Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Tak żyje się seniorom w powiecie świeckim. Będzie ich coraz więcej

Według ostatnich danych udostępnianych przez GUS społeczność seniorów w powiecie świeckim sięga 23849 osób. To ludzie, którzy budowali nasz powiat przez dziesięciolecia.

Udostępnij
Obraz autorstwa freepik
Fot. Freepik

Patrząc na czyste statystyki, powinniśmy widzieć nie tylko twarze naszych dziadków i babć, ale również nauczycieli, przyjaciół i sąsiadów, którzy wnieśli znaczący wkład w to, jak dziś funkcjonujemy.

Warto więc orientować się, przed jakimi wyzwaniami staje powiat świecki w zakresie polityki senioralnej.

Ilu seniorów zamieszkuje powiat świecki?

Reklama
Reklama

Analizując wykresy wiekowe możemy zauważyć, jak różnorodna jest starsza generacja. Ze względu na oczekiwaną długość życia większość osób po 60. roku życia stanowią seniorki, jednak w powiecie świeckim nie brakuje również starszych mężczyzn. Każda z tych grup ma swoje unikalne potrzeby i zainteresowania, o czym warto pamiętać nie tylko w przededniu wyborów samorządowych.

13340 seniorek tworzą barwną i silną społeczność, która ma ogromny wpływ na życie powiatu świeckiego. Od aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, poprzez wolontariat, aż po bycie filarem rodziny - nasze babcie, matki i przyjaciółki pokazują, jak wiele można zrobić, mając za sobą bogate doświadczenie życiowe.

10509 mężczyzn w wieku senioralnym również stanowi znaczącą część naszej społeczności. Wielu z nich wciąż aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i rodzinnym, przekazując swoją życiową mądrość i doświadczenie.

Reklama
Reklama

W przypadku obu grup nie można zapominać o wyzwaniach, z jakimi się mierzą: od problemów zdrowotnych, przez samotność, aż po trudności z dostosowaniem się do zmieniającej się rzeczywistości. To istotne tym bardziej, że z roku na rok seniorów w powiecie świeckim będzie przybywać.

Seniorów będzie przybywać

Na bazie danych z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 roku GUS pokusił się o prognozy dotyczące stanu ludności na najbliższe kilkadziesiąt lat. Wnioski są jasne: liczba seniorów w powiecie świeckim będzie rosła. To trend demograficzny, który zauważalny jest nie tylko lokalnie, ale i globalnie, i niesie ze sobą konsekwencje dla całej społeczności.

Reklama
Reklama

Wzrost liczby osób starszych to wyzwanie dla lokalnego systemu opieki zdrowotnej, społecznej i infrastruktury, ale także dla samych seniorów i ich rodzin. Jako społeczność powiatu świeckiego będziemy musieli przykuwać większą uwagę do kwestii jakości życia w starszym wieku, dostępności usług oraz możliwości integracji społecznej i aktywizacji. Wspieranie seniorów jest ważne również ze względu na fakt, że w wielu przypadkach ich sytuacja finansowa nie należy do najłatwiejszych.

Sytuacja finansowa

Przeciętna emerytura w województwie kujawsko-pomorskim na koniec 2023 roku wynosiła według danych GUS 3206.54 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że wielu emerytów nie może nawet marzyć o takiej kwocie, ze względu na niższy staż pracy będąc uprawnionymi zaledwie do emerytury minimalnej.

Reklama
Reklama

Po waloryzacji z marca 2024 roku wynosi ona 1780,96 zł. Dodatkowo niemal 400 000 Polaków ze względu na brak wymaganego do emerytury stażu pobiera tzw. emerytury groszowe, nie przekraczające nawet kwoty minimalnej. Rozpowszechnienie w ostatnich dekadach tzw. umów śmieciowych sprawia, że według prognoz liczba ta do 2030 roku sięgnąć ma nawet 600 000 emerytów.

Nic dziwnego zatem, że seniorzy są grupą narażoną na zadłużenie. W powiecie świeckim mamy 941 dłużników w wieku senioralnym, których łączne zaległości w płatnościach wynoszą ponad 19.6 mln zł.

Daje to średnią kwotę zaległości dłużnika wynoszącą powyżej 20 tysięcy zł. Na szczęście wielu seniorów liczyć może na pomoc rodzin, nawet jeżeli ze względu na odległość lub warunki mieszkaniowe opieka nad seniorem nie może być sprawowana bezpośrednio.

Reklama
Reklama

Perspektywy opieki senioralnej

Jedną z podstawowych form opieki senioralnej są w Polsce prywatne i publiczne domy opieki, domy seniora, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz DPS-y. Według Krajowego Rejestru Domów Opieki w powiecie świeckim znajduje się 7 takich placówek.

Ich działalność jest ściśle regulowana przez ustawodawstwo, a kontrolę nad nimi sprawują zazwyczaj samorządy. To dobra opcja, jeżeli zdrowie nie pozwala starszej osobie na prowadzenie samodzielnego życia.

Reklama
Reklama

Wielu seniorów woli jednak spędzać jesień życia we własnym domu. Korzystając z własnych środków finansowych lub wsparcia rodziny decydują się postawić na wsparcie prywatnego opiekuna. Może mieć ono formę zarówno doraźną (w pomocy z zakupami, gotowaniem czy organizacją czasu wolnego), jak i stałą – od opieki pielęgniarskiej po wspólne zamieszkanie z seniorem.

Według bazy serwisu opiekaseniora.pl na terenie powiatu świeckiego ogłasza się obecnie 202 opiekunów i opiekunek.

redakcja@extraswiecie.pl

Źródło: opracowane przez opiekaseniora.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS, Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i bazę informacji kredytowych BIK oraz Krajowy Rejestr Domów Opieki.

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. gerwant

  22 marca 2024 14:59

  a Rząd Tuska niestety popiera Kaczyńskiego i nie chce podnieść kobietom wieku emerytalnego z 60 do 67 lat. Kobiety statystycznie żyją dłużej, a mogą przechodzić na emeryture aż o 5 lat szybciej od mężczyzn. To jest dopiero dyskryminacja mężczyzn i brak równości.. Rząd Tuska w 2013 roku podniósł go kobietom z 60 do 67lat..a teraz mówi.. „nie podniesmy, bo ludzie tego nie chcą” XD Więc będą podnosić koszta pracy i dodatkowo dofinansowywać ZUS z budżetu Państwa

 2. Beata

  23 marca 2024 14:34

  Nie wiesz co piszesz gościu. Najwyraźniej masz coś do kobiet. Jakbyś musiał odprawić rano dzieci do przedszkola, pojechać do pracy, potem odebrać dzieci, zrobić zakupy, ugotować obiad, zrobić kolację, położyć dzieci, a w międzyczasie posprzątać, umyć okna, wyprać i wyprasować to nie pisałbyś bzdur.

  • gerwant

   25 marca 2024 00:47

   oczywiście, bo przecież faceci nie zaprowadzają dzieci do przedszkola, nie gotują, nie robią zakupów i nie zajmują sie domem.. To że wzięłaś sobie lenia to nie znaczy, że wszyscy mężczyźni tacy są. Napisałaś same bzdury które śmierdzą patologią, a nie zdrowym rozsądnym związkiem. Beacie należy się szybciej iść na emeryture, bo ona zaprowadza dzieci do przedszkola i myje okna w domu hahah. Skorzystam z tego jak „myślą” kobiety

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama