie operować propagandą bez pokrycia w faktach.

  W komentarzach wypowiadają się ciągle ci sami hejterzy, płytcy ograniczeni bez polotu.

  • Płytki hejter

   22 grudnia 2019 20:01

   To sobie sprawdź ile wyniosła

   To sobie sprawdź ile wyniosła subwencja oświatowa na 2019 r., ai ile wyniesie na 2020 r. Wtedy będziesz wiedział, że dochody są mniejsze. Przepraszam, że ktokolwiek śmie krytykować twojego idola Dariusza Woźniaka 🙂

   • Ksiegowa mafii

    22 grudnia 2019 20:32

    Co do subwencji to akurat

    Co do subwencji to akurat jest wieksza tylko zjadły ja podwyżki dla kabareciarzy krówkowych i kasty nie mającej butów zimowych

   • Dariusz Woźniak

    23 grudnia 2019 15:57

    Subwencja oświatowa na 2020

    Subwencja oświatowa na 2020 spada, bo jest jeden rocznik mniej (Nie ma gimnazjów). Mniej uczniów to mniej godzin i niższe koszty. 

    • Kama

     24 grudnia 2019 12:11

     Zawsze subwencja oświatowa

     Zawsze subwencja oświatowa była niedoszacowana rząd daje mniej pieniędzy i gminy coraz wiecej muszą dokładać w innych zadaniach jest podobnie. Juz nie wspominając o podwyżce kosztów prądu, śmieci, pracy. Dlatego nie warto szaleć tak jak radny dariusz woźniak chciał.

  • Płytki hejter

   22 grudnia 2019 20:30

   Odpowiem Ci. Subwencja jest

   Odpowiem Ci. Subwencja jest mniejsza o 2 miliony. Tymczasem w górę poszły wynagrodzenia nauczycieli. Rząd dał podwyżkę nauczycielom, ale nie zabezieczył na nią pieniędzy, więc muszą za to zapłacić samorządy. Trzeba więc uwzględnić nie tylko tę mniejszą subwencję, ale też dodatkowe pieniądze na podwyżki. Do tego dochodzą mniejsze wpływy z podatków. Ale Woźniak chce pożyczki brać. A co tam! Geniusz finansowy.

 9. Bla

  22 grudnia 2019 20:20

  Odpowiadajac Panu redaktorowi

  Odpowiadajac Panu redaktorowi na tytulowe pytania uwazam, ze jest to budzet niewykorzystanych szans.

  Analizujac budzet na 2020 mozna dojsc do wniosku ze wydatki na inwestycje beda najmniejsze od lat. 

  Z kolei dwie inwestycje zostaly przeniesione z 2019, tj. Zamek i mieszkania wspierane, a to oznacza bardzo bardzo bardzo zrownowazony rozwoj;))

  Warto podkreslic ze mimo tak ” dobrego budzetu” i tak bierzemy pozyczke. Moim zdaniem jest to pozyczka konsumpcyjna a nie inwestycyjna…

  Szkoda generalnie…

  • Anonim

   22 grudnia 2019 20:32

   Burmistrz przyznawał, że to

   Burmistrz przyznawał, że to budżet ostrożnego rozwoju, nie mówił o tym, ze to jakiś super budżet. Oczywiście informacja o tym, ze gminy zaciskają pasa ze względu na mniejsze dochody do Ciebie nie dociera?

  • Grażyna Styczeń Radna

   22 grudnia 2019 22:39

   Remont zamku przeniesiony na

   Remont zamku przeniesiony na 2020 ponieważ nie wyłoniono jeszcze firmy w przetargu są pewne problemy a jeśli chodzi o mieszkania wspomagane to w przyszłym roku można pozyskać fundusze zewnętrzne na ten cel i gmina tylko częściowo poniesie koszty ich budowy więc chyba warto…  Życzę radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich Państwa. 

 10. Kinia

  22 grudnia 2019 20:41

  Znowu o tym Dariuszu Woźniaku

  Znowu o tym Dariuszu Woźniaku nudne się to staje facet udaje najmądrzejszego który zjadł wszystkie rozumy, a co do pana radnego w powiecie jako skarbnik tnie koszty jak wlezie a w gminie to chciałby zrobić rozpasanie i zadłużyć gminę. Niech się zdecyduje na wersję co do budżetu dobrze ze inni zarządzają gmina bo już byłoby po gminie jakby ten pan rządził.

 11. Bokser

  22 grudnia 2019 20:43

  O… To Woźniaka już nawet

  O… To Woźniaka już nawet jego najtrwalsi przyjaciele nie wspierają? Sam jeden głosował przeciwko budżetowi? No cóż, kiedyś musieli się poznać, że to tylko bicie piany.

 12. Patryk

  22 grudnia 2019 20:47

  Jak najbardziej popieram

  Jak najbardziej popieram bezpieczny budżet najłatwiej brać kredyty albo wydrenowac budżet do zera na zachcianki pana radnego, a potem kto będzie go spłacał oczywiście mieszkańcy panie radny Woźniak.

 13. Daruś

  22 grudnia 2019 20:53

  Wożniak! wersja totalnej

  Wożniak! wersja totalnej opozycji, tylko głupsza

  • Ariel

   22 grudnia 2019 20:58

   Adwent, czas się w końcu

   Adwent, czas się w końcu wysiszyc, glupszy

 14. Anonim

  22 grudnia 2019 23:29

  Wszystko pięknie ładnie a dla

  Wszystko pięknie ładnie a dla starych ludzi niema pieniędzy na opiekunki, od nowego roku będą musieli sami opłacać z niskich emerytur jak im starczy ?

 15. Pytanie do pana Woźniaka

  23 grudnia 2019 08:24

  A ja to jestem ciekaw na ile

  A ja to jestem ciekaw na ile Woźniak zadłużył jako skarbnik powiat skoro taki chętny do zadłużania na grube miliony naszej gminy. Powie pan panie Woźniak?

  • Dariusz Woźniak

   23 grudnia 2019 15:43

   Dług 20 milionów przy

   Dług 20 milionów przy dochodach 122 miliony tj ok 16 procent. Pozdrawiam 

   • Wiki

    24 grudnia 2019 12:23

    Porownujac gminę Świecie to

    Porownujac gminę Świecie to spore procentowo zadłużenie powiatu. Czyli chciałby pan tak samo zadlużyć gminę i pozostawić na poniewierke.

 16. RONIN

  23 grudnia 2019 09:05

  Jak widać p.WOŹNIAK nie

  Jak widać p.WOŹNIAK nie pozwala o sobie zapomnieć,w jego planach jest pogrążenie miasta i gminy w długach, a potem wykazanie niegospodarności Burmitrza. Ten model działania już przerabiał w pewnej instytucji i osiągnął zamierzony cel. Należy pamiętać, że budżet jest planowany na rok, na miejscu Radnego Woźniaka nie irytowałbym się, być może w kolejnym roku będzie stać miasto na „bulwary nad Wdą” i inne wizje Radnego. Napoleon mówił „Państwo to ja”, tą dewizą posługuje się Pan Woźniak z lekką parafrazą „Misto i Gmina to ja” im dłużej będziemy wsłuchiwali się w jego plany tym szybciej zgłupiejemy. Działanie Pana Radnego jest proste – składanie wniosków bez właściwego rozpoznania zagadnienienia za to bez opamiętania jeśli idzie o ilość, następnie w czasie kampanii wyborczej wykazć jaką indolencją i lekceważeniem jego wniosków wykazał się Burmistrz i Rada Miasta nie realizując lub negując jego pomysły. Zastanawiam się kiedy młodzież z II LO będzie mogła korzystać z porządnego obiektu sportowego przy szkole – wszak to podwórko (po części) Pana Skarbnika Powiatu. Skoro razem z Panem Kuflem są w opozycji i współpracują ze sobą to może… . Życzę by Święta Bożego Narodzenia przyniosły wszystki wiele radości oraz by spełniły się wszystkie życzenia jakie otrzymacie Państwo przy wigilijnym stole.

 17. Olo

  23 grudnia 2019 21:05

  Bo Woźniak to ma fach w ręku

  Bo Woźniak to ma fach w ręku (21 lat jest Skarbnikiem Powiatu), wykształcenie ekonomiczne, więc wie co mówi, dziwne, że nikt tego nie bierze pod uwagę, tylko to, że jest opozycją. 

  • Kamil

   24 grudnia 2019 12:26

   Tak jest najmądrzejszy, a

   Tak jest najmądrzejszy, a reszta to motłoch takich pseudo ekonomistów mamy w kraju sporo, którzy chcą rozwalać nie swoją kasę. Ze ktoś tyle lat pracuje nie świadczy zawsze o profesjonalizmie.

 18. Uczestnik

  24 grudnia 2019 01:19

  Pan radny Woźniak po prostu

  Pan radny Woźniak po prostu sprzedaje ludziom półprawdy i to co chce. Co więcej często mija się z prawdą licząc na to że odbiorcą tego nie sprawdzi. Jest populistą i mówi to co ludzie chcą usłyszeć. Robiąc te swoje tzw. konsultacje społeczne porównując Świecie z Poznaniem Krakowem Wrocławiem itd. jest po prostu zabawny. Na razie nie ma żadnej nocy sprawczej i to są dyskusje prywatne a nie konsultacje. Jak w Świeciu będzie Poznań Kraków czy Wrocław to po co tam jeździć i zwiedzać te piękne miasta. Nasze też jest piękne i ja nie chce mieszkać w metropolii tylko w takim mieście jak nasze. Jak panu radnemu jest tak źle tutaj to dlaczego do lepszych miast  się nie wyprowadzi? To kolejny powód by nie został Pan burmistrzem miasta które się panu nie podoba.  Proszę robić swoje śmieszne konsultacje na terenach powiatowych tam ma Pan dopiero pole do popisu !!! Tam jest co konsultować i co robić ale po co? Lepiej w godz. pracy robić inne rzeczy i jeszcze Starosta to toleruje szok….. 

  • Piotrek

   24 grudnia 2019 12:29

   Wreszcie ktoś napisał cały

   Wreszcie ktoś napisał cały prawdę. Brawo.

  • Krystyna

   24 grudnia 2019 12:30

   W 100% prawda.

   W 100% prawda.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama