Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Tak zmieniał się świecki zamek w ciągu minionych czterech lat [zdjęcia]

Za nami dwa pierwsze etapy przebudowy świeckiego zamku. W tym roku ma zostać wybrana firma, która podejmie się trzeciego etapu przewidującego powstanie dwuspadowego dachu.

Udostępnij
Dotychczasowy koszt rewitalizacji zamku wyniósł ponad 13 mln zł

Przebudowa zamku krzyżackiego w Świeciu rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. Pierwszy etap obejmował remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego, odtworzenie gwiaździstych sklepień nad kaplicą i kapitularzem oraz odbudowę ścian między nimi.

Zamontowano również kręcone schody prowadzące na wieżę. Powstał też szyb windy.

Szczególne wrażenie robią, misternie odtworzone, sklepienia. Za sprawą nowego stropu, który został przykryty wspomnianymi sklepieniami, pojawił się kolejny poziom z dwiema nowymi salami. 

Reklama
Reklama

Prawdziwą metamorfozę przeszły też podziemia. Dzięki betonowej kopule na dziedzińcu udało się zatrzymać proces przenikania wody do piwnic. Wyrządziła ona duże szkody w sklepieniach, które na szczęście udało się naprawić.

W ramach drugiego etapu przebudowy przeprowadzono dalszą renowację murów wewnątrz zamku, wzmocniono wał prowadzący do warowni oraz wykonano prace na dziedzińcu.

Dzięki tym ostatnim udało się w pełni potwierdzić przypuszczenia na temat faktycznego kształtu zamku w średniowieczu.

Reklama
Reklama

W czasie remontu dziedzińca odtworzono linię wskazującą obrys pozostałych skrzydeł zamku. Dzięki temu łatwiej będzie sobie wyobrazić, jak wyglądał on przed kilkuset laty.

Za drugi etap przebudowy zamku w Świeciu, podobnie jak w przypadku pierwszego, odpowiadała  bydgoska firma Kontbud. Dotychczasowy koszt rewitalizacji zamku wyniósł ponad 13 mln zł. Pokryto je z budżetu gminy i z funduszy unijnych.

Poniżej prezentujemy galerię dokumentującą poszczególne etapy prac.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (4)

 1. Wanda

  19 lutego 2024 11:22

  Pięknie. Brawo.

 2. Lea

  19 lutego 2024 11:45

  Naprawdę doskonale to wygląda. Wspaniały kawałek historii dla potomnych.

 3. eMilka

  19 lutego 2024 13:43

  Byłam, widziałam i cieszę się, że mamy taką perełkę.

 4. Rafi

  19 lutego 2024 14:39

  Super sprawnie przeprowadzony remont! 4 lata xD

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama