Szkoła Podstawowa nr 5 w Świeciu jakiś czas temu przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki temu placówka otrzymała nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia.
Głównym celem tej inicjatywy jest zainteresowanie młodych ludzi nauką, techniką, inżynierią, sztuką i matematyka. Angielskie odpowiedniki tych dziedzin tworzą skrót STEAM.
- Do tej pory przekazane szkole zestawy były wykorzystywane podczas dodatkowych zajęć dla zainteresowanych - tłumaczy Filip Dalaszyński, katecheta i zarazem miłośnik nowych technologii. - Cel jaki stawiają sonie autorzy programu jest bardzo czytelny: za pomocą zabawy oswajać uczniów z matematyką, fizyką, chemią. Pokazywać jak w praktyczny sposób można wykorzystywać wiedzę z przedmiotów, bez których nie ma nowoczesnej inżynierii.
W miniony piątek, inaczej niż zwykle, do twórczej zabawy zaproszono całe klasy. Uczniowie przez kilka godzin rozwiązywali problemy, jakie stawiały przed nimi kolejne stanowiska wymagające innej wiedzy lub umiejętności.
- Chcemy poprzez te zajęcia rozwijać u naszych uczniach kreatywne myślenie - podkreśla Elżbieta Nowak, dyrektor SP5 w Świeciu. - Dlatego od przyszłego roku szkolnego wejdą one na stałe do grafika.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie z jakim uczniowie w piątek wykorzystywali np. możliwości zestawów elektronicznych czy też ile radości dawało i projektowanie wydruków 3D można się spodziewać, że ta oferta zostanie przyjęta z entuzjazmem.
- Dość niespodziewania chyba największy zachwyt wzbudziła nauka lutowania - śmieje się Filip Dalaszyński. - Zaraz potem był projektowanie 3D.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Świetna inicjatywa. Brawo.
Świetna inicjatywa. Brawo.