Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Szturm po wnioski na dodatek węglowy. Urzędnicy narzekają na niejasne przepisy

Już pierwszego dnia przyjmowania wniosków w każdym z urzędów złożono ich po kilkadziesiąt, a w niektórych nawet więcej. Jedną z przyczyn pośpiechu są rosnące ceny opału i problemy z jego dostępnością. Niektórzy obawiają się, że nie starczy dla nich pieniędzy.

Udostępnij
wegiel-swiecie

Tego można było się spodziewać. Od środy - pierwszego dnia przyjmowania wniosków o dodatek węglowy - we wszystkich urzędach gmin powiatu świeckiego panuje wielki ruch.

- Wydaliśmy już do wypełnienia ponad 200 spośród przygotowanych 2 tys. wniosków - mówi Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - Około 40 z nich już złożono. Teraz pracownicy zajmą się ich weryfikowaniem, co będzie dość żmudnym zajęciem, bo należy zweryfikować nie tylko adresy, ale przede wszystkim porównać dane z deklaracją dotyczącą źródeł ciepła i spalania opału.

Niemal równolegle wzrosło zainteresowanie wspomnianymi deklaracjami na temat wykorzystywanego źródła ciepła. Chociaż należało je wypełnić już dawno, niektórzy przypomnieli sobie o tym obowiązku dopiero teraz. Dlaczego? Bo bez tej informacji nie można ubiegać się o dodatek węglowy.

Reklama
Reklama

Wynosi on 3 tys. zł i przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

W Osiu złożono do tej pory około 50 wniosków.

- Pojawiają się różne wątpliwości - przyznaje Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Na przykład jak traktować sytuację, gdy wspólnie mieszkają rodzice oraz dorosły syn z żoną. W zasadzie są to dwa odrębne gospodarstwa domowe i każdemu z nich przysługują 3 tys. zł. Ustawa, na której się opieramy nie mówi nic o liczbie kotłów, tylko o liczbie gospodarstw domowych.

Reklama
Reklama

Ogromne zainteresowanie wnioskami - w Pruszczu przyjęto ich ponad 110 - można łatwo wytłumaczyć. Już teraz w wielu składnicach zaczyna brakować węgla. Dodatkowo istnieje realna groźba, że w momencie pierwszych wypłat, już teraz horrendalne ceny, jeszcze bardziej pójdą w górę.   

Wniosek o dodatek można składać w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania do 30 listopada.

Dodatek ma być wypłacany w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku. Tak zakłada ustawa. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty.

Reklama
Reklama

- W tej chwili nie dysponujemy nawet odpowiednią decyzją, a co dopiero pieniędzmi z budżetu państwa - mówi Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - Jest to zadanie zlecone i nie będziemy mogli dokonać żadnych wypłat, dopóki nie otrzymamy na ten cel środków. Innej drogi nie ma.

Póki co, trwa przyjmowanie wniosków. Nikt tak naprawdę nie wie, ile ich wpłynie.

Urzędnicy zastanawiają się, czy wszyscy uprawnieni je złożą i jaka będzie skala nieprawidłowości czy wręcz świadomych prób oszustwa.

- Bo, że takie będą, jest niemal pewne - usłyszeliśmy w jednej z gmin powiatu świeckiego.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Niestety zarówno portal

Niestety zarówno portal mieszkańca jak i link do wniosku online nie działają. To co miało ułatwić pracę urzędnikom i składanie wniosków mieszkańcom jak zwykle zawodzi 

PiS rozłoży Polskę na dno.

PiS rozłoży Polskę na dno.

***** ***

***** ***

Dawać hajs na wyngiel

Dawać hajs na wyngiel

Za platwusow nawet dna nie

Za platwusow nawet dna nie bylo hapales parobasie za 5 zl i karuzele vatoskie

Reklama

Tylko Pis

Tylko Pis

***** ** totalnych

***** ** totalnych

Przynajmniej sie ludzie

Przynajmniej sie ludzie trochę odkują po tej biedzie za PO-PSL

Wstyd wniosek wypełnić tylko

Wstyd wniosek wypełnić tylko nieudaczniki to robią 

założe się, że nawet wierni

założe się, że nawet wierni POwcy biorą wszystkie socjale, a po wniosek na wygniel byli już o 7 rano. bierze, ale się nie cieszy? Socjal większy od minimalnej krajowej.. chore

Reklama

Ja złożę wniosek i zgarnę

Ja złożę wniosek i zgarnę 3000 ale napewno nie na węgiel tylko na wódeczkę i też będzie ciepło:) Kocham PIS 🙂

Jeden ważny polityk z PiSu

Jeden ważny polityk z PiSu mówił w tv, żeby dodatek na węgiel brali tylko Ci, którzy naprawdę go potrzebują. Więc nie idźcie sympatycy PiSu po dodatek na węgiel, bo nie będą mieli za co pobudować Centralnego Portu Komunikacyjnego, który w naszej Polsce jest najbardziej potrzebny. No i na pensje dla p. Horały i jego ludzi muszą być pieniądze, chociaż nie widać, żeby przez dwa lata czymś się wykazali.

Bravo PIS  A Lemingom na

Bravo PIS  A Lemingom na pohvbel

Co za głupi naród.

Co za głupi naród. Wystarczyło naobiecywać, że bedą 3koła dopłaty i tym sposobem wyłudzili informacje, kto czym pali. Haha, oczywiście kasy nie ujrzycie na oczy,  a oni bedą mieli dane o waszych pozaklasowych kotłach.  Mózgu nie macie. 

Wyborcy PO won od dodatku 

Wyborcy PO won od dodatku 

Do He ,ty tak ci w TWNie

Do He ,ty tak ci w TWNie POwiedzieli ,a nie powiedzieli ci że wymogi wymiany kotła wprowadza na przymus Unia Europejska i Timersmark tego też ci tam nie powiedzieli 

Nawet nie chce myśleć  co by

Nawet nie chce myśleć  co by było z Polska w przypadku takich wyzwań i wojny i koronavirusa i krachu gdyby tamci rządzili. Brawo PIS

A co to ma do rzeczy kto tych

A co to ma do rzeczy kto tych wymogów oczekuje? Ważne, że zgłaszanie co CEEB nie jest przymusem i wielu nie zgłosiło. A teraz rzucili obiecanki cacanki i głupki polecieli zgłosić. Potem będzie płacz, że pismo dostali, że muszą zlikwidować piec i kupić nowy, na swój koszt. Hehw. A kogo to stać na wymiany kotłów? Co zmienią te śmieszne 3tys?

Do He doucz się synku i nie

Do He doucz się synku i nie opowiadaj lewackich dyrdymalów

TERAZ CZAS NA GAZ tzn. Brak

TERAZ CZAS NA GAZ tzn. Brak gazu i drogi. 

Żeby było tak jak było. ROK

Żeby było tak jak było. ROK 2011 najniższa  krajowa 1350zl paliwo  6 zł.

I pomyśleć, że to się dzieje

I pomyśleć, że to się dzieje w kraju, który ma pokłady węgla na najbliższe 200 – lat. O Tempora o Mores….

cała prawda o kasie na

cała prawda o kasie na dodatek węglowy – bezprawie i niesprawiedliwość…

serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8516447,dodatek-weglowy-patolegislacja-inflacja-fundusz-przeciwdzialania-covid.html

Pis to zło, od dziś gaz znów

Pis to zło, od dziś gaz znów drożeje. 

Zło to masz tam gdzie ci się 

Zło to masz tam gdzie ci się  szyja kończy A POwinno być coś  innego lemingu . Leć zobacz nad Wisłę czy rtęć płynie 

A wystarczy iść  na wybory.

A wystarczy iść  na wybory. Wygra ten co ma więcej  głosów.Po co to gadanie 

Ten  mur na granicy z

Ten  mur na granicy z Białorusią nie powstanie ani za rok ani za trzy lata – Donald  Tudk

Brawo dla kolegi wyżej  za

Brawo dla kolegi wyżej  za cytat jedno zdanie i wszystko jasne nos donaldinio ma już 5metrów długości A ile kłamstw jeszcze uslyszymy

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama