Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Świecki szpital ma nowego właściciela. Jest decyzja

Nowy Szpital w Świeciu zmienił właściciela. Ostatnie słowo należało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdzał czy nie doprowadzi to do monopolizacji rynku.

Udostępnij
nowy-szpital-14

Jak już informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, pod koniec listopada sfinalizowano kupno Grupy Nowy Szpital przez słowacko-czeski fundusz inwestycyjny Penta Hospitals International.

Fundusz kupił całą Grupę Nowy Szpital Holding, której centrala mieści się w Szczecinie. Należy do niej 10 placówek w województwach małopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim, w tym szpital w Świeciu.

Zgodę musiał jeszcze wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdził, czy transakcja nie spowoduje, że powstanie spółka, która będzie miała dominującą pozycję w kraju w tym segmencie rynku usług medycznych (Penta jest również włascicielem sieci szpitali i przychodni specjalistycznych w Polsce).

Reklama
Reklama

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek PHPL s.r.o. z siedzibą w Bratysławie, Słowacja, wydaje zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PHPL s.r.o. kontroli nad Grupą Nowy Szpital Holding S.A. z siedzibą w Szczecinie - czytamy w decyzji wydanej przez UOKiK.

Pozytywna decyzja UOKiK otworzyła drogę do podpisania umowy wieńczącej transakcję.

Czy zmiana właściciela będzie miała wpływ na sytuację Nowego Szpitala w Świeciu, w którym powiat świecki ma 49 proc. udziałów?

Reklama
Reklama

- Powiat nadal posiada swoje udziały. Właściciela zmienia 51 proc. udziałów Grupy Nowy Szpital Holding - powiedział Extra Świecie Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu i zarazem przedstawiciel starostwa w radzie nadzorczej Nowego Szpitala w Świeciu. - Kluczowe w tej sprawie jest to, że powiat wciąż pozostaje właścicielem majątku. Ma też prawo głosu w przypadku ewentualnych zmian w zakresie świadczonych usług.

Zdaniem Dariusza Woźniaka, zmiana własnościowa może przynieść wymierne korzyści. Dzięki temu, że Penta to duża spółka, może zapewnić mocniejszą pozycję w negocjowaniu cen leków, niektórych usług czy w sprawach kadrowych.

- Z informacji, jakie posiadamy dość jasno wynika, że dobrze się spisują w roli nadzorczej - mówi Woźniak. - Jestem przekonany, że w Świeciu, gdzie jest dobra sytuacja, nie tylko finansowa, będzie podobnie. Nie widzę zagrożeń, które mogłyby spowodować konieczność zamykania oddziałów - zaznacza skarbnik powiatu i członek rady nadzorczej świeckiego szpitala.

Reklama
Reklama

W podobnym tonie wypowiada się Grupa Nowy Szpital Holding.

- Dołączenie szpitali Grupy Nowy Szpital Holding do Grupy Penta Hospitals International zapewni szpitalom GNS stabilny rozwój usług medycznych, zwiększanie ilości i jakości leczenia stacjonarnego, ambulatoryjnego i diagnostyki oferowanej pacjentom - informuje Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Jak dodaje Marta Pióro, zmiana w strukturze właścicielskiej na poziomie Grupy Nowy Szpital Holding nie powoduje zmian w zasadach współpracy i obowiązujących umowach z partnerami powiatowymi i gminnymi. Podobnie jak z pracownikami na poziomie szpitala oraz instytucjami współpracującymi lub funkcjonującymi w tzw. otoczeniu.

Reklama
Reklama

Penta Hospitals International jest największą międzynarodową siecią szpitali i przychodni w Europie Środkowo-Wschodniej. Sieć obejmuje 34 szpitale, 31 przychodni oraz 26 placówek dla pacjentów przewlekle chorych zlokalizowanych w Czechach, Polsce i na Słowacji. Zatrudnia ponad 13 tys. pracowników.

- Po zawarciu umowy, PHI będzie zarządzał w Polsce 20 szpitalami, co pozwoli na zwiększenie dostępności i jakości leczenia oraz zapewni pacjentom lepszy dostęp do usług medycznych - argumentuje Marta Pióro.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko czy do coś zmieni???

Tylko czy do coś zmieni???

Nie, nie zmieni. Dla firmy,

Nie, nie zmieni. Dla firmy, spółki celem nadrzędnym jest zysk. Przychody osiąga z kontraktów NFZ, a koszty są optymalizowane, by zysk był jak największy. Pan de wu dobrze o tym wie, ale jest populistą i gada pod publiczkę. Zdrowie pacjenta jest na dalszym planie (często najdalszym). To wy pacjenci jesteście po to, by NFZ mógł zapłacić spółce. NFZ płaci za wykonanie usługi, nie za wyleczenie. Jeśli usługa jest wykonana, NFZ płaci, nieważne czy pacjent żyje czy zmarł. Spółka = cel nadrzędny: maksymalizacja zysku, nieważne jaka dziedzina.

Fajnie że korpo przejmuje

Fajnie że korpo przejmuje szpital, teraz człowiek będzie najważniejszy. :-))

Wypowiedzi pana Woźniaka w

Wypowiedzi pana Woźniaka w sprawie szpitala zawsze powinny być uzupełnione o informacje nt tego, że od lat w spółce tej zarabia pieniadze siedząc w radzie nadzorczej. Taki społecznik i obrońca ludu. Dziękuję. Kurtyna.

Wyremontowali żeby sprzedać 

Wyremontowali żeby sprzedać 

Reklama

Powiat zostawiając sobie 49%

Powiat zostawiając sobie 49% ma na coś wpływ? śmieszne niby na co? Jeśli właściciel z pakietem większościowym nie będzie się chcial zgodzić to się nie zgodzi nawet gdyby propozycha Starostwa była ciekawa – no i tyle. Tylko dobry personel medyczny z dużą empatią daje namacalny efekt dla chorego. Jak się spółka nazywa dla pacjenta nie ma znaczenia. Lepiej zróbcie coś by pracowali tu dobrzy lekarze i pozostały personel bo inaczej nie odbijecie złej opinii o tym miejscu…

Czy będzie gulasz i knedliki,

Czy będzie gulasz i knedliki, oraz Kozel do tego?

dziekujemy p.Wozniakowi,ale

dziekujemy p.Wozniakowi,ale przede wszystkim paniom Kempinskiej i Studzinskiej bo to one przyczynily sie do przekazania spolce ze Szczecina naszego szpitala i nigdy za to nie odpowiedzialy.P.Studziska caly czas milczy…

Po co ten są szpital skoro

Po co ten są szpital skoro trzeba jeździć po Bydgoszczy i Grudziądza z dziećmi nawet jak jedno pełnoletni

Ten Woźniak naprawdę jest

Ten Woźniak naprawdę jest ekonomistą? 49 proc. udziałów powiatu w spółce, w której pozostałe 51 proc. udziałów jest w jednym ręku? Przecież to najgorszy z możliwych sobie do wyobrażenia scenariuszy!!!

Reklama

Boże czuwaj nad nami jesteśmy

Boże czuwaj nad nami jesteśmy w ogromnym niebezpieczeństwie 

Proponuję zamknąć japy, żeby

Proponuję zamknąć japy, żeby się nie ośmieszać „znafcy” od wszystkiego. 

Nemocnice na kraji mesta

Nemocnice na kraji mesta

1. W spółkach prawa

1. W spółkach prawa handlowego głosuje się udziałami. Powiat Świecki jest mniejszościowym udziałowcem i zawsze zostanie przegłosowany. Jeśli ktoś wierzy P. Studzińskiej że jest inaczej, to oznacza, że dla niego 49 jest więcej niż 51.  Z kimś takim nie warto tracic czasu na merytoryczną dyskusję.

2. Obecność P. Woźniaka w radzie nadzorczej jest korzystna dla powiatu jako udziałowca, bo przynajmniej wie co kontroluje, potrafi czytać bilans i rachunek zysków i strat. W porównaniu do niego poprzedni przedstawiciel powiatu w radzie nadzorczej (z Nowego) był jak dziecko we mgle. 

3. Problemem jest to, że w mojej ocenie P. Woźniak i P. Studzińska utoższamiają się bardziej z interesem spółki, niż z interesem powiatu jako jej udziałowca. Pomijam tu interes pacjentów i pozim świdczonych przez spółkę usług medycznych. 

4. Samo funkcjionowanie szpitala jako spółki prawa handlowego nie jest złe, bo w przeciwieństwie do Zakładu Opieki Zdrowotnej jest karna odpowiedzilność zarządu spółki za jej wynik finansowy, co zabezpiecza powiat (lub każdy inny samorząd) przed odpowiedzialnością za długi, które może wygenerować dyrektor ZOZ-u w związku z dziłalnością medyczną.  Przypomnę że tak właśnie było w Świeciu. Powiat został z 20 milionami zadłużenia po SP ZOZ-ie, a spółka zaczynała działalność bez zobowiązań finansowych. 

5. Złe było doprowadzenie do całkowitego wyzbycia się przez powiat jakiegokolwiek wpływu na decydowanie o kontrakcie z NFZ-tem i na utratę kontroli nad bieżącą działalnością spółki. Za to odpowiadają P.P. Studzińska i Kempińska.  W momencie wyboru takiej drogi przekształcenia jedynie dwu radnych było przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Jednym z nich byłem ja, a drugim Pan dr. Mariusz Górski, który z powodu swego pryncypialnego stanowiska w sprawie dominującej pozycji firmy Know How ze Szczecina  został wykluczony z OPS-u i zaprzestał działalności samorządowej. Osobiście uważam że to jest wielka strata, bo był jednym z lepszych radnych jacy kiedykolwiek zasiadali w radzie powiatu. 

6. Sama zamiana posiadaczy akcji Grupy Nowy Szpital Holding SA ( z polskich osób fizycznych na czeski fundusz inwestycyjny ) która kontroluje spółkę z o.o. Nowy Szpital w Świeciu nie ma żadnego wpływu na istniejący stan.  Może poza tym, że dotychczasowi akcjonariusze znali dokładnie przebieg przekształcenia formy prawnej szpitala w Świeciu i roli w tym przekształceniu obecnej starosty P. Studzińskiej. Stąd może wynikać tak uległa postawa starosty wobec spółki Nowy Szpital. Obecny właściciel tj. fundusz inwestycyjny Penta traktuje wszystkie swoje inwestycje jako okazje do zarobku, ale nie w taki ordynarny sposób jak robili to dotychczasowi udziałowcy tj. drenując z zarządzanych podmiotów czystą gotówkę za różnego rodzaju usługi wykonywane na rzecz tych podmiotów. Czesi specjalizuja się w podnoszeniu wartości kontrolowanych przez siebie firm, by w odpowiednim momencie z duzym zyskiem je sprzedać.  

7. Duże znaczenie dla rozwoju sytuacji w świeckim szpitalu, bedzie miało to, jaki będzie kształt zarządu powiatu po przyszłorocznych wyborach. Uważam, że istnieją narzędzia z których powiat może i powinien skorzystać, aby poprawić jakość świadczonych przez szpital w Świeciu usług medycznych, bo z racji błędów popełnionych przy wpuszczeniu Know How do Świecia powiat nie jest już w stanie poprawić swojej pozycji w spółce.  

Wiem że ani P. Studzińska, ani P. Koszowski nie posiadają wiedzy, umiejętności i chęci, aby próbować obecny stan rzeczy zmienić (nawet z P. Woźniakiem w radzie nadzorczej) 

Pan Knapik jak zawsze

Pan Knapik jak zawsze oficjalnie i na temat !!!! Zatkało kakalo pismaki ???

Największym problemem plskiej

Największym problemem plskiej służby zdrowia jest monopol jednego „FUNDUSZU” – NFZ. Tu powinna być konkurencja między większą liczbą podmiotów, jak jest np. w Niemczech, gdzie to pieniądz podąża za pacjętem a nie odwrotnie. Inna sprawa to mała liczba lekarzy na 1000 mieszkańców. Tu też przegrywamy z innymi krajami, a kliki profesorsko-ordynatorskie tylko pielęgnują ten chory układ.

Wlaściciele się zmienili a

Wlaściciele się zmienili a Pióro pozostanie więc z szyciem lub z zastrzykiem przeciwteżcowym do Chełmna,Grudziadza czy Bydgoszczy.Wstyd że za własne pieniądze wychowaliśmy takiego weża boa zamiast esculapa.

„Problemem jest to, że w

„Problemem jest to, że w mojej ocenie P. Woźniak i P. Studzińska utoższamiają się bardziej z interesem spółki, niż z interesem powiatu jako jej udziałowca.”

Powiedział Pan A, to powie Pan B, dlaczego Pana zdaniem utożsamiają się bardziej z interesem spółki niż powiatu, konkret prosimy.

MAM YTANIE A DLACZEGO  PANI

MAM YTANIE A DLACZEGO  PANI STAROSTA  I KOSZOWSKI  NIE LECZA SIE  W SZITALU W SWIECIU TYLKO WYJEZDZAJA LECZYC SIE DO BYDGOSZCZY  LUB GRUDZIADZA.JEZELI BY SIE TAM LECZYLI TO INACZEJ PATRZYLI BY NA SWOJE DZIELO. A TAK POMIJAJAC TO MYSLE ZE TO OSTATNIA ICH KADENCJA. FRANEK ROLA I RODZINA CZEKA JUZ 8 LAT.

No nic się nie zmieni ,

No nic się nie zmieni , został ten sam personel bez empatii 

Dlaczego wyremontowali

Dlaczego wyremontowali prywaciażowi budynek? 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama