Z perspektywy czasu można powiedzieć, że było warto. Dziś "białe liceum", jak potocznie nazywany jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu jest spokojny o swoją przyszłość. Niedawno szkoła powiększyła się o pięć nowoczesnych sal, a w niedalekiej przyszłości na działce sąsiadującej z budynkiem stanie wyczekiwana od lat sala sportowa. Prace projektowe już trwają.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali do OKSiR, gdzie odbyła się część oficjalna z udziałem licznej grupy gości. Obok przedstawicieli samorządu na sali znaleźli się także byli dyrektorzy i nauczyciele II LO.
Przesłanką do utworzenia szkoły był pomysł Sławomiry Raińskiej, dyrektora Liceum Medycznego w Świeciu, aby powołać Liceum Promocji Zdrowia. Tę ideę poparły władze samorządu gminnego Świecia. Swoją aprobatę dla utworzenia Liceum Ogólnokształcącego o profilu zdrowotnym uzasadniały względami demograficznymi oraz koniecznością poszerzenia oferty wyboru szkół ponadpodstawowych, w tym zapewnienia atrakcyjnej alternatywy kształcenia ogólnego.
Z dniem 1 września 1992 rozpoczęło działalność II Liceum Ogólnokształcące w Świeciu. Pierwotnym zamiarem było utworzenie szkoły w miejsce funkcjonującego Liceum Medycznego, które planowano stopniowo wygasić. Jednak wspólna egzystencja obu szkół trwała jeszcze 10 lat, do 2002 r. W ten sposób w Świeciu zaistniała szkoła, która aby utrwalić swoje istnienie musiało przezwyciężyć dwie próby likwidacji, w 1996 i 2002 roku.
Odstąpienie przez kuratorium oświaty od całkowitej likwidacji Liceum Medycznego i uruchomienie w ramach tej szkoły kształcenia w zawodzie opiekunka dziecięca, spowodowały w 1996 roku zamiar wstrzymania naboru do klasy pierwszej LO z jednoczesnym zamiarem stopniowego wygaszania szkoły. Spotkało się to jednak ze spontanicznym sprzeciwem rodziców absolwentów szkół podstawowych planujących podjąć naukę właśnie w naszej szkole. W obliczu aktywnej postawy rodziców, którzy zorganizowali protest przeciwko likwidacji, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy odstąpiło od wcześniej podjętej decyzji i przystąpiło do kolejnej rekrutacji. Szkoła przezwyciężyła ten kryzys i w dalszym ciągu się rozwijała.
Druga próba likwidacji zaistniała w 2002 roku. Geneza tego kryzysu miała swój początek w reformie samorządowej, która przyniosła zmianę organów prowadzących zarówno dla II Liceum Ogólnokształcącego, jak i obu szkół medycznych mieszczących się w budynku. Konieczność opracowania nowego porozumienia o korzystaniu przez II LO z budynku zarządzanego przez szkoły medyczne oraz toczące się prace nad koncepcją nowej sieci szkół w związku z wdrażaną reformą oświaty, która tworzyła gimnazja, spowodowały że ponownie zaistniał pomysł likwidacji. Ponieważ szkoła się rozwijała, a także cieszyła się sporą popularnością wśród młodzieży, tym razem w obronę jej istnienia zaangażowali się uczniowie. W obliczu podnoszonych argumentów za utrzymaniem szkoły, odstąpiono od zamiaru jej likwidacji i z dniem 1 września 2002 r. Rada Powiatu Świeckiego przekształciła szkołę w trzyletnie liceum ogólnokształcące. Do tak przekształconej szkoły przeprowadzono rekrutację wśród pierwszego rocznika absolwentów gimnazjów.
W 2003 roku odstąpiono od zasady, według której każdorazowy dyrektor Medycznego Studium Zawodowego pełnił funkcję dyrektora II LO. W ten sposób z dniem 1 marca 2003 r., w wyniku przeprowadzonego konkursu. Wygrał go obecny dyrektor Adam Kufel. Od 2006 roku w budynku szkoły rozpoczęła również funkcjonowanie Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 2 (dzisiaj nazwana krócej – Szkoła Policealna Nr 2) i właśnie fakt jej powstania stał się przesłanką dla władz powiatu do utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu. W skład tego zespołu włączono zarówno II Liceum Ogólnokształcące, utworzoną równocześnie Szkołę Policealną dla Dorosłych, a także przekształconą rok wcześniej z Medycznego Studium Zawodowego Szkołę Policealną Medyczno – Społeczną.
W 2013 roku ZSOiP ponownie poszerzyło swoją ofertę edukacyjną i z dniem 1 września utworzone zostało Technikum Nr 2, które rozpoczęło kształcić w zawodzie technik papiernictwa, a od 2017 roku w zawodzie technik elektryk. W końcu roku 2015 rozpoczęte zostały przygotowania do rozbudowy. Niestety koniunktura gospodarcza mała również negatywne oblicze w postaci deficytu firm budowlanych i dwa przetargi na realizację tego zadania przeprowadzone w lipcu i sierpniu 2017 r. nie zostały rozstrzygnięte, a później nie było już szans na dotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie. W ten sposób rozbudowa pozostała dalej w sferze marzeń. Aż do roku 2020. Rozpoczęła się rozbudowa, która spowodowała spore niedogodności w życiu szkoły.
Obecnie Białe posiada szeroką ofertę kształcenia. Daje uczniom możliwość wyboru w ramach czterech profili - nauki wszystkich możliwych przedmiotów w zakresie rozszerzonym, a także wybór nauki pięciu języków obcych. Szkoła wzbogaciła się w nowoczesne wyposażenie i ciągle zabiega o rozwój w tym zakresie.
W ciągu 30 lat funkcjonowania, mury szkoły opuściło 1727 absolwentów. Na początku była to mała szkoła. Dzięki temu panowała tam wręcz familijna atmosfera. Obecnie cały zespół do małych nie należy i liczy 411 uczniów, ale specyficzny klimat udało się zachować.
Ostatnim punktem uroczystości w OKSiR był program artystyczny z udziałem uczniów II LO.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Liceum prosperuje dlatego że
Liceum prosperuje dlatego że starosty wnuczka uczęszcza do tej szkoły.Na układy nie ma rady.
Jacy Papiernicy? nikt z tej
Jacy Papiernicy? nikt z tej szkoły nie chce pracować w Mondi za takie pieniądze.
Mam wrażenie że na siłę się
Mam wrażenie że na siłę się utrzymuje ta szkole i nauczycieli. Szkoły techniczne mieszają z liceum. Niż demograficzny. Klasa papiernicza powinna być w szkole zawodowej na Kosciuszki.