W 2020 r. mija 100 lat od powrotu Świecia, powiatu świeckiego i Pomorza Gdańskiego do odrodzonej Polski po 148 latach pruskiego zaboru.
Izba Regionalna Ziemi Świeckiej i OKSiR przygotowały 25 stycznia, w rocznicę wyzwolenia miasta, rekonstrukcję historyczną na Dużym Rynku. Będziemy świadkami wkroczenia polskich oddziałów do miasta, podobnie jak świecianie w 1920 r.
REKLAMA
Zobaczymy pokazy składające się z musztry konnej oraz pieszej, władania białą bronią i lancą oraz pozorowane walki w wykonaniu piechoty. Zapoznamy się także z rekonstrukcją umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia.
Obchodom towarzyszyć będzie ułańskie obozowisko, mobilne muzeum, zabytkowe pojazdy, konkursy z nagrodami dla publiczności, a także kuchnia polowa i stoiska gastronomiczne.
REKLAMA
Na tym nie koniec. Od lutego do listopada będzie trwał projekt „Świecie na stulecie”, upamiętniający 100-lecie powrotu miasta do macierzy, również realizowany przez izbę regionalną i OKSiR. Zaplanowano m.in. wystawy, zajęcia edukacyjne dla młodzieży, konkursy, piknik rodzinny, plener fotograficzny, a także imprezy sportowo-rekreacyjne: bieg przełajowy i rajd rowerowy. Więcej o projekcie i rekonstrukcji na Dużym Rynku wkrótce.
Świecie przejmowały wojska
Świecie przejmowały wojska Grupy Północnej Frontu Wielkopolskiego pod dow. płk. Wacława Jana Przeździeckiego do linii Wisła, Wiąg, stacja Laskowice, Sierosław, Małe Gacno, Kiełpin, Chojnice. Wojska Frontu Pomorskiego gen. Hallera zajmowały Pomorze od tej linii aż do morza. Historia się kłania!
Proponuję „Nie taka historia”
Proponuję „Nie taka historia” jak najszybciej skontaktować się z organozatorami by nie popełnili błędów i póki czas skorygowali swoje plany organizacyjne – może zdecudują się na poprowadzenie wykładu w czasie trwania projektu „Świecie na stulecie” przez Ciebie.